eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Firmowa strona internetowa

Firmowa strona internetowa

2011-06-06 13:26

Przeczytaj także: Firmowa strona internetowa: co przyciągnie potencjalnych klientów?


Klient i wyszukiwarka - odbiorcy tekstów strony

Czasy, gdy tekst na stronie musiał tylko zachęcić klienta do zakupu dawno minęły. Obecnie tekst reklamowy na stronie internetowej musi nie tylko trafiać do klienta, ale też być argumentem dla Google. Pisanie tekstów na strony internetowe stało się niejako nową dziedziną. SEO copywriting to pewna odmiana klasycznego copywritingu. Odbiorcami treści SEO copywritingu są: internauta (klient, konsument) i „robot” Google. Idealny tekst musi skłonić internautę - klienta do podjęcia działania (najczęściej zakupu produktu lub usługi), a wyszukiwarkę Google „nakłonić” do umieszczenia danej strony wysoko w wynikach wyszukiwania, uwzględniających wybrane słowo lub słowa kluczowe. Sprostanie jednocześnie tym dwóm zadaniom to nie lada sztuka.

Grafika, estetyka, przejrzystość i kolorystyka

Wizualny aspekt strony ma bardzo ważne znaczenie nie tylko dla percepcji strony, ale także dla ogólnego wrażenia, które będzie następnie przenoszone na całą firmę. Dodatkowego znaczenia walor wizualny strony internetowej nabrał wraz z wprowadzeniem przez Google możliwości podglądu stron już na etapie wyników wyszukiwania. Jeśli graficznie, estetycznie i kolorystycznie strona nie będzie korespondowała z profilem działalności firmy, firma może zostać odrzucona już na tym etapie.

Dokładnie zaś firmowa strona internetowa musi odpowiadać wyobrażeniom klienta odnośnie charakteru firmy. Jej estetyka, kolorystyka i grafika musi odpowiadać klientowi. I tak na przykład strona firmy z obszaru IT musi emanować kolorami technicznymi, czcionka musi być czytelna i nowoczesna. Często kolory są elementem wizualnej identyfikacji firmy, dlatego strona firmowa musi być utrzymana w tej kolorystyce. To znacznie ułatwia sprawę projektantom stron.

Funkcjonalność strony

Wymogiem zaskarbiającym względy odbiorców jest także łatwość obsługi firmowej strony internetowej. Strony internetowe powinny być projektowane zgodnie ze standardami Web Usability, tzn. powinny być użyteczne i łatwo dostępne dla przeciętnego użytkownika Internetu. Zgodnie z powszechną opinią poruszanie się po stronie powinno być niemal intuicyjne. Wszelkie podstrony, tabelki, formularze, wyszukiwarki powinny być dobrze widoczne, przejrzyste i czytelne. Trzeba pamiętać, że konsument swoje odczucia związane z obsługą strony zapewne przeniesie bezpośrednio na całą firmę i jej produkty. Konsument musi w łatwy i szybki sposób znaleźć informacje, których szuka. Oczywiście stopień technicznego zaawansowania strony musi być dostosowany do targetu firmy. Na stronie z odzieżą hip-hopową można pokusić się o jakiś wyjątkowy konfigurator. Natomiast na stronie drogiej marki samochodowej, której głównymi klientami są już ludzie po czterdziestym roku życia, warto konfigurator uprościć do minimum. Jednakże, niezależnie od grupy docelowej, warto już przy projektowaniu strony mieć na uwadze nie tylko jej wizualny aspekt, ale także funkcjonalny.

Należy także pamiętać, o czym często projektanci stron zapominają, aby strona internetowa umożliwiała kontakt potencjalnego klienta z firmą (specjalny formularz, chat online lub tylko adres email).

Optymalizacja strony pod kątem wyszukiwarek

Optymalizacja strony pod kątem wyszukiwarek to dostosowanie kodu strony pod kątem najpopularniejszych wyszukiwarek. Obecnie optymalizacji dokonuje się głównie pod kątem Google. W przypadku nowo budowanych stron, te wszystkie warunki uwzględniane są już przy projektowaniu strony. W przypadku starszych stron, projektowanych w czasie, gdy o wysokiej pozycji decydowało wpisanie słów kluczowych do metatagów, optymalizację trzeba przeprowadzić kompleksowo, od podstaw. Zmiany będące efektem optymalizacji sprawią, ze nasza strona będzie widziana przez wyszukiwarki i brana pod uwagę w wynikach wyszukiwania przy konkretnych zapytaniach internautów. Nie znaczy to jednak, że wraz z dokonaniem optymalizacji firmowa strona internetowa zajmie czołową pozycję w wynikach wyszukiwania (taka możliwość istnieje, ale tylko w przypadku obszarów o małej konkurencji). Optymalizacja to pierwszy krok do wysokiej pozycji. Z kolei wejście do TOP10, w większości przypadków, może nam zagwarantować tylko skuteczne i profesjonalne pozycjonowanie.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: