eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sieci firmowe nie są gotowe na cyberataki

Sieci firmowe nie są gotowe na cyberataki

2010-12-13 12:32

HP przedstawił wyniki nowego, globalnego badania, które pokazują, że wiele przedsiębiorstw nie jest jeszcze przygotowanych na cyberataki, mimo rosnącej świadomości ryzyka i skutków, jakie mogą one powodować.

Przeczytaj także: Ataki DDos zagrożeniem dla polskich firm

Z badania wynika, że ponad połowa (56%) przedsiębiorców w Stanach Zjednoczonych i więcej niż jedna trzecia (38%) w Europie sądzi, że ich firmy były już celem ogólnokrajowego ataku. 78% amerykańskich i 60% europejskich przedsiębiorców spodziewa się, że cyberataki w znacznym stopniu zakłócą funkcjonowanie ich krajów w najbliższych dwóch latach. Ponadto zdecydowana większość respondentów uważa, że cyberataki są trudne do wykrycia (88,5%), że trudno szybko usunąć ich skutki (86,5%) oraz brakuje odpowiednich rozwiązań lub programów korygujących (82,5%).

Jednakże, pomimo tej rosnącej świadomości ryzyka i skutków cyberprzestępstw, tylko 38% respondentów odnotowało wzrost inwestycji w rozwiązania ograniczające zagrożenia bezpieczeństwa, a 53% przedsiębiorstw stwierdziło, że ich aktualny budżet na te cele jest niewystarczający.

— Przedsiębiorstwa zdają sobie sprawę, że zagrożenie cyberprzestępczością jest duże, a jej skutki mogą być dotkliwe. Jednak, pomimo że widzą potrzebę bycia „w gotowości”, tylko mniej niż połowa z nich jest wystarczająco przygotowana do walki z cyberatakiem - powiedział Dan Turner, specjalista ds. bezpieczeństwa w dziale usług dla przedsiębiorstw HP (HP Enterprise Services).

Ponad 80% badanych przedsiębiorstw uznaje, że są częścią infrastruktury krajowej o znaczeniu krytycznym. Definicja ta obejmuje sektory ważne dla funkcjonowania społeczeństwa i gospodarki, takie jak branża petrochemiczna i gazowa, telekomunikacja, usługi finansowe i branża użyteczności publicznej. Przedsiębiorstwa te podały, że oczekują lepszej współpracy branży przemysłowej i władz państwowych w rozwiązywaniu problemów dotyczących bezpieczeństwa informacji. Jednakże, mimo że występują pewne różnice w postrzeganiu tego problemu przez respondentów amerykańskich i europejskich, 60% woli, aby była to umowa dobrowolna.

Badanie HP przybliża kierownikom działów IT potencjalne zagrożenia danych w przedsiębiorstwie i pomaga w zdefiniowaniu najważniejszych luk w systemie IT.

Raport, opracowany przez HP TippingPoint Digital Vaccine Labs (DVLabs), daje przedsiębiorstwom wgląd w potencjalne zagrożenia związane z atakami aplikacji i sieci. Informacje te umożliwiają administratorom wprowadzenie w systemach zmian zmniejszających prawdopodobieństwo włamania się do sieci. Takie ataki mogą prowadzić do strat finansowych lub spadku produktywności firmy.

Pracownicy coraz częściej korzystają z aplikacji biznesowych dostępnych przez Internet i serwisów społecznościowych za pośrednictwem firmowej sieci. Mimo że cele używania tych programów przez pracowników — budowanie świadomości marki lub zwiększenie produktywności — są z założenia uczciwe, korzystanie z tych aplikacji naraża sieć przedsiębiorstwa na poważne zagrożenia.

Raport Cyber Security Risks, na podstawie informacji o rzeczywistych zdarzeniach związanych z naruszeniem bezpieczeństwa systemu IT przedsiębiorstwa, pokazuje, w jaki sposób takie działania narażają sieć na ryzyko. Pozwala to firmom lepiej zapobiegać zagrożeniom.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: