eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › GUS: koniunktura gospodarcza I 2005

GUS: koniunktura gospodarcza I 2005

2005-01-24 00:02

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza XII 2004


W jednostkach branży: meble, rtv, agd notuje się niewielki wzrost sprzedaży, choć znacznie mniejszy od odnotowanego w ubiegłym miesiącu. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest oceniana negatywnie, podobnie jak w ubiegłym miesiącu. W najbliższych miesiącach spodziewany jest spadek sprzedaży tej grupy towarów, w związku z tym przyszła sytuacja finansowa przedsiębiorstw oceniana jest pesymistycznie. Zapasy towarów uznawane są za nadmierne, co powoduje, że w najbliższych miesiącach zamówienia na towary mogą spadać. W styczniu obniżają się ceny towarów tej grupy. Również prognozy dotyczące kształtowania się przyszłych cen wskazują na możliwość ich niewielkiego spadku. W nadchodzących miesiącach przedsiębiorcy przewidują niewielkie redukcje liczby zatrudnionych pracowników.

Jednostki branży: włókno, odzież, obuwie sygnalizują spadek bieżącej sprzedaży, choć mniej znaczący niż przed miesiącem. W konsekwencji bieżąca sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest oceniana mniej pesymistycznie niż w grudniu. W najbliższych miesiącach sprzedaż też może być znacznie ograniczana. Przyszła sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest oceniana mniej pesymistyczne niż przewidywano przed miesiącem. W przedsiębiorstwach odnotowuje się nadmiar bieżących zapasów, w związku z tym w najbliższych miesiącach zamówienia na towary będą ograniczane, choć w mniejszym stopniu niż prognozowano w grudniu. Spadają bieżące ceny towarów tej grupy, a przewidywania na najbliższe miesiące wskazują na możliwość dalszego spadku cen. Redukcje pracowników mogą być bardziej znaczące niż prognozowano w grudniu.

Spośród badanych jednostek handlowych 1,7% deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu bieżącej działalności (podobnie jak w IV kwartale). Dla pozostałych przedsiębiorstw największą barierę stanowi konkurencja na rynku (sygnalizowana przez 74% jednostek), wysokie obciążenia na rzecz budżetu państwa (54% jednostek), niedostateczny popyt na sprzedawane towary (53% jednostek) oraz wysokie koszty zatrudnienia (52% jednostek). W porównaniu z IV kwartałem ubiegłego roku w największym stopniu wzrosło znaczenie bariery związanej z wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu oraz z wysokimi kosztami zatrudnienia. Nasilenie pozostałych barier od roku nie ulega istotnym zmianom.

4. Usługi

Koniunktura w jednostkach z sekcji pośrednictwo finansowe jest oceniana w styczniu korzystnie i lepiej niż w grudniu (wskaźnik ogólnego klimatu kształtuje się na poziomie plus 22 wobec plus 13 przed miesiącem). Wynika to przede wszystkim z lepszych ocen bieżącego popytu oraz sprzedaży. Przyszły popyt i sprzedaż mogą też wzrastać. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest oceniana pozytywnie, choć mniej optymistycznie niż w grudniu. Prognozy przyszłej sytuacji finansowej są także optymistyczne. W styczniu utrzymuje się wzrost cen na usługi pośrednictwa finansowego. W najbliższych trzech miesiącach ceny mogą też rosnąć, choć w tempie wolniejszym niż prognozowano przed miesiącem. Przewiduje się ograniczenie zatrudnienia na skalę większą niż przed miesiącem.

Jednostki z sekcji transport, gospodarka magazynowa i łączność oceniają w styczniu koniunkturę pozytywnie, lepiej niż w grudniu. Popyt na usługi oferowane przez te podmioty jest zbliżony do odnotowanego w grudniu, natomiast na najbliższe trzy miesiące przewidywany jest wzrost popytu. Zarówno oceny bieżącej jak i przewidywanej sprzedaży są korzystne, lepsze niż w grudniu. Zadowalająca jest też bieżąca sytuacja finansowa przedsiębiorstw. W najbliższych miesiącach może ona ulegać dalszej poprawie. Sygnalizowany w styczniu spadek cen usług z zakresu transportu, gospodarki magazynowej i łączności może się też utrzymać w najbliższych miesiącach. Planowane redukcje zatrudnienia mogą być większe niż przewidywała prognoza z grudnia.

Koniunktura w jednostkach z sekcji obsługa nieruchomości, wynajem, nauka i usługi związane z prowadzeniem działalności gospodarczej jest oceniana pozytywnie. Poprawiają się oceny bieżącego i przyszłego popytu oraz sprzedaży, chociaż są one nadal negatywne. Bieżąca i przewidywana na najbliższe miesiące sytuacja finansowa jednostek jest oceniana mniej pesymistycznie niż w grudniu. Jednostki sygnalizują spadek cen na oferowane usługi. Jednak w najbliższych miesiącach ceny oferowanych usług mogą nieznacznie wzrosnąć. Skala planowanych zwolnień pracowników może być nieco mniejsza niż prognozowano przed miesiącem.

Jednostki z sekcji hotele i restauracje oceniają w styczniu koniunkturę negatywnie, choć mniej pesymistycznie niż przed miesiącem. Znaczące zmniejszenie popytu na usługi wpływa na większe niż w grudniu ograniczanie bieżącej sprzedaży. W konsekwencji pogarsza się bieżąca sytuacja finansowa przedsiębiorstw. Odnotowywany spadek cen tej grupy usług jest mniej znaczący niż w ubiegłym miesiącu. W najbliższym trzech miesiącach przewidywany jest niewielki wzrost zarówno popytu jak i sprzedaży, co wpływa na to, że przedsiębiorcy zgłaszają mniej pesymistyczne prognozy swej sytuacji finansowej. Należy oczekiwać mniejszego w stosunku do prognoz formułowanych w grudniu spadku cen tej grupy usług i mniejszych redukcji zatrudnienia.

poprzednia  

1 ... 3 4

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: