eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zmiana taryfy energii opłacalna?

Zmiana taryfy energii opłacalna?

2008-12-17 13:21

Zmiana taryfy energii opłacalna?

Przeciętny roczny koszt zużycia energii w dostępnych taryfach © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Portal Verivox.pl przedstawił raport, w którym przeanalizował opłacalność zmiany taryfy jednostrefowej na dwustrefową w firmie, na przykładzie niewielkiego biura, restauracji i sklepu. Wynika z niego, że odpowiedni dobór taryfy do profilu zużycia energii w firmie pozwala ograniczyć koszty zużycia energii nawet o 20,5 proc.

Przeczytaj także: Ceny energii: porównanie ofert VII 2008

Verivox.pl zwraca jednak uwagę na fakt, że tylko odpowiednio dobrana taryfa daje oszczędności, a sama kwota uzyskanych korzyści w dużej mierze zależy od regionu, w którym prowadzimy firmę.

Jak zmieniają się koszty energii w zależności od wyboru taryfy?

Z raportu wynika, że przedsiębiorcy prowadzący małe i średnie firmy mają do wyboru trzy podstawowe rodzaje taryf:
  1. C11 – jednostrefowa, taka sama cena przez całą dobę.
  2. C12a – dwustrefowa, niższa cena obowiązuje w godzinach 11-17 i 21-8 od października do końca marca oraz 11-20 i 21-8 od kwietnia do końca września. Wyższa cena obowiązuje w godzinach 8-11 i 17-21 od października do końca marca oraz 8-11 i 20-21 od kwietnia do końca września.
  3. C12b – dwustrefowa, niższa cena obowiązuje w godzinach 13-15 i 22-6, a wyższa 6-13 i 15-22.
Jak zauważa Verivox.pl nawet przy jednakowym poziomie zużycia energii, w każdej z tych taryf przedsiębiorca zapłaci rachunek za energię w różnej wysokości.

fot. mat. prasowe

Przeciętny roczny koszt zużycia energii w dostępnych taryfach

Przeciętny roczny koszt zużycia energii w dostępnych taryfach

Jak wynika z analizy, przedsiębiorcy korzystający z taryfy jednostrefowej C11 płacą w większości najwyższe rachunki i mogliby je obniżyć, zmieniając taryfę C11 na C12a lub C12b. Wyjątkiem jest biuro, w którego przypadku taryfa C12b jest nieopłacalna.

Jaką taryfę wybrać i czy zmiana taryfy się opłaca?

Verivox.pl przypomina, że ważne jest odpowiednie dopasowanie taryfy do profilu zużycia energii w firmie. Każdy z analizowanych w raporcie rodzajów działalności ma odmienny profil zużycia, tzn. różne wielkości zużycia, jak i odmienne godziny, w których energia jest zużywana.

Analiza profilu zużycia pozwala na wybranie odpowiedniej taryfy i ocenę opłacalności zmiany. Szczególnie ważne jest ustalenie ilości energii zużytej w godzinach szczytu (wyższa cena) i poza szczytem (niższa cena). Taryfa dwustrefowa będzie tym bardziej opłacalna, im więcej energii w naszej firmie zużywamy poza szczytem.

Ze względu na to, że w taryfach dwustrefowych (C12a i C12b) godziny szczytu i poza szczytu są różne, należy ustalić, w jakich godzinach zużywamy energię w firmie. Taki godzinowy rozkład zużycia wskazuje, że w analizowanych w raporcie przykładach biura, restauracji i sklepu bardziej korzystna jest zmiana taryfy C11 na C12a, a nie na C12b.

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: