eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Rebranding na rynku motoryzacyjnym

Rebranding na rynku motoryzacyjnym

2011-06-16 10:45

Wiele firm traktuje rebranding, zmianę wizerunku firmy jako zło konieczne. Można z tej sytuacji zrobić narzędzie zdobycia przewagi nad konkurentami. Nowy image firmy może nie tylko zaspokajać potrzeby wizerunkowe firmy, ale dodatkowo budować przewagę nad konkurentami. Z tego powodu należy także śledzić zmiany wizerunku konkurentów. Pozycja wizerunkowa nie jest dana raz na zawsze. Zmienia się, tak jak zmieniają się konkurenci, klienci, oferty i sposoby działania na rynku.

Przeczytaj także: Skuteczne zarządzanie marką

Redesign logo ma służyć odświeżeniu wizerunku marki. Logo ma podążać za wzornictwem samochodów. W tej branży dzieje się to raz na kilka, kilkanaście lat. Zmiana logo jest najprostszym ale i najskuteczniejszym sposobem na poprawę lub udoskonalenie wizerunku. Jest szybko zauważalne, nie niesie ze sobą tak dużych nakładów jak kampanie reklamowe. Zmiany logo pozostawiają trwały ślad w komunikacji marki. Cały system identyfikacji jest wtedy nośnikiem nowego wizerunku. Nośnikiem trwałym w odróżnieniu od ulotnej reklamy.

Tak postąpiło Audi ze swoimi czterema pierścieniami. Pretekstem do zmian w logo i wizerunku była rocznica marki. W wypadku Audi była to 100 rocznica powstania firmy. Podobnie uczyniły choćby Fiat i Citroen. Ale rocznica to tylko pretekst. Ważniejsza jest chęć zakomunikowania otoczeniu nowej strategii rozwoju, innowacji wprowadzanych w ofercie, rozszerzenia na nowe linie ofertowe lub wejście na nowe rynki lub do nowych segmentów klientów. Logo Audi istnieje od lat 30. ubiegłego stulecia. Wtedy powstała Auto Union, firma łącząca cztery marki – Horch, Wanderer, DKW i Audi.

Citroen, także z okazji rocznicy postanowił odświeżyć swój wizerunek. Tu chodziło o okrągłą 90 rocznicę powstania marki. W tym wypadku także nie chodzi o całkiem nowy brand, a jedynie o nowe w wyrazie logo. Charakterystycznych dwie litery „V” po zmianie wyglądają podobnie. Logo zostało jedynie nieco unowocześnione, wygląda jakby było naturalnie pokryte chromem. Przestylizowane elementy graficzne nadają nowemu logo trójwymiarowy charakter. Logotyp również został delikatnie odświeżony, zastosowano nowocześniejszą typografię.

W ostatnich latach logo zmieniły także Fiat, Lancia oraz Dacia, rumuńska marka należąca do koncernu Renault. W Dacii zachowano niebieski kolor, symbolicznie związany z marką, ale przeprojektowano formę graficzną logo.

W prezentowanych przypadkach zmiany logo były kosmetyczne, nowe projekty silnie nawiązywały do historii marki i jej symboliki. W wypadku firm motoryzacyjnych dotyczyły uprzestrzennienia logo, nadania mu „chromowego” wyglądu i bardziej nowoczesnych form. Jest to wręcz konwencja branży. Tak było także w wypadku marki Peugeot. Lew jest kojarzony z marką Peugeot od 1858. Ostatnia zmiana logo miała za sobą pociągnąć przewartościowanie i modyfikację wizerunku firmy.

Przy okazji zmian logo wprowadzany jest także nowy claim, slogan korporacyjny. Stylizacja formy logo, jej kolorystyki i nowy slogan łączą się w jeden spójny komunikat, ukierunkowany na lansowanie nowych wartości i aspiracji marki.

Każdorazowo stylizacja logo ma na celu podniesienie wartości marki. Kolejnym celem jest wzmocnienie konsekwencji w jej komunikowaniu. Stale utrzymywany wizerunek nie tylko się dewaluuje ale i ze względu na wielość komunikatów rozmywa i rozprasza w swoim przekazie. Restylizacja wymusza uporządkowanie wszystkich materiałów i komunikatów marketingowych.

Przemysł motoryzacyjny, ze względu na szybki postęp technologiczny i następujące za tym zmiany produktów, jest branżą w której rebranding jest procesem absolutnie naturalnym. Nikt nie boi się utraty klientów z powodu zmiany logo. Wręcz przeciwnie, managerowie widza jak marki się starzeją i starają nadążać za zmianami we wzornictwie. Logo musi pasować do coraz nowocześniejszego wyglądu pojazdów, które markuje. Ta spójność jest oczywista dla zarządzających markami. Patrząc na rynek motoryzacyjny, dziwi konserwatyzm wielu właścicieli firm z branż o wiele dynamiczniej się zmieniających, jak na przykład marki z rynku FMCG.

Firmy mają swoje strategie biznesowe i zapisane w nich cele: chcą bezpiecznie i regularnie zarabiać lub zwiększyć swoją wartość na potrzeby transakcji. Do osiągnięcia tych celów można wykorzystać własność intelektualną, w tym także zarządzanie markami. Z tego powodu firmy sprawdzają, czy i w jakim stopniu posiadana przez nich marka jest dopasowana do strategii biznesowej, czy i jak można ją dopasować, czy i jak można ją uzupełnić, aby optymalnie wspierała realizację strategii. Jeśli firma uzna, że chce szybko podnieść swoją wartość, powinna budować wartościowe marki. Te, jeśli są unikatowe, mogą być również użyte do zwiększania sprzedaży i podnoszenia marży dzięki wykorzystaniu pozycji lidera.

Rebranding może mieć dwie przyczyny. Wsparcie firmy w skoku do przodu, lub ucieczkę od złej reputacji. Pomimo tego, że powody są tak różne, narzędzie w obu wypadkach jest identyczne. Zmiana logo nie jest najdrastyczniejszym ruchem. Na rynku można spotkać wiele przypadków zmian, łącznie ze zmian nazwy. Takie rozwiązanie sugeruje zdecydowane zerwanie z historią i tradycją marki.
Przeczytaj także: Rebranding Rebranding

oprac. : CODES CODES

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: