eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan VII 2010

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VII 2010

2010-08-06 00:11

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VII 2010

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w lipcu utrzymał w notowaniu rocznym poziom 43 pkt z poprzedniego miesiąca, a indeks kwartalny zyskał trzy punkty osiągając wartość indeksu rocznego. Wskazuje to na stabilizację koniunktury przynajmniej do końca roku.

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan VI 2010

Po dobrych wynikach w pierwszym kwartale ostatnie dane o produkcji sprzedanej przemysłu, sprzedaży detalicznej i eksportu sugerują, że drugi kwartał nie był gorszy od pierwszego. Koniunkturę w dużym stopniu nakręca eksport, a w miarę stabilny wzrost konsumpcji rekompensuje spadek popytu inwestycyjnego.

Poprawa koniunktury na naszych najważniejszych rynkach eksportowych i względne ożywienie popytu konsumpcyjnego pozwalają liczyć na utrzymanie osiągniętego w pierwszej połowie roku umiarkowanego tempa wzrostu w najbliższym okresie. Równolegle obserwujemy zwiększony w stosunku do poprzedniego roku napływ inwestycji zagranicznych. Niepokoi jednak wysoki deficyt budżetowy i rosnący dług publiczny, zwłaszcza w kontekście ciągłej niestabilności międzynarodowych rynków finansowych w obliczu ogólnego kryzysu zadłużenia publicznego w Europie.

Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3-3,5 % PKB rocznie.
Indeks kwartalny, półroczny i roczny

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w lipcu utrzymał w notowaniu rocznym poziom 43 pkt z poprzedniego miesiąca, a indeks kwartalny zyskał trzy punkty wyrównując do poziomu indeksu rocznego. Najbardziej, bo aż o cztery punkty zyskały notowania indeksu półrocznego, który wyniósł 44 pkt, czyli najwyższej od ponad roku wartości.

Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne)

Indeksy popytu wyraźnie odbiły w górę: indeks kwartalny wzrósł o siedem punktów do 40 pkt, a indeks półroczny aż o dziesięć punktów do 43 pkt, plasując się w pobliżu indeksu rocznego, który też poprawił się o jeden punkt osiągając 41 pkt. Chociaż indeksy popytu znajdują się nadal poniżej połowy skali, to jednak uzyskały notowania najwyższe od początku ubiegłego roku.
Eksport powrócił już do poziomu miesięcznego wolumenu sprzed załamania kryzysowego i nadal wykazuje tendencję wzrostową, a poprawa koniunktury u największego naszego partnera, jakim są Niemcy, budzi nadzieję na utrzymanie się tej tendencji w najbliższej przyszłości. Jednocześnie wraz z ożywieniem popytu wewnętrznego przyspieszeniu uległo tempo wzrostu importu i nawet obecnie wyprzedza tempo wzrostu eksportu, co ogranicza popytowy efekt eksportu netto na wzrost gospodarczy. Jednak równolegle obserwujemy zwiększony napływ inwestycji zagranicznych, który bilansuje ujemny wpływ deficytu handlowego na rachunek obrotów bieżących z zagranicą, oraz kompensuje w pewnym stopniu niedostatek inwestycji krajowych.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: