eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Serwis rekrutacyjny Google Jobs

Serwis rekrutacyjny Google Jobs

2013-03-06 13:30

Serwis rekrutacyjny Google Jobs

Serwisy rekrutacyjne cieszą się ogromną popularnością © Web Buttons Inc - Fotolia.com

Wydaje się, że inżynierowie Google na bieżąco przeglądają statystyki popularności wszystkich serwisów internetowych. A trzeba przyznać, że wyniki mają najbardziej aktualne i kompleksowe. W obszarach, gdzie z dnia na dzień przybywa użytkowników (albo istnieje prawdopodobieństwo, że za chwilę ich przybędzie), a Google jeszcze nie ma swojego przedstawiciela, otwiera kolejny serwis.

Przeczytaj także: Portale pracy a ich funkcjonalność

Tak jest właśnie w obszarze portali rekrutacyjnych. Kryzys ekonomiczny, który przetacza się przez świat, to tylko jeden z czynników decydujących o ogromnej popularności serwisów z ogłoszeniami oferującymi pracę. Szukanie pracowników i pracy przy pomocy Internetu to niemal standard na całym świecie. To sposób znacznie skuteczniejszy, niż tradycyjne formy rekrutacji. Nie dziwi, więc fakt, że Google otworzył serwis tego typu. Czy Google Jobs zrewolucjonizuje rynek?

Serwisy rekrutacyjne

Serwisy rekrutacyjne cieszą się ogromną popularnością. Właściwie trudno znaleźć branżę, która nie korzystałaby z Internetu przy rekrutacji nowych pracowników. Eksperci wskazują, że nowe technologie związane z siecią WWW zmieniły bezpowrotnie rynek HR. W Internecie zamieszcza się ogłoszenia nawet w tak mało „wykwintnych” branżach jak sprzątanie. Choć trzeba przyznać, że znacząca część ogłoszeń dotyczy branż związanych z pracą w takich obszarach jak Internet, media, reklama, handel, bankowość czy finanse. Większość ofert jest skierowana do ludzi młodych i mobilnych, którzy w głównej mierze są dzisiaj użytkownikami Internetu. Tylko w Polsce miesięcznie portale rekrutacyjne odwiedza ponad 6 mln użytkowników.

fot. Web Buttons Inc - Fotolia.com

Serwisy rekrutacyjne cieszą się ogromną popularnością

Eksperci wskazują, że nowe technologie związane z siecią WWW zmieniły bezpowrotnie rynek HR. W Internecie zamieszcza się ogłoszenia nawet w tak mało „wykwintnych” branżach jak sprzątanie.


Google Jobs – przewaga dzięki technice

Google Jobs to serwis o zasięgu międzynarodowym. Serwis oferuje olbrzymie możliwości wyszukiwania ofert. Wydaje się, że algorytm wyszukiwania w tym serwisie nie musi być tak bardzo zaawansowany jak w wyszukiwarce. Jednak wiedza, jaką posiada Google w aspekcie mechanizmów skutecznego wyszukiwania informacji, zapewne będzie z sukcesem wykorzystana. Ten i wiele innych czynników sprawia, że już na starcie Google Jobs ma pewną przewagę nad innymi tego typu serwisami. Ponadto portal jest zintegrowany z Google Plus. To także dodatkowy atut. Będzie można prezentować spersonalizowane oferty pracy, przeznaczone do konkretnej grupy ludzi. A to dopiero początek – Google Jobs jest jak na razie w fazie testów – wypuszczona została wersja „beta”.

Google Jobs – szybko i skutecznie

Serwis jest czytelny i przejrzysty. Pracownikom daje swobodę szybkiego przeszukiwania ofert. Ogłoszenia można filtrować na wiele różnych sposobów. Z kolei pracodawcom oferuje szerokie możliwości prezentacji swoich ofert. Można domniemywać, że sam proces rekrutacji będzie bardzo zautomatyzowany. Pracownik będzie mógł w jednej chwili zajrzeć na stronę pracodawcy, zapoznać się ogólnie z wymaganiami i profilem działalności firmy. Pracodawca po otrzymaniu CV będzie mógł zajrzeć na konto potencjalnego pracownika w serwisie Google Plus.

Google Jobs – serwis z potencjałem

Można przypuszczać, że w niedalekiej perspektywie Google Jobs będzie jednym z liderów w obszarze serwisów rekrutacyjnych. I to nie tylko dzięki infrastrukturze technologicznej, którą dysponuje Google. Pracodawcy i pracownicy zapewne docenią, że Google Jobs będzie zintegrowany z wyszukiwarką Google i Google Plus. Będą mieli do niego dostęp z jednego „paska”. Wydaje się, że nawet gdy politycy i ekonomiści pożegnają kryzys, to problem braku pracy pozostanie immanentną cechą globalnego kapitalizmu. To z kolei oznacza, że przed serwisem stoi świetlana przyszłość.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: