eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polscy emigranci a życie za granicą

Polscy emigranci a życie za granicą

2009-04-11 10:46

Eksperci z PBI zaprezentowali wyniki drugiej edycji raportu "Emigranci". Pierwsza edycja badania, zrealizowanego w 2007 roku, przedstawiła obraz polskich emigrantów jako konsumentów oraz odbiorców polskojęzycznych mediów. Nowa edycja objęła swoim zasięgiem aspekty emocjonalne życia na emigracji oraz perspektywy powrotu rodaków do Polski. Raport prezentuje również reakcje badanych na informację o światowym kryzysie.

Przeczytaj także: Emigracja Polaków w latach 2004-2007

Z danych zaprezentowanych w raporcie wynika, że 43 proc. badanych przebywa za granicą krócej niż 3 lata. Większość respondentów to osoby młode, w wieku między 21 a 35 rokiem życia. Badani często (40 proc.) przebywają na emigracji z najbliższymi.

Mimo, iż wykształcenie co najmniej średnie zadeklarowało 90 proc. badanych, niemalże połowa wykonuje na obczyźnie prace fizyczne, a co czwarty pracuje jako specjalista lub przedstawiciel kadry wysokiego szczebla. 19 proc. to osoby, które uczą się bądź studiują, prowadzą dom lub aktualnie szukają pracy.

Poznanie świata i nowych ludzi (30 proc.), zarobienie pieniędzy na konkretny cel (30 proc.) oraz chęć znalezienia pracy (28 proc.) stanowiły główne powody wyjazdu z kraju.

Zdecydowana większość odczuła na emigracji poprawę sytuacji materialnej - 12 proc. badanych zadeklarowało, że przed wyjazdem wystarczało im na bieżące wydatki, podczas gdy na emigracji twierdzi tak 66 proc. Z raportu wynika, że 35 proc. oszczędza przynajmniej jedną trzecią pensji. Badani planują przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze na podróże (38 proc.), zakup domu, mieszkania w Polsce (33 proc.) lub poza jej granicami (20 proc.).

Skutki kryzysu jako pierwsi dostrzegli ankietowani z Włoch i Hiszpanii. Łącznie 17 proc. badanych poinformowało, że odczuło je osobiście. W 56 proc. respondenci zadeklarowali, iż nie zamierzają podjąć szczególnych działań w tej kwestii.

Wartości, na których najbardziej zależy emigrantom to szczęście rodzinne (40 proc.), udane życie osobiste (37 proc.), własne mieszkanie (32 proc.) oraz zdrowie (30 proc.).

Zbadani w większości czują się na emigracji dobrze, są zadowoleni z warunków życia, sytuacji finansowej oraz relacji z innymi osobami. Najbardziej pozytywny stosunek mają do osób lokalnej narodowości, najmniej sympatyzują z… rodakami na emigracji. 38 proc. respondentów poinformowało, że doświadczyło nieprzyjemności na tle narodowościowym, w większości były to obraźliwe żarty.

Badani deklarują, że interesuje ich sytuacja w Polsce, 44 proc. śledzi doniesienia polityczne, 34 proc. – gospodarcze, a 33 proc. – informacje z miejsca zamieszkania przed wyjazdem. 2/3 ogląda polskojęzyczne kanały telewizyjne, a ponad połowa czyta polskojęzyczną prasę oraz słucha radia.

Niemalże każdy badany tęskni za kimś lub czymś z Polski. Dla 66 proc. jest to rodzina, dla ponad połowy (51 proc.) – przyjaciele, a dla co czwartego – produkty spożywcze. Co trzeci badany planuje pozostać za granicą na stałe. Najwięcej wśród osób, które deklarują chęć powrotu znajduje się w grupie, przebywającej na emigracji w Irlandii. Powrót planują najczęściej respondenci przebywający krótko na emigracji oraz słabo znający lokalny język.

Informacje o badaniu
Badanie przeprowadzono od 3 do 17 grudnia 2008, metodą CAWI, na próbie 20 006 emigrantów (9 429 kobietach i 10 577 mężczyznach), mieszkających od co najmniej 3 miesięcy w jednym z 11 krajów Europy. Wywiady zrealizowano poprzez ankiety internetowe (web survey). Zaproszenia wyświetlano osobom, które odwiedzały zza granicy strony internetowe: Gazeta.pl, Interia.pl, Onet.pl oraz WP.pl.

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: