eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Dni wolne od pracy w Polsce i na świecie

Dni wolne od pracy w Polsce i na świecie

2010-08-06 10:54

Dni wolne od pracy w Polsce i na świecie

Uprawnienia do urlopu - porównanie światowe cz. I © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jak wynika z badań opublikowanych przez firmę Mercer, pracownicy w Finlandii, Brazylii i Francji są uprawnieni do największej liczby dni ustawowo wolnych od pracy w skali roku, pracownicy w Indiach, Kanadzie i Chinach mają prawo do najmniejszej liczby takich dni.

Przeczytaj także: Urlop wypoczynkowy a 11 listopada

Dane pochodzą z raportu Mercer pod tytułem „Worldwide Benefit and Employment Guidelines” przedstawiającego informacje na temat bieżących światowych praktyk i regulacji dotyczących świadczeń pracowniczych i zasad zatrudniania.

Badanie analizuje zarówno ustawowy wymiar dni wolnych od pracy, które firmy obowiązane są zapewnić swoim pracownikom, jak również świąt państwowych w ponad 40 krajach. Porównanie zawarte w publikacji przygotowanej przez Mercer bazuje na analizie obowiązkowych uprawnień urlopowych dla pracownika pracującego pięć dni w tygodniu oraz mającego 10 – letni staż pracy.

Najbardziej hojny pakiet urlopowy mają pracownicy w Europie

Prawo do obowiązkowego pakietu urlopowego, który jest gwarantowaną przez prawo obietnicą firmy do płatnych dni przebywania poza pracą, posiadają pracownicy we wszystkich badanych przez Mercer krajach. Największy wymiar obowiązkowego urlopu wypoczynkowego, w wysokości 30 dni w skali roku, przysługuje zatrudnionym w Finlandii, Brazylii i Francji. Pracownicy na Litwie, w Rosji i Wielkiej Brytanii są uprawnieni do 28 takich dni, natomiast pracownicy z Polski, z liczbą 26 dni, plasują się tuż za nimi. Następni w kolejności są pracownicy z Grecji, Austrii, Danii, Szwecji i Norwegii, którym przysługuje 25 dni płatnego urlopu. Większa część krajów europejskich gwarantuje zatrudnionym obowiązkowy wypoczynek w wymiarze 20 dni w skali roku. Są to takie kraje jak Niemcy, Szwajcaria, Włochy, Irlandia, Belgia, Holandia, Czechy, Słowacja, Słowenia i Łotwa.

fot. mat. prasowe

Uprawnienia do urlopu - porównanie światowe cz. I

Uprawnienia do urlopu - porównanie światowe cz. I


Pracownikom z krajów Azji i Pacyfiku powodzi się dużo gorzej. W Australii, Nowej Zelandii, Japonii otrzymują obowiązkowy urlop w wymiarze 20 dni, w Tajwanie 15 dni, w Hong Kongu i Singapurze 14 dni, natomiast najgorzej sytuacja zatrudnionych kształtuje się w Indiach i Chinach – odpowiednio jedynie 12 i 10 dni płatnego urlopu.

fot. mat. prasowe

Uprawnienia do urlopu - porównanie światowe cz. II

Uprawnienia do urlopu - porównanie światowe cz. II


USA nie oferuje ustawowego wymiaru urlopu, ale zwyczajowo pracownicy otrzymują go w wysokości średnio 15 dni, w Kanadzie natomiast, ustawowo przysługuje 10 dni wolnego.

Jako uzupełnienie do rocznego urlopu i świąt państwowych w niektórych państwach pracodawcy są prawnie zobowiązani do udzielenia urlopu okolicznościowego swoim pracownikom, na przykład z okazji zawarcie związku małżeńskiego, czy z powodu śmierci współmałżonka lub bliskiego krewnego. Badanie Mercer pokazuje także, iż nawet jeśli nie ma takich wymagań, spora cześć większych firm zapewnia swoim pracownikom dodatkowe dni urlopu w przypadku szczególnych okoliczności.

“Pracodawcy próbujący koordynować swoją działalność biznesową w wymiarze światowym są w pułapce wielości przepisów prawnych w przypadku urlopów” - komentuje Matthew Hunt, szef zespołu Mercer, który doradza międzynarodowym firmom w zakresie ich praktyk związanych z zatrudnieniem. “Święta państwowe zakorzenione są w lokalnych tradycjach oraz religijnych wierzeniach, dlatego trudno byłoby zmieniać praktykę. Wraz z rosnącą różnorodnością kulturową w globalnej sile roboczej, pojawia się presja do większej elastyczności w zakresie świąt państwowych.” – dodaje.
Przeczytaj także: Plan urlopów pracowników Plan urlopów pracowników

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: