eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Portale pracy a ich funkcjonalność

Portale pracy a ich funkcjonalność

2010-07-14 00:16

Przeczytaj także: Serwis rekrutacyjny Google Jobs


Możliwość nawiązania kontaktu z wybranym pracodawcą otrzymała 1,38 punktu, z kolei możliwość wygenerowania pliku CV na podstawie profilu - 1,43 punktu. Za nieco mniej istotne ankietowani uznali następujące funkcjonalności: możliwość dołączania dodatkowych plików do profilu i określenia widoczności CV (po 1,54 punktu). Są to funkcjonalności, które są mniej podstawowe dla realizacji celu rekrutacyjnego. Ułatwienie, jakim jest podpowiadanie fraz w polach formularza, jest także funkcjonalnością uzupełniającą – kandydaci przyznali jej średnio 1,61 punktu. Jeszcze mniej istotnymi dla kandydatów opcjami są: własny adres do profilu w portalu (1,8) oraz procent wypełnienia CV (1,95). Kandydaci najniżej ocenili przydatność wideoprezentacji, która póki co nie jest jeszcze popularną opcją w rekrutacji online. Łączna ocena dla tej funkcjonalności to 2,5 punktu. Jako jedyna z badanych funkcji została uznana przez największą liczbę kandydatów za „mało przydatną”.
W trzeciej grupie funkcjonalności znalazły się te uzupełniające, nie związane bezpośrednio z procesem e-rekrutacji, a z funkcją informacyjną i edukacyjną portalu pracy. Z analizy Jobexpress.pl wynika, że dla kandydatów najważniejszą z nich jest dostęp do bazy przydatnych dokumentów (wzory CV, ustawy etc.) – 1,45 punktu. Mniej istotny jest kalkulator płacowy (1,65) oraz ankiety sprawdzające wiedzę (1,67). Na kolejnych miejscach znalazły się oddzielne sekcje serwisu skierowane do różnych branż i grup docelowych (1,74), porównywarka zarobków (1,77), słownik branż i zawodów (1,78) oraz poradniki (1,79). Jako jeszcze mniej istotna została oceniona mniej popularna funkcjonalność, taka jak możliwość nawiązania wirtualnego kontaktu z ekspertem (1,81), a także najczęściej zadawane pytania, pomoc i demo (1,85). Najwyraźniej kandydaci uważają, że wartościowy kontakt z ekspertem wymaga spotkania na żywo, z kolei pomoc w poruszaniu się po serwisie nie jest im niezbędna, bo sami radzą sobie z tym dobrze. Najniżej ocenione zostały funkcjonalności takie jak artykuły (2,02), chociaż pojawiają się one i zajmują istotne miejsce w niemal każdym portalu pracy. Dla kandydatów mniej przydatne są także różnorodne rankingi (2,1).

Wyniki badania pracodawców
W ankiecie dla pracodawców podzielono funkcjonalności na dwa zestawy – te związane z kandydatami i te związane z ofertami. Łącznie jako bardziej przydatne zostały ocenione funkcjonalności związane z ofertami. Dane Jobexpress.pl wskazują, że na pierwszym miejscu, z wynikiem 1,3 punktu, pracodawcy umieścili możliwość klonowania ofert, czyli kopiowania treści oferty już istniejącej do nowej. Możliwość podglądania listy własnych ofert i ich szczegółów jest również bardzo istotna. Pracodawcom oszczędza wysiłku, oznacza także, że wielu z nich jest chętnych publikować wiele podobnych do siebie ofert w różnych województwach lub też odnawiać co jakiś czas swoje oferty. Wśród tej grupy funkcjonalności znalazło się aż 5 takich, których żaden z pracodawców nie ocenił jako w ogóle nieprzydatnych.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: