eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Światowy rynek finansowy: potrzebne regulacje

Światowy rynek finansowy: potrzebne regulacje

2008-11-17 02:26

Światowy rynek finansowy: potrzebne regulacje

Czy istnieje konieczność ustanowienia ponadnarodowego regulatora nadzorującego funkcjonowanie global © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Według ankiety opublikowanej przez międzynarodową kancelarię Allen & Overy LLP, w świetle szczytu G20 (15-16 listopada 2008 r.) w Waszyngtonie, międzynarodowa społeczność świata biznesu przyjmuje oraz akceptuje fakt, że jedną z konsekwencji obecnego kryzysu finansowego jest konieczność stworzenia lepszych regulacji rynku oraz silna potrzeba restrukturyzacji i konsolidacji organów regulacyjnych.

Przeczytaj także: Europa pozoruje finansową klapę

Jednak mimo to, potrzeba ustanowienia globalnego organu regulacyjnego nie okazała się powszechna (42% głosów na tak i 50% na nie). Ponadto uczestnicy ankiety wskazywali, że takie rozwiązanie nie przyniosłoby pożądanego efektu i byłoby nieosiągalne. Opracowanie obejmujące ponad 700 uczestników – menedżerów i członków najwyższej kadry kierowniczej z całego świata, od dyrektorów generalnych i przewodniczących rad nadzorczych, po sekretarzy generalnych, partnerów i dyrektorów, pokazuje, że przy blisko jednogłośnej zgodzie dotyczącej konieczności wprowadzenia lepszych regulacji, brakuje jednolitej opinii, a wręcz pojawiają się sprzeczne głosy, co do sposobu wdrożenia takich regulacji. Istnieją też sprzeczne opinie na poziomie regionalnym podkreślające, że rozwiązania tego globalnego problemu mogą być trudne do określenia i realizacji.

Wim Dejonghe, Partner Zarządzający Allen & Overy, komentuje: - Celem ankiety było stworzenie katalizatora dla debaty. Liderzy światowi zamierzają [...] zgromadzić i omówić przyszłość globalnych regulacji finansowych, natomiast firmy nadal chwieją się po uderzeniu ostatnich wydarzeń – i dopiero będą się koncentrować na tym, jak usprawnić regulację rynku. Boimy się, że w braku przemyślanej debaty, która w pełni zaangażuje uczestników rynku, możemy otrzymać tylko automatyczną reakcję polityków skoncentrowaną na ukaraniu rynków zamiast na pomocy w skutecznym i wydajnym funkcjonowaniu.

Ponad trzy czwarte (76%) respondentów globalnie zgadza się, że konieczne są dodatkowe uregulowania dotyczące agencji ratingowych. Opinia ta jest najpowszechniejsza w Azji (86%) i Stanach Zjednoczonych (84%).

fot. mat. prasowe

Czy istnieje potrzeba kompleksowego przeredagowania Nowej Umowy Kapitałowej (Basel II)

Czy istnieje potrzeba kompleksowego przeredagowania Nowej Umowy Kapitałowej (Basel II)

Z badania wynika także, że respondenci z Europy kontynentalnej wykazują najsilniejsze poparcie dla kompleksowego przeredagowania Nowej Umowy Kapitałowej (Basel II) - 66% respondentów uważa, że należy to wykonać.

Podobnie silnie popierana jest konieczność lepszych regulacji w zakresie funduszy hedgingowych – tu zgodne stanowisko przedstawiło 66% respondentów. Jednakże niemal ten sam odsetek respondentów (67%) nie zgadza się z opinią, że krótka sprzedaż, czynność mocno kojarzona z funduszami hedgingowymi, powinna zostać zakazana. Stałym motywem ankiety jest ogólna zgoda dotycząca konieczności intensywniejszych uregulowań przy równoczesnym braku jednolitego stanowiska co do szczegółów: co dokładnie miałoby podlegać regulacjom lub jak takie regulacje miałyby być wdrażane.

W komentarzach uczestnicy ankiety również podkreślają, iż w rzeczywistości wielu z tych kwestii nie można sprowadzić do tak prostych rozwiązań jak zakaz wykonywania niektórych czynności lub dodatkowe uregulowania innych, wskazując na potrzebę uważnej i przemyślanej odpowiedzi rządów i organów regulacyjnych na obecny kryzys.

 

1 2

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: