eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zarządzanie informacją: istotna strategia

Zarządzanie informacją: istotna strategia

2008-11-11 01:23

Przeczytaj także: Zarządzanie informacjami w firmach

Wyniki badań EIU ukazują istotne różnice między 62% respondentów, których firmy nie posiadają programów zarządzania informacjami, a 38% tych, którzy takie programy wdrożyli:
  • Firmy, które nie posiadają strategii zarządzania mogą ponosić znaczne ryzyko. Tylko 51% respondentów z firm, które nie posiadają strategii zarządzania informacjami, ocenia ich ogólną zdolność do zapewniania bezpieczeństwa poufnych danych, jako dobrą lub bardzo dobrą, tymczasem wśród respondentów z firm posiadających taką strategię podobnych odpowiedzi udzieliło aż 85%.
  • 40% wszystkich respondentów stwierdziło, że ich przedsiębiorstwa nie przeprowadzają regularnych przeglądów i korekty kopii zapasowych danych oraz reguł gromadzenia danych.
  • Tylko 43% respondentów ocenia zdolność swoich przedsiębiorstw do integrowania i udostępniania informacji między oddziałami i podmiotami niezależnymi, jako dobrą lub bardzo dobrą; 21% określa ją jako słabą lub niedostateczną.
  • 92% respondentów z firm posiadających strategie zarządzania informacjami ocenia ich zdolność do udostępniania ważnych informacji biznesowych, kiedy jest to konieczne, jako dobrą lub bardzo dobrą; dla porównania, podobnych odpowiedzi udziela tylko 57% firm, które nie posiadają strategii zarządzania informacjami.
  • 57% respondentów przyznaje, że ich przedsiębiorstwa nie dysponują spójnymi zestawieniami danych o klientach.
  • 81% firm posiadających programy zarządzania informacjami zgłasza, że „lepsze możliwości udostępniania informacji między oddziałami usprawniłyby proces podejmowania decyzji.”
Informacje w przedsiębiorstwach są zazwyczaj gromadzone przez poszczególne jednostki biznesowe lub w określonych aplikacjach, jednak właściwe ich zintegrowanie może okazać się korzystne dla całej firmy. Skuteczne wykorzystanie i udostępnianie informacji w przedsiębiorstwie, przy jednoczesnym zachowaniu kontroli nad powiązanymi z tym kosztami i ryzykiem, wymaga według EMC wdrożenia programu zarządzania informacjami na poziomie całego przedsiębiorstwa. Najskuteczniejsze programy implikują zaangażowanie kierownictwa oraz najważniejszych interesariuszy w przedsiębiorstwie. Dzięki wnoszonemu przez nich wkładowi przedsiębiorstwo może przygotować się na zmiany. Zarówno EMC, jak też EIU, stwierdzają, że zaangażowanie zarządu we wszystkich jednostkach biznesowych firmy pozwala zapewnić, że w ocenie powodzenia programu uwzględnione zostaną kluczowe wskaźniki, takie jak zarządzanie kosztami, bezpieczeństwo i wartość biznesowa. Programy, które odnoszą największe powodzenie, mają charakter stopniowy i nie zakładają wprowadzenia wszystkich zmian jednocześnie. W takich programach powinny być określone główne standardy dotyczące informacji, reguły, uprawnienia i zakresy odpowiedzialności właścicieli i użytkowników informacji. Pozwala to zapewnić wymagany poziom jakości i zarządzania ryzykiem.

Informacje o badaniu
Przeprowadzone przez EIU w kwietniu 2008 roku badanie objęło kierownictwo wyższego szczebla czołowych przedsiębiorstw, z których niemal połowa osiąga roczne przychody przekraczające miliard USD i posiadających siedziby w Ameryce Północnej, Południowej, Europie, na Bliskim Wschodzie oraz w rejonie Azji i Pacyfiku.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: