eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Trendy w budowaniu marki

Trendy w budowaniu marki

2009-11-12 11:40

Przeczytaj także: Organizacje sportowe: kreowanie silnej marki


Kilka zasad projektowania

Typografia

Należy rozważnie podejść do charakteru zastosowanej czcionki; czy ma być szeryfowa, czy bezszeryfowa, czy piszemy drukowanymi, czy małymi literami, czy pochylamy czcionkę, czy pozostawiamy jednak prostą. Reguły nie ma, ale każdy doświadczony projektant z wyczuciem estetyki, z dobrze wypełnionym briefem powinien wiedzieć, kiedy jakie rozwiązanie zastosować. Najlepszą zasadą jest "Less is more". Zatem oszczędna forma z właściwie dobraną typografią. To wydaje się najlepsze rozwiązanie.

Kolorystyka

Każdy kolor ma inne skojarzenia. Pomarańcz kojarzy nam się z energią, kreatywnością, ale też z młodością, czyli pewną frywolnością. Granat to klasa, powaga i brak poczucia humoru. Kolor zielony jest eko i kojarzy się z życiem. Kolory nasycone to zdecydowanie. Kolory pastelowe to pewne rozkojarzenie, brak zdecydowania. Połączenie żółtego z niebieskim to świetny duet nie przypadkiem doceniany przez wiele firm. Należy więc pamiętać, że kod kolorystyczny jest równie ważny przy projektowaniu jak inne czynniki.

Symbol graficzny

Jest nazywany czasem godłem lub ikoną znaku. Dodanie tego elementu do logo spełnia zwykle funkcje naprowadzające na branże lub charakter produktu. Można za jego pomocą powiedzieć więcej. Można podkreślić nowoczesność, dynamikę, stabilność etc. Może też pełnić funkcje czysto dekoracyjne. W każdym przypadku powinien być przemyślany. Jak jest ważny i jak może funkcjonować, pokazuje przykład marki Nike, która używa w komunikacji już tylko samego symbolu. Dobry logotyp to proporcje i niewidoczne linie (grid), na których jest oparty nawet najbardziej wymyślny znak, gdzie szuka się subtelnych różnic między czernią i bielą, dodając lub odejmując jednej lub drugiej barwy. Nie można też zapomnieć, że dobre logo opiera się na ciekawych pomysłach, pewnego rodzaju skrócie myślowym.

Design współczesny

Wiemy już, czego nie wolno i jak trzeba podejść do procesu projektowania identyfikacji. Teraz jest moment, aby dostosować ją do obecnych trendów i tendencji w designie. Trendem, który się nie starzeje, jest niepisana zasada, że klasyka jest zawsze modna. Klasyka jest nieśmiertelna, klasyka jest neutralna - nie wzbudza ani negatywnych, ani nazbyt euforystycznych emocji. Klasyka jest bezpieczna. Klasyka pasuje niemal do wszystkiego. Tyle że klasyka nie dla wszystkich kategorii produktów czy usług jest taka sama. Jeśli ta klasyka jest nudna, sztampowa, mało kreatywna i "nie na czasie" - można ją ożywić. Zabiegiem modnym ostatnio w designie jest dodanie przestrzenności.Jeśli spojrzymy na ewolucję znanych logotypów, ich ostatnią odsłoną jest logo przestrzenne, sprawiające wrażenie żywego, wypukłego.

Współczesny design, głównie dzięki możliwościom aplikacji graficznych, idzie w kierunku oddawania większego realizmu w ilustracjach. Stworzenie naturalnie wyglądających cieni, gry świateł to już nie problem przy obecnej technice i zdolnościach projektantów. Ten realizm w identyfikacji przejawia się właśnie w uplastycznieniu logotypów, urealnieniu ich. Nie z każdym logotypem jednak trzeba tak postępować. Tam, gdzie klasyka i prostota są siłą, takie zabiegi nie mają większego sensu. Nie wniosą żadnej wartości do wizerunku firmy. Licząc na to, że nasze ulice staną się piękniejsze przez pojawiające się na nich coraz piękniejsze klasyczne logotypy, mam jednak nadzieję, że zostanie grupa zarówno projektantów, jak i klientów, dla których nadrzędnym celem będzie wyróżnić się. Pisząc to, oddaję ukłon w stronę twórców identyfikacji PLAY i dziękuję za nietuzinkowe podejście do tematu identyfikacji.

Jeżeli chcesz zamówić prenumeratę miesięcznika Marketing w Praktyce .

poprzednia  

1 2

Czym jest coaching?

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: