eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Trendy w budowaniu marki

Trendy w budowaniu marki

2009-11-12 11:40

Trend to niejako łamanie zasad. Można łączyć klasykę, oldschool z futurystycznymi formami. Jedno pozostaje niezmienne - efekt musi się podobać.

Przeczytaj także: Organizacje sportowe: kreowanie silnej marki

Trendom ulega niemal wszystko. Szczególnie to, co podlega ocenie estetycznej. Coś albo może się nam podobać, albo nie. Zgodnie z zasadą wygłoszoną w znanym wszystkim filmie, podobać powinno się to, co się widzi - słyszy po raz wtóry. Jak może nam się podobać coś, co widzimy po raz pierwszy?! Jeśli jednak to coś jest zgodne z jakimś trendem, modą, to nawet, gdy subiektywnie odrzucamy, to wypadałoby, żeby się nam podobało. W końcu każdy chce być "na czasie". I w sumie nic w tym złego. W końcu to trendy powodują, że coś się dzieje, że nie jest nudno, szaro i nijako. Dzięki nim można śmiało stwierdzić, następuje ogólnie pojęty postęp. Postęp w designie, modzie, poczuciu estetyki.

Jak często takie trendy się zmieniają. W ubiegłym stuleciu popkultura i wpływające na nią trendy miały z reguły karencje 10-letnie. Poszczególne dekady; lata 60., 70., 80., 90. to charakterystyczne, bardzo wyraziste i rozpoznawalne style. Patrząc na nie z dzisiejszej perspektywy widzimy, że wszystko w tamtych latach podlegało ówczesnym trendom - moda, design, typografia, grafika. XXI wiek wydaje się mieć większą czestotliwość zmiany trendów. Tempo życia i szeroki dostęp do informacji, dzięki wszechobecnemu internetowi, powodują, że trendy zmieniają się niemal tak szybko jak pory roku. Czasem dowiadujemy się o jakimś trendzie wtedy, kiedy on już jest passé. Takie czasy. Po tym może nieco przydługim wstępie wróćmy do tematu głównego - trendów w budowaniu marki fizycznej.

Co składa się na markę fizyczną

Na markę fizyczną składa się wszystko to, co jesteśmy w stanie doświadczyć naszymi zmysłami: zobaczyć i usłyszeć. Czyli: nazwa, logotyp, slogan. A w zakresie logotypu: kolor, typografia, symbol, metafory graficzne, piktogramy. Logotyp i cały system identyfikacji wizualnej to jak odcisk palca - mówi o jego właścicielu prawie wszystko. Ale choćby był najpiękniejszy, najmodniejszy, perfekcyjny technicznie - produktu nie sprzeda. Do tego potrzebna jest strategia komunikacji. W nią jednak wpisuje się identyfikacja wizualna i tu dochodzimy do punktu, że jednak to sprawa fundamentalna w marketingu każdej marki. Warto więc poświęcić jej maksimum uwagi i tematu nie bagatelizować.

Logo stanowi wizytówkę firmy, to ono buduje w świadomości nabywcy pewien jej wizerunek. Skłania zatem do kontaktu z marką, zachęca do zakupu produktu lub usługi. Wniosek z tego jest jeden - musi się podobać. Podobanie się, jak wiadomo, to rzecz gustu. Ilu więc oceniających, tyle ocen. Pierwsze sito to ocena osób decyzyjnych; szefa marketingu, prezesa, niekiedy całego zarządu. Musi się podobać im i nie ma w tym nic złego. Nie ma nic złego, jeśli tę wstępną ocenę poddamy weryfikacji grupy celowej, do której adresujemy produkt czy usługę, dla której identyfikacja jest przygotowywana. Nie jest to niestety praktyką często, szczególnie w mniejszych firmach i nie należy zbytnio się temu dziwić, bo wiąże to się z dodatkowymi wydatkami na proces przygotowania identyfikacji wizualnej. Pytanie tylko, czy na tak ważnym etapie nie należałoby oddać głos naszemu potencjalnemu klientowi i zapytać go o zdanie.

Z drugiej jednak strony, zlecając przygotowanie identyfikacji wizualnej wyspecjalizowanemu studiu projektowemu, powinniśmy zaufać jego doświadczeniu i rekomendacjom. Takie agencje, projektując logotyp, biorą pod uwagę rozmaite czynniki, jak preferencje grupy celowej, branżę, w jakiej osadzony jest produkt czy usługa, oraz najnowsze trendy rynkowe. Ale przede wszytkim normy i standardy, jakie obowiązują przy konstruowaniu profesjonalnego znaku firmowego. Żeby logotyp oddawał właściwie charakter marki, musi spełniać akademickie zasady projektowania przyjęte w grafice użytkowej. Czy logo znanej marki samochodowej w takiej formie oddałoby właściwie cechy produktu? Albo czy matki niemowlaków kupiłyby produkty tej firmy swoim dzieciom? Na oba pytania odpowiedź jest jedna. Oczywiście te przykłady pokazują pewne wypaczenia, do jakich na szczęście na rynku nie dochodzi. Warto jednak w tym miejscu opisać kilka zasad, jakimi powinno rządzić się projektowanie profesjonalnego logotypu i całego systemu identyfikacji wizualnej.

 

1 2

następna

Czym jest coaching?

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: