eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Opłaty za prąd a żarówki energooszczędne

Opłaty za prąd a żarówki energooszczędne

2008-10-10 14:02

Opłaty za prąd a żarówki energooszczędne

Zestawienie oszczędności w rachunku za energię wynikających ze zmiany zwykłej żarówki na świetlówkę © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Portal Verivox.pl przedstawił raport zawierający analizę oszczędności, które odniesie gospodarstwo domowe dzięki wymianie zwykłych żarówek na świetlówki energooszczędne. Wynika z niego, że 46 zł to roczne oszczędności wynikające z wymiany tradycyjnej żarówki na energooszczędną świetlówkę, a wydatek zainwestowany w zakup świetlówki zwraca się nawet już po 5 miesiącach.

Przeczytaj także: Oświetlenie energooszczędne w MSP opłacalne

Rachunki za prąd dla gospodarstw domowych będą rosły, pomimo że Urząd Regulacji Energetyki nie zdecydował się na pełną liberalizację rynku energii. Eksperci przewidują, że w przyszłym roku ceny energii wzrosną o 20 proc. To spowoduje, że rachunek za prąd przeciętnej polskiej rodziny, która obecnie płaci 1073 zł i korzysta z taryfy jednostrefowej ze stałą ceną energii w ciągu doby (G11), w przyszłym roku wzrośnie o 107 zł.

Najniższe rachunki za prąd płacą mieszkańcy Warszawy – 974 zł i Katowic – 980 zł, a najwyższe mieszkańcy Białej Podlaskiej i Lublina – 1203 zł. Koszty zużycia energii w przyszłym roku wzrosną dla nich odpowiednio o 97 zł w Warszawie, 98 zł w Katowicach i 120 zł w Białej Podlaskiej i Lublinie.

Jak podaje Verivox.pl w sytuacji rosnących wydatków na energię elektryczną wiele osób poszukuje rozwiązań, które pozwolą te wydatki ograniczać. Okazuje się, że istnieje co najmniej kilka sposobów, aby to osiągnąć:
  • Po pierwsze, możemy optymalnie dostosować taryfę do swoich potrzeb. Wiąże się to ze zmianą taryfy jednostrefowej na dwustrefową, która pozwala na korzystanie z tańszej energii w określonych godzinach doby.
  • Po drugie, możemy zmienić sprzedawcę prądu. Rozważając zmianę sprzedawcy, możemy szukać taryf, w których cena energii jest niższa od tej, którą płacimy obecnie lub też skorzystać z ofert z gwarancją ceny. W tych ostatnich ofertach sprzedawcy prądu dają gwarancję, że nie podwyższą ceny energii ponad określony w umowie poziom.
  • Po trzecie, możemy ograniczać zużycie prądu w naszych domach. Jednym z prostszych i najskuteczniejszych sposobów na obniżenie zużycia energii jest wymiana zwykłych żarówek na świetlówki energooszczędne, które zużywają nawet do 80 proc. mniej energii elektrycznej.
Portal Verivox.pl w swoim nowym raporcie przeanalizowała trzeci sposób ograniczania wydatków. Kalkulacja kwoty oszczędności wynikających z wymiany zwykłych żarówek na świetlówki energooszczędne została przeprowadzona dla przeciętnego gospodarstwa domowego w Polsce, które zużywa 2 150 kWh rocznie i korzysta z najbardziej popularnej taryfy (G11). We wspomnianej taryfie płaci się stałe stawki za energię elektryczną oraz jej dystrybucję, niezależnie od tego, w jakich godzinach w ciągu doby energia ta jest zużywana.

Analiza opłacalności wymiany zwykłych żarówek na świetlówki energooszczędne została przeprowadzona szczegółowo dla 49 byłych miast wojewódzkich. Takie podejście było konieczne, aby uwzględnić regionalne różnice w kosztach zużycia energii, które wynikają zarówno z różnic w cenach energii jak i opłatach dystrybucyjnych. Różnice te powodują, iż opłacalność zakupu i użytkowania świetlówek energooszczędnych będzie inna w Lublinie i inna np.w Warszawie.

Z badań Verivox.pl wynika, że przeciętne polskie gospodarstwo domowe, jeśli zdecyduje się wymienić jedną żarówkę o mocy 75 W (jedną z najpopularniejszych żarówek wykorzystywanych do oświetlania pomieszczeń w gospodarstwach domowych) na odpowiadającą jej 16-watową świetlówkę energooszczędną, może zmniejszyć koszty zużycia energii o 46 zł rocznie. Taki jest potencjał oszczędności ukryty w tradycyjnej żarówce świecącej w każdym gospodarstwie domowym. Roczna oszczędność w rachunku za energię zależy od mocy żarówki i odpowiedniej świetlówki energooszczędnej. Zależność jest taka, że im wyższa moc wymienianej żarówki, tym wyższe oszczędności, od 15 do 59 zł rocznie.

fot. mat. prasowe

Zestawienie oszczędności w rachunku za energię wynikających ze zmiany zwykłej żarówki na świetlówkę

Zestawienie oszczędności w rachunku za energię wynikających ze zmiany zwykłej żarówki na świetlówkę energooszczędną dla przeciętnego gospodarstwa domowego.

Przeczytaj także: Nadchodzi zmierzch żarówki? Nadchodzi zmierzch żarówki?

 

1 2

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: