eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polacy a władze lokalne i samorząd

Polacy a władze lokalne i samorząd

2011-07-29 09:52

Przeczytaj także: Polskie metropolie w opinii KPP


Polacy o narzędziach wzmocnienia udziału mieszkańców w samorządzie

Obecnie trwają prace nad zmianami w prawie, pozwalającymi wzmocnić udział zwykłych mieszkańców w samorządzie. Wychodząc z założenia, że samorząd stanowi wspólnotę wszystkich osób zamieszkujących dany teren, autorzy tych zmian uznają, że każdy mieszkaniec ma prawo uczestniczyć w samorządzie i wpływać na kształt, i sposób funkcjonowania lokalnej społeczności oraz lokalnych władz. W tym celu zaproponowano nowe narzędzia, które pozwolą zwiększyć udział mieszkańców w funkcjonowaniu samorządu. W sprawach ważnych dla miasta, gminy czy powiatu, władze lokalne mają obowiązek uzyskać opinie mieszkańców przed podjęciem jakiejś ważnej decyzji zapytać ich, co sądzą o danej decyzji lub projekcie uchwały. W takich konsultacjach społecznych mogą wziąć udział wszyscy chętni mieszkańcy i instytucje z danego terenu. Proponowane zmiany w prawie będą określały minimalny zakres konsultacji społecznych, którego szczegóły określi rada gminy lub powiatu. Takie konsultacje społeczne władze lokalne będą musiały realizować.

fot. mat. prasowe

Czy konsultacja społeczna jest potrzebna?

Czy konsultacja społeczna jest potrzebna?

Prawidłowo przeprowadzone konsultacje społeczne pozwolą ograniczyć protesty i osiągnąć kompromis w danej sprawie między władzami lub inwestorem a mieszkańcami, lecz z drugiej strony mogą wydłużyć proces realizacji inwestycji czy podejmowania decyzji. Innym, nowym, sposobem wpływania na rozwój i sposób funkcjonowania swojej wspólnoty lokalnej jest INTERPELACJA OBYWATELSKA. Polega ona na tym, że grupa mieszkańców może zażądać od władz lokalnych wyjaśnień dotyczących konkretnej, istotnej dla społeczności lokalnej, sprawy. Jeśli wystarczająco liczna grupa mieszkańców podpisze się pod interpelacją, to publiczna dyskusja nad wskazaną sprawą musi się odbyć na sesji rady gminy, albo rady powiatu, albo sejmiku województwa.

fot. mat. prasowe

Polacy o narzędziach wzmocnienia udziału mieszkańców w samorządzie

Polacy o narzędziach wzmocnienia udziału mieszkańców w samorządzie


Każde z zaproponowanych narzędzi wzmocnienia udziału mieszkańców w samorządzie zyskuje niemal powszechną aprobatę wśród Polaków. Na potrzebę wprowadzenia obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej wskazuje 79% badanych. O potrzebie wprowadzenia zmian określających sposób prowadzenia konsultacji społecznych przekonanych jest 81% respondentów. Z kolei na temat narzędzia jakim jest interpelacja obywatelska pozytywnie wypowiada się 82% badanych. Jednoznacznie więc można stwierdzić, że zmiany wprowadzające nowe narzędzia wzmacniające udział mieszkańców w samorządzie oraz modyfikujące narzędzia już istniejące są Polakom potrzebne.

Informacje o badaniu:
Prezentowane w raporcie dane pochodzą z dwóch badań zrealizowanych na zlecenie Kancelarii Prezydenta RP przez OBOP. Pierwsze badanie sondażowe, w ramach projektu omnibusowego,(technika CAPI) zrealizowano na losowej, reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 15 lat i więcej. Liczebność próby: 1005 osób. Maksymalny statystyczny błąd pomiaru: +/- 3%. Termin realizacji badania: 6-10 maja 2011r. W niniejszym opracowaniu analizowane są wyniki dla grupy 18 lat i więcej.Liczebność tej grupy wynosi 980 osób. Drugie badanie zrealizowano w dniach 21-27 czerwca 2011roku na ogólnopolskiej losowej, reprezentatywnej próbie 1000 osób w wieku 18 lat i więcej. Sondaż zrealizowano techniką CATI (wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo)Maksymalny statystyczny błąd pomiaru również wynosi +/- 3%.

Do pobrania:

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Kamila Urbańska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: