eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Firmy planują zwolnienia pracowników

Firmy planują zwolnienia pracowników

2008-12-27 00:30

Pogarszające się warunki ekonomiczne powodują poważne zmiany w systemach płacowych firm - oto jeden z wniosków z ogólnoświatowego badania przeprowadzonego przez Hay Group.

Przeczytaj także: Zatrudnienie i płace: polskie firmy 2009

Blisko połowa organizacji zamraża bądź zmniejsza swoją wysokość zatrudnienia

Wnioski z najnowszego badania Hay Group, dotyczącego systemów płacowych i zatrudnienia w ogólnoświatowych firmach, są jednoznaczne: liczba organizacji, które spodziewają się pogorszenia swoich wyników finansowych w porównaniu do założeń na rok 2008, zwiększyła się ponad dwukrotnie (od marca 2008 roku). W podobnych badaniach, przeprowadzonych również przez Hay Group w marcu 2008 roku, jedynie 12% organizacji obawiało się znacznego pogorszenia swoich wyników w stosunku do zakładanego rocznego planu. Osiem miesięcy później, odsetek ten zwiększył się aż do 31%. Procent organizacji, które uznają osiągane dotychczas wyniki za zgodne z planem i tym samym spodziewają się realizacji zakładanych celów na rok 2008, wynosi 62%. Spośród przebadanych 2.589 organizacji na sześciu kontynentach, Afryka i Bliski Wschód najmniej poddają się spowolnieniu gospodarczemu – tylko 9% firm z Afryki i 12% bliskowschodnich organizacji przyznało, że osiągane przez nich wyniki utrzymują się na poziomach znacznie niższych niż zakładane.

Z badania wynika, że sektor sprzedaży ucierpiał najbardziej – 63% firm handlowych prognozuje słabe wyniki, spowodowane obniżonym poziomem wydatków konsumenckich i obostrzeniami kredytowymi. Firmy innych sektorów gospodarki, np. producenci ropy i gazu, znacznie lepiej znoszą gospodarczą zawieruchę – 19% spośród nich spodziewa się, że ich wyniki na koniec roku będą znacznie wyższe niż zakładano.

„Choć spowolnienie gospodarcze nie wpływa w identyczny sposób na wszystkie regiony, kraje i gałęzie gospodarki, wiele organizacji odczuwa przynajmniej niektóre skutki spowolnienia” – mówi Nick Boulter, dyrektor działu Client Development and Reward Services w Hay Group. „Perspektywy ekonomiczne na przyszły rok nie są stabilne, toteż organizacje ostrożnie zwiększają koszty stałe – podstawy wynagrodzenia. Wiele organizacji decyduje się na opóźnianie lub ograniczenie podwyżek, albo nawet na zamrożenie wysokości wynagrodzeń. Analizują wewnętrzne systemy wynagrodzeń, koncentrując się na zatrzymaniu najlepszych pracowników”.

Główne wnioski z najnowszego badania Hay Group, dotyczącego systemów wynagrodzeń i zatrudnienia w ogólnoświatowych firmach:
  • W skali globalnej, rekrutacje nowych pracowników zostają wstrzymane lub ograniczone: blisko połowa (48%) organizacji światowych zmniejsza lub zamraża obecne zasoby pracownicze (w porównaniu z badaniem marcowym: 20% więcej). W przypadku organizacji planujących redukcje, mediana obniżenia zatrudnienia wynosi ok. 7,5%. Jedynie 3% światowych firm planuje zwiększenie wysokości zatrudnienia.
  • Obniżenie wysokości podwyżek podstawy wynagrodzenia: zmniejszenie kosztów funkcjonowania firm koncentruje się na ograniczeniu podwyżek podstaw wynagrodzenia – 65% przebadanych firm wprowadza już zmiany (bądź rozważa ich wprowadzenie) do wcześniej ustalonych budżetów wynagrodzeń na rok 2009.
    58% spośród tych organizacji decyduje się na obniżenie swoich budżetów, zaś 24% wstrzymuje podwyżki dla wszystkich pracowników (lub rozważa tę decyzję).
  • Przed projektami HR majaczy widmo likwidacji: 16% przebadanych organizacji ogranicza bądź likwiduje swoje projekty szkoleniowe i rozwojowe. Firmy likwidują też nadgodziny (11%) i outsourcing (17%). Należy jednak zaznaczyć, że większość organizacji nie zmienia kształtu świadczeń pozapłacowych, w tym opieki zdrowotnej i planów emerytalnych.
  • Główne zmartwienie pracowników dotyczy stabilności zatrudnienia – przebadane przez Hay Group organizacje wymieniają następujące główne przyczyny niepokoju swoich pracowników: wątpliwa stabilność zatrudnienia, obawa przed zwolnieniami, kwestie wynagrodzenia (np. ograniczenie nagród i wstrzymanie podwyżek), koszt utrzymania, inflacja, obniżone przychody firmy, problem utrzymania klientów, oraz brak wypłaty premii.
  • Jednak dla organizacji największym wyzwaniem jest zatrzymanie talentów podobnie jak w badaniach przeprowadzonych w marcu 2008, główne problemy organizacji wiążą się z utrzymaniem najlepszych talentów i kluczowych umiejętności, utrzymania zdolności wypłaty atrakcyjnego wynagrodzenia, utrzymania zaangażowania pracowników i ich motywacji, rozwojem karier pracowniczych i programów szkoleniowych, oraz rekrutacją talentów i pracowników, posiadających kluczowe umiejętności.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: