eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Firmowa strona internetowa

Firmowa strona internetowa

2011-06-06 13:26

Mimo rosnącej popularności profilów firmowych na portalach społecznościowych, własna strona internetowa pozostaje istotnym kanałem komunikacji marketingowej każdej firmy. Pozostaje niezastąpiona pod względem sprzedażowym i wizerunkowym. To oznacza, że nieuniknione jest ciągłe udoskonalanie firmowych stron www.

Przeczytaj także: Firmowa strona internetowa: co przyciągnie potencjalnych klientów?

Strona internetowa – pierwszy kontakt klienta z firmą

Firmowa strona internetowa to w większości przypadków pierwszy kontakt konsumenta z firmą, a jak wiadomo pierwsze wrażenie jest ważne nie tylko w marketingu, ale i w innych obszarach życia społecznego. W przypadku strony internetowej pierwsze spojrzenie to początek budowy emocjonalnych więzi pomiędzy firmą a klientem. Z kolei oddziaływanie poprzez emocje, wpływające na słabo bądź wcale nie kontrolowane przez świadomość części psychiki, to najbardziej efektywna strategia marketingowa.

Firmowa strona internetowa powinna więc komunikować te emocje, z którymi firma chce się kojarzyć konsumentom. Ogólny wygląd strony (layout), estetyka, kolorystyka, grafika i teksty powinny w jak najlepszy sposób odzwierciedlać charakter firmy, profil jej działalności. To są elementy, które wbrew pozorom mają ogromny wpływ na decyzje konsumentów. Tym bardziej, że Google wprowadziło możliwość podglądu strony już w czasie wyświetlania wyników wyszukiwania.

Wizerunek ponad wszystko

Wizerunek firmy to pewien obraz wytworzony w świadomości konsumenta. Ten obraz trzeba wciąż kształtować, dostosowywać do zmian wewnętrznych i zewnętrznych. Firmowa strona internetowa, wbrew powszechnej opinii, w większości przypadków pełni głównie rolę wizerunkową. Bardzo często (mieszkania, auta, rtv), poprzez stronę internetową nie dokonujemy bezpośrednich zakupów. Strona to dopiero pierwszy krok. Jej forma zdecyduje, czy będziemy chcieli zrobić kolejny krok, czyli pójść do salonu lub sklepu.
Z ogólnego obrazu strony masowy konsument wyciągnie generalne wnioski o produkcie. Strona musi pokazać firmę oraz jej poszczególne produkty, jako warte zainteresowania, uznania; jako takie, których jakość wykonania nie budzi najmniejszych wątpliwości. Konsument ze strony firmowej musi się dowiedzieć o korzyściach, jakie osiągnie dzięki produktowi firmy. O korzyściach nie tylko realnych, ale także tych społecznych, związanych z posiadaniem produktu. To wszystko najlepiej komunikuje właśnie strona firmowa.

Firmowa strona internetowa wciąż sprzedaje

Ogólna forma firmowej strony internetowej ma także walor sprzedażowy. To na stronie internetowej konsument styka się po raz pierwszy z dokładnym opisem samej firmy i produktu. Potencjalny klient najczęściej po zobaczeniu reklamy w mediach klasycznych (telewizja lub prasa) zagląda do Internetu w celu znalezienia dodatkowych informacji. Jakość podania tych informacji, oraz sam tekst reklamowy będą miały istotne znaczenie na decyzje podejmowane przez klienta. Jeśli klient na stronie znajdzie interesujący opis oraz zdjęcia produktu, to jest duże prawdopodobieństwo, że zakończy szukanie i dokona zakupu poprzez stronę lub w inny sposób.

Właściwy adres

Odpowiednia nazwa firmowej strony internetowej jest najlepszym drogowskazem dla klienta krążącego w sieci. W pierwszej chwili pytanie o wybór nazwy może wydawać się nie na miejscu, zważywszy że oczywistym rozwiązaniem jest na ogół nazwa firmy. Nie zawsze taki adres jest osiągalny. Można się więc zdecydować na nazwę oferowanego produktu lub usługi. Ostatnim rozwiązaniem jest stworzenie nazwy, uwzględniającej potencjalnych odbiorców. W takim wypadku najlepiej wybrać nazwę zarazem łatwą do zapamiętania dla klienta i odpowiadającą profilowi firmy.

Przy wyborze domeny dla firmy istotne jest również rozszerzenie, które może sugerować stopień profesjonalizmu firmy i jej zasięg. Inaczej odbierane jest bowiem rozszerzenie .pl a inaczej np. .eu. Pierwsze jest popularne dla firm polskich, drugie może sugerować, że firma działa również w innych krajach Europy.

Ostatnią ważną rzeczą jest fakt, że z adresem internetowym musi być związany adres mailowy. Niedopuszczalne jest założenie konta e-mail na ogólnodostępnym serwisie. Dla klienta stanowi to sygnał, iż nie ma do czynienia z poważną firmą.

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: