eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Powody zmiany pracy: menedżer ceni zarobki

Powody zmiany pracy: menedżer ceni zarobki

2008-11-11 13:01

Powody zmiany pracy: menedżer ceni zarobki

Jak oceniasz swoje możliwości awansu w okresie najbliższych 6 miesięcy? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jak wynika z badania Talent Club ważnym czynnikiem decydującym o zmianie pracodawcy są wyższe zarobki - tak odpowiedziało 89% respondentów. Respondenci wskazali także na awans stanowiskowy (83% odpowiedzi), lepsze relacje ze współpracownikami i lepszą atmosferę w pracy (82% respondentów).

Przeczytaj także: Zmiana pracy: czy przyjąć kontrofertę swojego pracodawcy?

Zdecydowana większość badanych (71%) wskazuje, że w firmie, w której obecnie pracuje nie ma określonej ścieżki awansu. Wynika to z faktu, że nie znane są pracownikom ani zasady ani warunki przyznawania awansu.

Większość badanych (wcale 37%, słabo 24%) nie dostrzega także możliwości na awans w ciągu najbliższych 6 miesiącach swojej pracy. Jedynie 16% (bardzo wysoko 3%, wysoko 13%) w przeciągu zbliżających się 6 miesięcy spodziewa się awansu zawodowego.

fot. mat. prasowe

Jak oceniasz swoje możliwości awansu w okresie najbliższych 6 miesięcy?

Jak oceniasz swoje możliwości awansu w okresie najbliższych 6 miesięcy?

Ciekawe wyniki pokazuje analiza wpływu wieku respondentów na możliwości awansu. Wysoko swoje szanse na awans widzi, co piąty młody respondent (do 30 lat). Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku respondentów pomiędzy 31 a 40, wśród nich aż 50% nie widzi żadnych możliwości awansu, a 23% bardzo małe.

Szanse oraz możliwości awansu przekładają się także na lojalność w stosunku do pracodawcy. Większość badanych (59%) w najbliższym czasie (6 miesięcy) planuje zmianę miejsca zatrudnienia. Istotne wydaje się jednak, jakie czynniki w większości determinują chęć zmiany pracodawcy?

Z badania Talent Club wynika, że według respondentów takim czynnikiem jest możliwość rozwoju zawodowego. Osoby poszukują pracy, w której będą mogły podnieść swoje kwalifikacje, nabyć nowe umiejętności czy poszerzyć swoją wiedzę. Jako bardzo ważną uznało ją aż 175, a ważną 89 badanych. Średnio opinię taką wyraża 91% badanych. Potwierdza się także panująca w społeczeństwie opinia, że najważniejsze są zarobki. Aż 89 % (średnio) badanych przyznała, że ważnym czynnikiem decydującym o zamianie pracodawcy były wyższe zarobki. Kolejnymi istotnymi czynnikami byłyby awans stanowiskowy (średnia 83%) i lepsze relacje ze współpracownikami, czyli lepsza atmosfera w pracy (średnia 82%).

fot. mat. prasowe

Która z cech zadecydowałaby o zmianie miejsca zatrudnienia?

Która z cech zadecydowałaby o zmianie miejsca zatrudnienia?

Jedynie 61% (średnia) uznało, za ważne dodatkowe zabezpieczenia socjalne, świadczyć to może o niskim zaufaniu do tego typu zabezpieczeń.

Z badania wynika, że sytuacja nieznacznie zmieniła się, gdy respondenci mieli zadecydować o jednej najistotniejszej cesze. W tym wypadku najistotniejszą cechę według większości badanych (32%) jest poziom zarobków. Oznacza to, że byliby gotowi przejść do innego pracodawcy na stanowisko z tym samym zakresem obowiązków za wyższe wynagrodzenie. Najważniejszą według 26% badanych jest możliwość rozwoju zawodowego.

Aby dokładniej przyjrzeć się czynnikom wpływającym na atrakcyjność zmiany miejsca zatrudnienia Talent Club przyjrzał się pozapłacowym udogodnieniom materialnym oferowanym przez firmę. Z badania wynika, że większość badanych (28%) skłonna byłaby zmienić miejsce pracy gdyby dano jej do dyspozycji samochód służbowy. Nie wiele mniej, bo aż 26% zwróciłoby uwagę na lokalizację biura. W przypadku zbyt dużej odległości pomiędzy miejscem pracy i zamieszkania, co piąty badany zamieszkałby w służbowym mieszkaniu.

Informacje o badaniu
Badanie Talent Club zostało przeprowadzone metodą ankiety internetowej. W badaniu wzięło udział 282 respondentów. W zdecydowanej większości były to osoby posiadające wyższe wykształcenie. 24% badanych ukończyła studia techniczne, a 33% studia humanistyczne. 28% stanowiły osoby, które po zdobyciu tytułu magistra kontynuowały edukację na studiach podyplomowych.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: