eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Wybory samorządowe wyznaczone na 16 listopada. Za tydzień rusza kampania

Wybory samorządowe wyznaczone na 16 listopada. Za tydzień rusza kampania

2014-08-21 13:49

Wybory samorządowe wyznaczone na 16 listopada. Za tydzień rusza kampania

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada © Christian Schwier - Fotolia.com

Premier Donald Tusk podpisał rozporządzenie w sprawie terminu wyborów samorządowych. Wybory odbędą się 16 listopada, a ewentualna druga tura 30 listopada. W drugiej turze wybierani mogą być tylko prezydenci miast, burmistrzowie oraz wójtowie, o ile w pierwszej turze nie zyskali większościowego poparcia.

Przeczytaj także: Kontrola NIK w PKW. Sprawdzą wyborczy system komputerowy

Premier zarządza wybory do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw wyznaczając datę wyborów na ostatni dzień wolny od pracy poprzedzający upływ kadencji rad. Obecna kadencja władz samorządowych zakończy się 21 listopada 2014 roku, więc wybory zostały zarządzone na 16 listopada 2014 r. Rozporządzenie premiera ma się ukazać w Dzienniku Ustaw 27 sierpnia 2014 roku, i od tego dnia formalnie rozpocznie się kampania wyborcza.

W Polsce wybory do władz samorządowych odbywają się raz na cztery lata. Poprzednie wybory odbyły się 21 listopada 2010 roku, zaś druga tura, w której ponownie głosowano w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbyła się 5 grudnia i 19 grudnia 2010 roku.

W trakcie wyborów samorządowych wybiera się władze gmin (rady gmin), władze powiatów (albo miast na prawach powiatu) oraz władze województw (radnych do sejmików wojewódzkich) a także tzw. jednoosobowe organy wykonawcze gmin, czyli wójtów (gminy wiejskie), burmistrzów (gminy miejskie, gminy miejsko-wiejskie) oraz prezydentów miast (miasta powyżej 100 tys. mieszańców, lub takie gdzie urząd ten istniał historycznie).

W gminach które nie są miastami na prawach powiatu, wybory odbywają się według ordynacji większościowej, w systemie większości względnej. W miastach na prawach powiatu, w powiatach i województwach wybory są z kolei realizowane według systemu proporcjonalnego, w którym głosy przeliczane są na mandaty według reguły d'Hondta. Wybory takie preferują duże ugrupowania.

Ogłoszona data wyborów narzuca już nieprzekraczalny termin zgłaszania kandydatów. Kandydatów na radnych sejmików wojewódzkich, rad gmin, rad miast oraz rad powiatów będzie można zgłaszać do godziny 24.00 w dniu 7 października 2014 roku, a kandydatów na wójta, burmistrza lub prezydenta do godz. 24.00 w dniu 17 października 2014 r.
Przeczytaj także: Podregion Podregion

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: