eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Portale pracy a ich funkcjonalność

Portale pracy a ich funkcjonalność

2010-07-14 00:16

Przeczytaj także: Serwis rekrutacyjny Google Jobs


Spośród funkcjonalności portali pracy związanych z korzystaniem z bazy CV kandydatów, pracodawcy za najważniejszą uznali możliwość sugerowania kandydatów podobnych do wybranego pod względem miejsca zamieszkania czy branży, co wspomaga przeszukiwanie bazy. Otrzymała ona jednak aż 1,59 punktu. Możliwość zapamiętywania kandydatów w bazie CV okazała się również istotna – otrzymała 1,6 punktu. Dla pracodawców nieco mniej ważna jest możliwość wysłania do kandydata wiadomości (1,63) oraz przeglądania bazy kandydatów za pomocą kategorii branżowych i wyszukiwarki (po 1,65). Jeszcze mniej ważne są dla pracodawców: pokazywanie kandydatów na mapie (1,82) co jest raczej gadżetem, oraz minimum wypełnienia profilu kandydata – 2,06. Ta ostatnia funkcjonalność została również oceniona jako mniej przydatna przez samych kandydatów. Z kolei zaskakujące jest, że możliwość wysłania wiadomości do kandydata otrzymała 1,85 punktu od pracodawców.

Podsumowanie

W badaniu Jobexpress.pl wzięto pod uwagę najbardziej popularne w polskich portalach pracy funkcjonalności oraz te, które występują tylko w niektórych portalach, ale również przyczyniają się do usprawnienia procesu rekrutacji wśród obu grup docelowych. Mimo że badane funkcjonalności otrzymały zarówno od pracodawców, jak i kandydatów różne oceny punktowe, wszystkie z nich mieszczą się w przedziale od 1,21 do 2,5 punktu. Oznacza to, że w ogólnym ujęciu, różnorodne funkcjonalności portalu pracy, wspierające e-rekrutację zarówno poprzez ułatwianie kontaktu i selekcji, jak i edukację, są dla użytkowników w większym stopniu przydatne niż niepotrzebne.

W przypadku przeważającej liczby funkcjonalności, największa grupa ankietowanych określiła je jako „bardzo przydatne”. W przypadku bardzo niewielu funkcjonalności średnia przekroczyła 2. Dlatego też Jobexpress.pl wnioskuje, że zarówno kandydaci, jak i pracodawcy traktują portale pracy jako istotną pomoc w poszukiwaniu pracy, narzędzie skracające drogę do znalezienia najlepszych ofert i kandydatów, nie zaś tylko prostą tablicę ogłoszeniową.

O badaniu
Na pytania Jobexpress.pl odpowiedziało 654 kandydatów i 95 pracodawców. W badaniu przedstawiono użytkownikom wybrane funkcjonalności portalu pracy, prosząc o ocenę ich przydatności. Skala była czterostopniowa. Funkcjonalność można było określić jako bardzo przydatną (1 punkt), raczej przydatną (2 punkty), mało przydatną (3 punkty) lub w ogólne nieprzydatną (4 punkty). Przypisane wartości punktowe były podstawą do wyciągnięcia średniej - im jest ona niższa, tym bardziej przydatna, zdaniem ankietowanych, jest dana funkcjonalność.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: