eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Oświetlenie energooszczędne w MSP opłacalne

Oświetlenie energooszczędne w MSP opłacalne

2008-11-16 13:17

Przeczytaj także: Opłaty za prąd a żarówki energooszczędne

fot. mat. prasowe

Roczna redukcja emisji CO2 w przypadku zastąpienia oświetlenia tradycyjnego na oświetlenie energoosz

Roczna redukcja emisji CO2 w przypadku zastąpienia oświetlenia tradycyjnego na oświetlenie energooszczędne

W analizowanym przypadku sklepu, który korzysta z tradycyjnego oświetlenia (żarówek 75 W) nieświadomie przyczynia się do wyemitowania 5,8 tony CO2 rocznie. Instalując oświetlenie jarzeniowe (18 W) ograniczy emisję CO2 o 4,5 tony rocznie.

fot. mat. prasowe

Opłacalność wymiany oświetlenia w sklepie/ biurze/ restauracji

Opłacalność wymiany oświetlenia w sklepie/ biurze/ restauracji

Z raportu Verivox.pl wynika, że najmniejsze oszczędności odniosą przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w Łodzi, a największe przedsiębiorcy z Białej Podlaskiej i Lublina. Różnice w oszczędnościach wynikają z wysokości opłat za energię i opłat dystrybucyjnych. Generalna zasada jest taka, że im więcej płaci się za prąd, tym większy potencjał oszczędności. Tak więc, największe oszczędności odniosą przedsiębiorcy z Białej Podlaskiej i Lublina, gdyż płacą oni najwyższe rachunki za energię, na co wpływają przede wszystkim opłaty dystrybucyjne, a najmniejsze oszczędności odniosą przedsiębiorcy z Łodzi, ponieważ w Łodzi koszty zużycia energii dla małych i średnich firm są najniższe.

Portal Verivox.pl zauważa, że większość firm korzysta z oświetlenia energooszczędnego. Przedsiębiorcy skrupulatnie analizują koszty prowadzenia działalności gospodarczej i nie pozwalają sobie na niepotrzebne wydatki. Jeśli jednak w Twojej firmie nadal funkcjonują tradycyjne żarówki, to warto zastanowić się nad wymianą oświetlenia.

Verivox.pl radzi żeby zrobić wstępny audyt energetyczny, aby podjąć dobrą decyzję w kwestii racjonalizacji kosztów oświetlenia, tj.:
  1. Sprawdź, ile punktów świetlnych jest zainstalowanych w Twojej firmie.
  2. Oblicz, ile godzin w ciągu roku oświetlenie jest używane. Uwzględnij sezonowość oraz fakt, że część oświetlenia może być użytkowana w godzinach, w których firma jest zamknięta.
  3. Zlokalizuj te miejsca, w których wymiana oświetlenia będzie nieopłacalna, tzn. takie, w których światło włączane jest na krótko, np. toaleta lub zaplecze. W tych miejscach opłaca się pozostawić żarówki tradycyjne.
  4. Oszacuj koszty wymiany oświetlenia, np. koszty samych jarzeniówek, wymiany opraw, montażu.
  5. Oceń opłacalność inwestycji i uwzględnij jej wpływ na ochronę środowiska naturalnego. Czy udało Ci się ograniczyć koszty? Czy ograniczając zużycie energii, możesz pochwalić się swoim klientom, że prowadzisz proekologiczną firmę?
Informacje o badaniu
Portal Verivox.pl w swoich kalkulacjach przyjął założenie, iż firma korzysta z taryfy jednostrefowej C11, a liczba godzin pracy oświetlenia w ciągu roku zależy od specyfiki działalności i wynosi dla sklepu 3869 godz., biur - 1430 godz. i restauracji - 4745. Według założeń tradycyjne oświetlenie odnosiło się do żarówek o mocy 75 W, a oświetlenie energooszczędne to świetlówki (jarzeniówki) o mocy 18 W.

Przeczytaj także: Nadchodzi zmierzch żarówki? Nadchodzi zmierzch żarówki?

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: