eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Oświetlenie energooszczędne w MSP opłacalne

Oświetlenie energooszczędne w MSP opłacalne

2008-11-16 13:17

Oświetlenie energooszczędne w MSP opłacalne

Zestawienie oszczędności w rachunku za energię wynikających z wymiany tradycyjnego oświetlenia w fir © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Portal Verivox.pl przedstawił raport zawierający analizę korzyści wynikających z zastosowania energooszczędnego oświetlenia w małych i średnich firmach, na przykładzie sklepu, niewielkiego biura i restauracji. Okazuje się, że większość firm już korzysta z takiego oświetlenia, jednak są jeszcze przedsiębiorcy, którzy tracą nawet 1600 zł w ciągu roku przez to, że nie wymienili tradycyjnych żarówek na energooszczędne.

Przeczytaj także: Opłaty za prąd a żarówki energooszczędne

Z badania Verivox.pl wynika, że większość firm już korzysta z energooszczędnego oświetlenia. Można się o tym przekonać, idąc do centrum handlowego, urzędu lub banku. Zamiana tradycyjnych żarówek na oświetlenie energooszczędne jest rozwiązaniem nie tylko racjonalnym z punktu widzenia kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, ale również z punktu widzenia ochrony środowiska.

Ograniczanie zużycia energii jest krokiem w kierunku zabezpieczania swojej działalności przed nieuchronnym wzrostem cen energii. Wzrost ten będzie spowodowany wdrożeniem pakietu klimatycznego Unii Europejskiej, o którym rozmawiać będą politycy na szczycie energetycznym rozpoczynającym się 1 grudnia 2008 r. w Poznaniu. Polska i inne kraje, których elektroenergetyka opiera się na węglu są szczególnie zagrożone gigantycznymi wzrostami cen energii. Dlatego już dzisiaj świadomi przedsiębiorcy podejmują działania aby ograniczyć zużycie energii, a tym samym zabezpieczają się przed wzrostami cen.

Z analizy Verivox.pl wynika, że jeśli prowadzimy sklep, który jest otwarty w godzinach 6-21 przez sześć dni w tygodniu, i mamy oświetlenie tradycyjne składające się z 20 żarówek 75 W, to rocznie na oświetlenie wydajemy 2 114,11 zł. Wydatek ten możemy zmniejszyć aż o 1606,72 zł rocznie, jeśli założymy świetlówki energooszczędne (popularne jarzeniówki).

fot. mat. prasowe

Zestawienie oszczędności w rachunku za energię wynikających z wymiany tradycyjnego oświetlenia w fir

Zestawienie oszczędności w rachunku za energię wynikających z wymiany tradycyjnego oświetlenia w firmie na oświetlenie energooszczędne (jarzeniówki)

Roczna redukcja kosztów oświetlenia w firmie zależy od rodzaju prowadzonej działalności, liczby godzin pracy czy ilości punktów świetlnych. Sklep czy restauracja są zazwyczaj otwarte przez większą liczbę godzin oraz dni w roku niż niewielkie biuro. Ponadto często w sklepach i restauracjach światło włączone jest przez cały czas, kiedy są one otwarte. Bardzo często jest również tak, że lokale, w których są sklepy i restauracje korzystają ze światła także po zamknięciu, np. w celu oświetlenia wystaw.

Zdaniem Vervox.pl w związku z tym, że w sklepie mamy więcej punktów świetlnych i z oświetlenia korzystamy najdłużej, tam potencjał oszczędności jest największy. Podobną skalę oszczędności uzyskamy w restauracji.

Z badania wynika, że korzystając z energooszczędnego oświetlenia, można ograniczyć emisję CO2 do atmosfery nawet o 4,5 tony rocznie. Zużycie energii elektrycznej to nie tylko koszt finansowy, ale również koszt ekologiczny. Wytworzenie 1 MWh w polskich elektrowniach oznacza emisję 1 tony CO2.
Przeczytaj także: Nadchodzi zmierzch żarówki? Nadchodzi zmierzch żarówki?

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: