eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Żywność w Polsce najtańsza w UE

Żywność w Polsce najtańsza w UE

2010-06-29 13:12

Żywność i napoje bezalkoholowe kosztują w Polsce o 36 proc. mniej niż średnio w Unii Europejskiej - podał w poniedziałek Eurostat. Polska ma najtańszą żywność w UE.

Przeczytaj także: Polacy oszczędzają na żywności

Obok Polski tanimi krajami są Rumunia i Bułgaria, gdzie ceny żywności i napojów też są o ponad 30 proc. niższe od średniej. Tymczasem w Danii ceny są o 40 proc. wyższe niż średnia unijna, a więc ponad dwukrotnie więcej niż w Polsce. Drogo jest również w Irlandii, Finlandii, Luksemburgu, Austrii, Belgii, Niemczech i Francji.

W rankingu uwzględniono w sumie 500 podobnych artykułów spożywczych z 37 krajów europejskich. Okazało się, że poza UE najtaniej jest w Macedonii (połowa średniej unijnej) zaś najdrożej w Norwegii, trzykrotnie droższej od Macedonii.

W naszym kraju można kupić najtańsze w całej UE mięso, wędliny, nabiał i jajka. Papierosy i tytoń mamy niemal dwukrotnie tańsze od średnich cen UE, choć jeszcze taniej jest w Rumunii, Bułgarii, na Litwie i Węgrzech.

Natomiast napoje alkoholowe najtańsze są w Rumunii, Bułgarii oraz Hiszpanii i na Węgrzech. W Polsce ceny alkoholu są o 11 proc. poniżej średniej.

Przeczytaj także


Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: