eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ceny energii: porównanie ofert VII 2008

Ceny energii: porównanie ofert VII 2008

2008-07-16 12:15

Ceny energii: porównanie ofert VII 2008

5 najtańszych ofert sprzedaży prądu w Wałbrzychu © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Rosnące ceny energii i zapowiedzi kolejnych podwyżek powodują, że z niepokojem myślimy o naszych wydatkach na energię elektryczną. Zaczynamy szukać odpowiedzi na pytanie co zrobić, aby powstrzymać rosnące rachunki. Wśród dostępnych możliwości mamy np. zmianę sprzedawcy prądu lub zmianę grupy taryfowej jednostrefowej na dwustrefową. Możliwości te wciąż nie są powszechnie znane wśród odbiorców energii, a pozwalają na ograniczenie wydatków z domowego budżetu - wynika z raportu portalu VERIVOX.pl.

Przeczytaj także: Taryfa C11 a dostawcy energii I 2009

Dodatkową trudność sprawia konsumentom obliczenie kosztów zużycia energii, co jednocześnie uniemożliwia oszacowanie potencjalnych korzyści z podjęcia przez nich działania w kierunku zmiany sprzedawcy czy taryfy.

Raport portalu VERIVOX.pl przedstawia porównanie kosztów zużycia energii elektrycznej w 49 byłych miastach wojewódzkich w lipcu 2008 r. Zawiera on wyliczoną kwotę płaconą przez gospodarstwo korzystające z najpopularniejszej taryfy G11 (z rozliczeniem jednostrefowym) oraz zestawienie 5 najtańszych ofert sprzedaży prądu w każdym z miast, które uwzględniają zarówno taryfy jedno- i dwustrefowe.

Dolnośląskie

Lokalnym sprzedawcą prądu w największych miastach Dolnośląskiego jest EnergiaPro Gigawat, a taryfą, z której korzysta większość gospodarstw domowych, "Giga na dzień dobry" (G11), której roczny rachunek waha się od 1010,61 zł we Wrocławiu do 1028,7 zł w Legnicy i Wałbrzychu.

fot. mat. prasowe

5 najtańszych ofert sprzedaży prądu w Wałbrzychu

5 najtańszych ofert sprzedaży prądu w Wałbrzychu

Biorąc pod uwagę dostępne oferty wychodzi na jaw, iż gospodarstwa tracą rok rocznie około 50-80 zł korzystając z "Giga na dzień dobry" w porównaniu z najtańszą taryfą dostępną w Dolnośląskim, którą jest "Najprostsza dzień i noc" oferowana przez sprzedawcę RWE Stoen. Największa różnica w rocznych kosztach między tymi dwoma taryfami wynosi 82,21 zł i występuje we Wrocławiu, gdzie łączny koszt za taryfę RWE Stoen wynosi 928,4 zł z VAT. Najmniejszą różnicę między taryfami "Giga na dzień dobry" a "Najprostsza dzień i noc" można odnotować natomiast w Jeleniej Górze, gdzie gospodarstwa domowe tracą 51,98 zł korzystając z oferty EnergiaPro Gigawat, a nie RWE Stoen.

Kujawsko-Pomorskie

Jeśli chodzi o największe miasta w Kujawsko-Pomorskim to można wyróżnić dwóch lokalnych sprzedawców: Enea (Bydgoszcz) oraz Energa (Toruń i Włocławek). Większość gospodarstw domowych w Bydgoszczy korzysta z taryfy "Taryfa dzień i noc G11", w której roczny rachunek wynosi 1044,24 zł. Jeśli chodzi o najtańszą ofertę dostępną na bydgoskim rynku to jest nią "Taryfa Ciepły Dom G12p" Enei. Po porównaniu obu taryf (G11 i G12p) okazuje się, że różnica w wydatkach na energię wynosi aż 84,39 zł w ciągu roku. Enea zajmuje także drugą pozycję w zestawieniu najtańszych ofert sprzedaży prądu w Bydgoszczy z taryfą "Taryfa Ciepły Dom G12".

W Toruniu i Włocławku oferty sprzedaży prądu są identyczne. W obu miastach większość gospodarstw domowych korzysta z taryfy Energa "Taryfa G11", w której roczny rachunek wynosi 1061,2 zł. Natomiast najtańszą, dostępną ofertę, w której roczny rachunek wynosi 982,19 zł, świadczy lokalny sprzedawca - Energa, "Taryfa G12w".

 

1 2 ... 4

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: