eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Polskie firmy i ich obecność w Internecie

Polskie firmy i ich obecność w Internecie

2009-09-14 12:10

Co zrobić, żeby obecność firmy w internecie procentowała? Recept jest wiele, jednak jedno jest pewne - zamiast na własnych, lepiej uczyć się na cudzych błędach. Firma 2Be.pl przedstawiła listę siedmiu internetowych grzechów i zaniedbań, popełnianych przez małe i średnie firmy.

Przeczytaj także: Źle działające firmowe strony www odstraszają

Brak strony internetowej

Pierwszym grzechem związanym z obecnością w sieci jest... brak obecności. Według raportu GUS tylko 65% przedsiębiorstw posiada własną stronę internetową. To niewielki odsetek, biorąc pod uwagę, że zdecydowana większość firm (93%) posiada dostęp do internetu. Wielu przedsiębiorców ogranicza się do zamieszczenia danych teleadresowych swojej firmy w branżowych katalogach. Jest to rozwiązanie niewystarczające w czasach, kiedy blisko trzy czwarte internautów szuka w sieci informacji o towarach i usługach. Co więcej, internet może być tanim i wygodnym kanałem dystrybucji. W minionym roku co trzeci dorosły Polak dokonał zakupów za pośrednictwem sieci (źródło: CBOS). Odsetek ten stale rośnie. Zmienia się również struktura demograficzna internautów. Coraz częściej przed komputerem siadają osoby w wieku emerytalnym. Tym samym poszerza się grupa osób, do których można dotrzeć z ofertą. Przedsiębiorcy nie posiadający strony internetowej powinni wziąć pod uwagę wspomniane tendencje, aby nie skazywać swojej firmy na niższe obroty.

Nieestetyczna strona firmowa

Drugim, wciąż często spotykanym zaniedbaniem ze strony przedsiębiorców jest estetyka strony firmowej. Podstawowe reguły kreowania wizerunku mówią, że potencjalny klient lub kontrahent, przybywając do siedziby przedsiębiorstwa, zwraca uwagę na szereg detali. Takie cechy jak położenie, wygląd biura, wystrój wnętrza wpływają na pierwsze wrażenie i budują wizerunek firmy. Podobnie jest ze stroną internetową. Niestety, w polskim internecie wciąż można spotkać strony wykonane przy użyciu prostych szablonów i z zastosowaniem technologii, odbiegających od dzisiejszych standardów. Zupełnie niedopuszczalne (lecz wciąż spotykane) jest zamieszczanie nieaktualnych danych adresowych lub emitowanie reklam innych podmiotów. Przedsiębiorcy zapominają, że strona firmowa może być kluczowym narzędziem dotarcia do klientów, szczególnie na początku działalności. Estetyczna i łatwa w obsłudze witryna dodatkowo wzmacnia wizerunek firmy jako partnera profesjonalnego i godnego zaufania. Praktyką godną polecenia jest prezentowanie dotychczasowych doświadczeń i rekomendacji otrzymanych od klientów.

Brak promocji w sieci

Posiadanie estetycznej strony firmowej jest warunkiem koniecznym ale niewystarczającym do tego, aby internet stał się efektywnym kanałem komunikacji. Globalna sieć coraz bardziej się rozrasta. Tylko w polskim internecie jest zarejestrowanych ponad milion domen .pl, z czego 39% należy do firm (źródło: NASK). Dotarcie do potencjalnego klienta może być trudne, zwłaszcza jeżeli przedsiębiorstwo działa w silnie konkurencyjnej branży. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie narzędzi marketingu internetowego. Akcje promocyjne prowadzone w sieci mają wiele zalet w porównaniu z mediami tradycyjnymi. Podstawową przewagą jest niski koszt dotarcia do potencjalnych klientów przy możliwości precyzyjnego profilowania audytorium. W przypadku reklam radiowych lub telewizyjnych, taka precyzja nie jest możliwa. Przekaz reklamowy trafia do przypadkowych odbiorców. Narzędzia marketingu internetowego są w znacznym stopniu pozbawione tej wady. Dają możliwość dotarcia do ludzi skupionych wokół specjalistycznych serwisów lub profilowania reklam według cech demograficznych i społecznych. Co więcej, większość narzędzi pozwala na szybką zmianę przekazu w trakcie trwania kampanii oraz elastycznego kształtowania budżetu reklamowego. Wyświetlając reklamy bannerowe w serwisach lub stosując linki sponsorowane w wyszukiwarce Google, reklamodawca może ustalić kwotę, jaką chce zapłacić za emisję reklamy.
Przeczytaj także: Polacy a firmowe strony www Polacy a firmowe strony www

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: