eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › GUS: koniunktura gospodarcza I 2005

GUS: koniunktura gospodarcza I 2005

2005-01-24 00:02

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza XII 2004


W przedsiębiorstwach produkujących artykuły spożywcze, napoje i wyroby tytoniowe koniunktura oceniana jest pozytywnie, na poziomie zbliżonym do ocen formułowanych w grudniu. Mimo ograniczenia bieżącego portfela zamówień, producenci zwiększają skalę produkcji. Uzasadnia to przewidywany wzrost przyszłego portfela zamówień. Prognozy produkcji są też pozytywne, zbliżone do ocen sprzed miesiąca. Napotykane trudności w terminowym ściąganiu należności od kontrahentów powodują, że przedsiębiorcy nadal z opóźnieniami regulują swoje zobowiązania finansowe, chociaż skala tych trudności jest mniejsza niż w grudniu. W najbliższych trzech miesiącach przewidywane jest pogorszenie sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Zapasy wyrobów gotowych nieznacznie przekraczają poziom uznawany przez przedsiębiorców za wystarczający. Dyrektorzy zamierzają zmniejszać zatrudnienie w stopniu większym niż prognozowano w grudniu. Ceny artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych mogą się obniżyć.

Producenci mebli oceniają w styczniu swoją koniunkturę pozytywnie, lepiej niż przed miesiącem. Mimo niewielkiego zmniejszenia portfela zamówień producenci nieznacznie rozszerzają produkcję, co wynika z oczekiwanego na najbliższe miesiące wzrostu portfela zamówień na tę grupę wyrobów. W konsekwencji przedsiębiorcy zamierzają też zwiększyć przyszłą produkcję. Zapasy wyrobów gotowych nieznacznie przekraczają poziom uznawany za wystarczający. W związku z tym, że producenci nie sygnalizują opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, zmniejszają się trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań. Prognozy sytuacji finansowej są optymistyczne. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują utrzymać dotychczasową skalę redukcji zatrudnienia. Ceny mebli mogą nieznacznie wzrosnąć.

Producenci sprzętu i urządzeń rtv oceniają klimat koniunktury na niewielkim ujemnym poziomie, gorzej niż przed miesiącem. Spadek bieżącego portfela zamówień i niewielkie możliwości jego wzrostu w najbliższych miesiącach powodują, że producenci nieznacznie tylko rozszerzają bieżącą i przyszłą produkcję. Odczuwany jest nadmiar zapasów wyrobów gotowych. Niewielkie opóźnienia napotykane przy ściąganiu należności od kontrahentów powodują, że przedsiębiorcy terminowo regulują zobowiązania finansowe. Prognozy przewidują poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Dyrektorzy sygnalizują możliwość utrzymania dotychczasowego poziomu zatrudnienia. Ceny sprzętu i urządzeń rtv mogą wzrosnąć.

Przy posiadanym portfelu zamówień i przewidywanych na najbliższe miesiące zmianach popytu 24% przedsiębiorstw przemysłowych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże, 69% jako wystarczające, a 7% jako zbyt małe. Przed rokiem struktura ta przedstawiała się następująco: 28%, 64% i 8%. W porównaniu z IV kwartałem ubiegłego roku zwiększa się udział jednostek oceniających swe zdolności jako wystarczające w stosunku do oczekiwanego portfela zamówień, zmniejsza się zaś odsetek przedsiębiorstw, które oceniają je jako nadmierne i zbyt małe.

Spośród badanych przedsiębiorstw 3,8% deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (w IV kwartale 2004 r. wskaźnik ten wyniósł 4,5%, a w odpowiednim okresie zeszłego roku 2,9%). W pozostałych firmach do najsilniej odczuwanych barier działalności zalicza się: wysokie obciążenia na rzecz budżetu (barierę tę zgłasza 56% przedsiębiorstw - obecnie i przed rokiem wobec 58% w IV kwartale 2004 r.), niedostateczny popyt na rynku krajowym (55% przedsiębiorstw wobec 51% w IV kwartale i 64% przed rokiem), niejasne i niespójne przepisy prawne (48% przedsiębiorstw wobec 51% w IV kwartale i 45% przed rokiem), niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej (43% przedsiębiorstw wobec 50% w IV kwartale i 54% przed rokiem), niedostateczny popyt zagraniczny (barierę tę zgłasza 33% przedsiębiorstw wobec 31% w IV kwartale i 34% przed rokiem). Częściej niż w IV kwartale ub. roku przedsiębiorcy sygnalizują bariery wynikające z niejasnych przepisów prawnych. Zmniejsza się uciążliwość barier wynikających z: niepewności ogólnej sytuacji gospodarczej, niedostatecznego popytu krajowego, problemów finansowych.

2. Budownictwo

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie jest oceniany w styczniu pozytywnie (plus 7), lepiej niż w poprzednim miesiącu (plus 2). Wśród badanych przedsiębiorstw 27% sygnalizuje poprawę koniunktury, a 20% - jej pogorszenie (w grudniu odpowiednio 22% i 20%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Przedsiębiorstwa odnotowują dalsze ograniczanie portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe. Pogarszają się nieznacznie oceny bieżącej produkcji budowlano-montażowej. W najbliższych trzech miesiącach przewidywana jest poprawa przyszłego portfela zamówień. Oceny przyszłej produkcji są też optymistyczne.

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: