eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jaki rynek pracy przyniesie nowy rok?

Jaki rynek pracy przyniesie nowy rok?

2020-12-08 11:29

Jaki rynek pracy przyniesie nowy rok?

Które branże planują rekrutacje? © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jak będzie wyglądał rynek pracy w 2021 roku? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć najnowszy raport "Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia". Prognozy na pierwszy kwartał zakładają, że 6% firm będzie prowadzić rekrutacje pracowników, a 4% planuje redukcje etatów. Najwięcej pracowników będą zatrudniać - budownictwo, produkcja przemysłowa i handel. Na pracę nie ma natomiast szans w restauracjach i hotelach, co jest oczywiste w kontekście zamknięcia tej branży z powodu pandemii.

Przeczytaj także: Co 4 firma planuje rekrutację pracowników

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:

  • Jakie plany rekrutacyjne na I kwartał 2021 roku mają pracodawcy?
  • Jakie branże mają największe zapotrzebowanie na pracowników?
  • W których krajach regionu EMEA jest najłatwiej o pracę?

Jak wspomniano we wstępie ManpowerGroup opublikował dziś prognozy dotyczące rynku pracy w I kwartale 2021 roku. Najnowszy "Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia" prezentuje plany rekrutacyjne firm na okres od stycznia do marca przyszłego roku. Został opracowany na podstawie wywiadów indywidualnych obejmujących reprezentatywną próbę 509 pracodawców w Polsce.

Z ankiet wynika, że zwiększenie zatrudnienia planuje 6% pracodawców, a redukcję - 4%. 86% ankietowanych nie zamierza przeprowadzać żadnych zmian personalnych.

Z raportu ManpowerGroup wynika, że prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej wynosi +5% i jest na takim samym poziomie jak w ubiegłym kwartale.

Budownictwo, produkcja przemysłowa i handel szuka pracowników


W których sektorach będzie największe zapotrzebowanie na pracowników? A w jakich branżach o pracę będzie bardzo trudno?

Największy optymizm w kwestii rekrutacji wyrazili pracodawcy z sektora budownictwa, produkcji przemysłowej oraz handlu detalicznego i hurtowego. Prognoza netto zatrudnienia dla tych branż wynosi odpowiednio: +18%, +11% oraz +9%. To dobra wiadomość dla poszukujących zatrudnienia w firmach z tych sektorów oraz dla już pracujących, którzy mogą liczyć na stabilność zatrudnienia.

Rekrutować nowych pracowników chcą także firmy związane z finansami i usługami dla biznesu (+5%), niewielkie wzrosty deklarują przedstawiciele innych usług (+2%) i innych obszarów produkcji (+1%). Jedyny sektor, gdzie przedsiębiorstwa planują zmniejszać zespoły to restauracje i hotele, z prognozą na poziomie -7%, która jest zapowiedzią znaczących redukcji etatów.

fot. mat. prasowe

Plany pracodawców dotyczące zatrudnienia w podziale na sektory I kw. 2021

Najbardziej optymistyczne plany rekrutacyjne, podobnie jak w minionym kwartale, wskazali przedstawiciele budownictwa (prognoza netto na poziomie +18%).


Prognozy zatrudnienia potwierdzają, że nadal więcej firm będzie poszukiwać nowych pracowników, a ogólny wynik dla Polski jest na stabilnym poziomie, podobnym jak ten deklarowany przez firmy rok temu, przed wybuchem pandemii. Patrząc na plany rekrutacyjne przedsiębiorstw na przestrzeni ostatniego roku widzimy, że czasem największej niepewności a jednocześnie okresem największych redukcji etatów był trzeci kwartał 2020 roku. Teraz organizacje powoli się stabilizują i większość chce wzmacniać swoje zespoły – mówi Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce. – Kolejny kwartał z rzędu liderem w zakresie prognozy zatrudnienia jest budownictwo, które zgłasza największe zapotrzebowanie na ręce do pracy. Co więcej plany rekrutacyjne firm z tego sektora uwzględniają zatrudnienie pracowników na większą skalę niż działo się to jeszcze przed pandemią. Na znalezienie nowej pracy będą mogli liczyć nie tylko pracownicy fizyczni, lecz także specjaliści jak na przykład inżynierowie budowy, specjaliści do spraw kosztorysowania, projektanci instalacji, także kierownicy robót, kierownicy kontraktu. Budownictwo to jednocześnie sektor, który mierzy się ze znacznym niedoborem rąk do pracy, a wykwalifikowani oraz niewykwalifikowani pracownicy fizyczni od lat znajdują się w czołówce zawodów dotkniętych największym niedoborem talentów. Z kolei produkcja przemysłowa jeszcze wzmocniła swoją prognozę wskazywaną na końcówkę roku, czyli czas zwykle bardzo intensywny w tym sektorze. Rosnący optymizm pracodawców z tej branży to dobry znak dla polskiej gospodarki. Optymistyczne prognozy wskazali także przedstawiciele handlu, gdzie znaczne potrzeby personalne zgłasza zyskujący w pandemii e-commerce. Mówiąc o perspektywach na pierwszy kwartał roku będzie to dobry czas dla specjalistów do spraw sprzedaży ze znajomością języków obcych, inżynierów sprzedaży, osób odpowiedzialnych za sprzedaż w regionie, przedstawicieli handlowych – dodaje Iwona Janas.

W ujęciu kwartalnym prognozy rekrutacyjne są bardziej optymistyczne jedynie w dwóch obszarach. Najwyższy wzrost zanotowały firmy z produkcji przemysłowej (o 5 punktów procentowych), mniejszy wskazali przedstawiciele innych usług (1 pp.). Spadek nastrojów rekrutacyjnych firm jest widoczny w czterech z siedmiu sektorów. Największy, o 9 pp., dotyczy restauracji i hoteli. Mniej niż w ubiegłym kwartale pracowników będą poszukiwać przedsiębiorstwa z handlu detalicznego i hurtowego (spadek o 3 pp.) oraz budownictwa (2 pp.). Wynik dla innych obszarów produkcji oraz finansów i usług dla biznesu pozostaje na relatywnie podobnym poziomie.

Pracodawcy w trzech z siedmiu badanych sektorów będą poszukiwać większej liczby pracowników niż rok temu, przed wybuchem pandemii. Mowa o budownictwie (gdzie prognoza wzrosła w ujęciu rocznym o 6 pp.), handlu detalicznym i hurtowym (4 pp.) oraz produkcji przemysłowej (2 pp.). Z kolei w trzech sektorach w ujęciu rocznym zmniejszyło się zapotrzebowanie na nowych pracowników, najbardziej w restauracjach i hotelach (9 pp.), a także w innych obszarach produkcji (4 pp.) i innych usługach (3 pp.).

Polska siódma w europejskim rankingu


W zestawieniu dla regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) prognoza dla Polski daje nam siódme miejsce w rankingu rynków, gdzie w najbliższym kwartale będzie najłatwiej o pracę. Najwięcej nowych pracowników będą poszukiwać organizacje w Grecji (+9%), Niemczech (+8%) i Turcji (+8%). Biorąc pod uwagę dane dla południowych sąsiadów Polski to w Czechach firmy deklarują prognozę na poziomie +1%, a w Słowacji -1%. Najgorszych perspektyw na rynku pracy mogą się spodziewać mieszkańcy Wielkiej Brytanii (-6%), Szwajcarii (-4%), Austrii (-2%) i Hiszpanii (-1%). To rynki, gdzie więcej firm będzie redukować zespoły niż zatrudniać nowych pracowników.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: