eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › GUS: koniunktura gospodarcza I 2005

GUS: koniunktura gospodarcza I 2005

2005-01-24 00:02

Ocena ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest pozytywna, korzystniejsza niż w grudniu, choć nieco gorsza od oceny z analogicznego miesiąca ubiegłego roku - poinformował Główny Urząd statystyczny. Na poprawę tę wpłynęły lepsze oceny w zakresie bieżącego i prognozowanego popytu oraz produkcji, a także oczekiwana w najbliższych miesiącach poprawa sytuacji finansowej przedsiębiorstw.

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza XII 2004

W styczniu ogólna koniunktura w budownictwie oceniana jest nadal korzystnie, lepiej niż w grudniu i lepiej niż w analogicznym miesiącu ostatnich dziewięciu lat. Na poprawę koniunktury wpływają lepsze niż przed miesiącem - pozytywne - przewidywania dotyczące przyszłego portfela zamówień oraz przyszłej produkcji, a także lepsza sytuacja finansowa.

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest w styczniu nadal negatywnie, choć lepiej niż w grudniu i na poziomie wyższym od ocen formułowanych w analogicznym miesiącu ubiegłych lat. Na sytuację taką wpływają przede wszystkim mniej pesymistyczne niż przed miesiącem oceny bieżącej sprzedaży i sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Prognozy przyszłej sprzedaży są nadal negatywne.

W firmach usługowych koniunktura oceniana jest w styczniu lepiej niż przed miesiącem. Najwyższe wskaźniki ogólnego klimatu koniunktury notuje się dla jednostek prowadzących działalność z zakresu pośrednictwa finansowego oraz pozostałej działalności usługowej komunalnej, społecznej i indywidualnej. Jedynie firmy prowadzące działalność z zakresu hoteli i restauracji sygnalizują negatywne oceny ogólnego klimatu koniunktury.

1. Przetwórstwo przemysłowe

W styczniu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 9, wobec plus 7 w grudniu. Poprawę koniunktury sygnalizuje 25% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie - 16% (w grudniu odpowiednio: 26% i 19%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Obserwowane w styczniu ograniczanie bieżącego portfela zamówień jest mniejsze niż w poprzednim miesiącu. Poprawa ta wynika przede wszystkim z mniejszego ograniczania krajowego portfela zamówień. Przedsiębiorcy oczekują wzrostu przyszłego portfela zamówień w skali większej niż prognozowano przed miesiącem. Bieżąca produkcja jest nieznacznie rozszerzana. W najbliższych miesiącach jej wzrost może być bardziej znaczący. Stan zapasów wyrobów gotowych nieznacznie przekracza poziom uznawany przez producentów za wystarczający. Mimo niewielkich opóźnień napotykanych przy ściąganiu należności od kontrahentów, przedsiębiorcy nadal sygnalizują trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych. W najbliższych miesiącach sytuacja finansowa przedsiębiorstw może się nieznacznie poprawić. Przewiduje się, ze skala zwolnień pracowników utrzyma się na poziomie sygnalizowanym w prognozie z grudnia. Ceny produkowanych wyrobów mogą w najbliższych trzech miesiącach nieznacznie wzrosnąć.

Na ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym składa się zróżnicowana sytuacja w poszczególnych jego działach. W styczniu najlepiej oceniają koniunkturę producenci: masy włóknistej, papieru oraz wyrobów z papieru (plus 32 – wzrost o 22 punkty), wyrobów chemicznych (plus 30 – wzrost o 3 punkty), maszyn i aparatury elektrycznej (plus 23 – wzrost o 18 punktów), pozostałego sprzętu transportowego (plus 16 – wzrost o 3 punkty), metali (plus 13 – wzrost o 15 punktów), mebli (plus 11 – wzrost o 5 punktów). Najbardziej niekorzystne oceny formułują producenci: wyrobów z surowców niemetalicznych (minus 8 – wzrost o 1 punkt), skór wyprawionych i wyrobów ze skór wyprawionych (minus 5 – wzrost o 9 punktów), odzieży i wyrobów futrzarskich (minus 3 – wzrost o 4 punkty), wyrobów z drewna (minus 1 – spadek o 4 punkty).

Producenci maszyn i aparatury elektrycznej oceniają koniunkturę korzystnie, znacznie lepiej niż przed miesiącem. Wynika to z istotnej poprawy zarówno bieżących jak i przyszłych ocen dotyczących portfela zamówień i produkcji. Stan zapasów wyrobów gotowych jest niewystarczający. Dzięki znacznemu zmniejszeniu opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, przedsiębiorcy terminowo regulują swoje bieżące zobowiązania finansowe. Formułowane prognozy dotyczące sytuacji finansowej przedsiębiorstw są optymistyczne. W najbliższych miesiącach dyrektorzy zamierzają rozszerzyć zatrudnienie. Przewidują także wzrost cen maszyn i aparatury elektrycznej.

Producenci wyrobów chemicznych oceniają klimat koniunktury optymistycznie, lepiej niż w ubiegłym miesiącu. Jest to konsekwencją poprawy bieżącej i prognozowanej produkcji oraz przyszłego portfela zamówień. Bieżący portfel zamówień jest nadal korzystny, choć oceny jego są ostrożniejsze niż przed miesiącem. Stan zapasów wyrobów gotowych jest uznawany za nadmierny. Utrzymujące się opóźnienia w ściąganiu należności od kontrahentów powodują, że producenci z mniejszym optymizmem niż w grudniu oceniają swoje bieżące możliwości terminowego regulowania zobowiązań finansowych. Przewidywana sytuacja finansowa w najbliższych miesiącach oceniana jest negatywnie. Dyrektorzy sygnalizują możliwość dalszego zmniejszenia zatrudnienia. Zamierzają podnieść ceny na swoje wyroby w mniejszym stopniu niż przewidywała prognoza sprzed miesiąca.

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: