eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najlepsze Intranety 2010

Najlepsze Intranety 2010

2010-12-13 12:42

Innowacyjny i multimedialny, umożliwia zarządzanie procesami, ale pozwala blogować i komentować na każdy temat - takie cechy powinien posiadać Intranet na miarę XXI wieku. Dobry Intranet wykorzystuje multimedia i narzędzia społecznościowe, takie jak czaty, forum, blogi, komentarze czy aukcje intranetowe oraz systematyzuje wiedzę w organizacji. Kto posiada najlepszy Intranet w Polsce? Zdaniem Jury Konkursu Internale 2010 - ING Usługi Finansowe, VB Leasing Polska i Urząd Miejski w Gliwicach. Największą innowacją w Intranetach może poszczycić się Kompania Piwowarska.

Przeczytaj także: Komunikacja w firmie: zalety sieci intranet

Intranet w firmie to narzędzie, którego podstawowym zadaniem jest usprawnienie codziennej pracy, komunikacji wewnętrznej i procesów wewnętrznych. Stanowi platformę wymiany informacji i dokumentów, jednocześnie ograniczając koszty ich dystrybucji oraz koszty pracy związane z poszukiwaniem danych. Zakładając, że dzięki Intranetowi każdy z pracowników oszczędza 30 minut dziennie, w firmie, która liczy ok. 230 osób a średnia pensja wynosi 4 tys. zł, możemy mówić o oszczędności rzędu nawet 60 tys. zł na miesiąc.

Liczy się skuteczność

Zarządy firm coraz częściej zauważają korzyści biznesowe, płynące z prawidłowego zarządzania komunikacją wewnętrzną w swojej organizacji, dlatego definiując budżety coraz częściej projekty Intranetu poprzedzają Audytem Komunikacyjnym.

"Stworzenie naszego Intranetu zostało poprzedzone audytem komunikacyjnym, który określił potrzeby pracowników i wyznaczył główne cele projektu. Dzięki temu zyskaliśmy unikalną wiedzę, na temat tego, czego pracownicy tak naprawdę oczekują od Intranetu oraz, w jaki sposób możemy za pomocą aplikacji intranetowych usprawnić ich codzienną pracę – mówi Magdalena Kuskowska, starszy specjalista ds. komunikacji w ING Usługi Finansowe.

Intranet – realne życie firmy

Dobry Intranet pozwala pracownikom w znaczący sposób wpływać na jego zawartość. W ING Usługi Finansowe pracownicy mogą dopasować stronę główną do swoich potrzeb i zainteresowań. Mają możliwość oceniania/komentowania aktualności, pisania i komentowania blogów, udziału w dyskusjach na forach i czatach, głosowania w ankietach i sondach. Mogą korzystać ze wszystkich aplikacji, m.in. rezerwacja samochodu, wniosek urlopowy lub odczytywanie spersonalizowanych danych typu liczba dni urlopu, rachunek za telefon służbowy, termin przeglądu służbowego samochodu itp. Prezes prowadzi swój blog, zaś wszyscy członkowie zarządu regularnie czatują z pracownikami. Istnieje specjalny moduł Aukcje Intranetowe, w którym pracownicy mogą wystawiać i licytować produkty - ponad 85 proc. pracowników korzysta z tego narzędzia.

Nowoczesne technologie

Intranety VB Leasing Polska oraz ING Usługi Finansowe zbudowane są na platformie Microsoft SharePoint. Wykorzystują autorskie składniki web party, czyli zarządzane elementy składowe portalu intranetowego, które wyświetlają wybrane informacje w formie tekstu, obrazu, tabeli, formularza czy filmu. W zwycięskich intranetach wykorzystane są autorskie web party, takie jak np. aktualności, wiadomości z działów, przegląd prasy, aukcje czy statystyki. Intranety są zintegrowane z usługą katalogową Active Directory. Procesy synchronizacji działające w środowisku Sharepoint pobierają dane AD o użytkownikach, takie jak np. imię, nazwisko, telefon, adres e-mail, miejsce w strukturze. Dodatkowo zwijane Web-party sprawiają, że pracownik sam może konstruować swoją stronę główną.

Z kolei Intranet w Gliwicach został zrealizowany własnymi zasobami z wykorzystaniem technologii open source. Portal jest zbudowany na platformie PHP, mechanizmy zostały opracowane z wykorzystaniem języka skryptowego Javascript oraz framework’a Ajax. Przechowywanie danych zamieszczonych w Intranecie możliwe jest dzięki wykorzystaniu obiektów typu Blob, implementowanych do bazy danych Oracle. Podobnie jak portale zbudowane na platformie Sharepoint, Intranet w Gliwicach zawiera mechanizm synchronizacji z katalogiem domenowym użytkowników. Również uwierzytelnienie użytkownika odbywa się z wykorzystaniem mechanizmu NTLM.
Przeczytaj także: Intranet społecznościowy Intranet społecznościowy

 

1 2

następna

oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: