eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościMedia › Polski Internet a "drugie exposé" premiera

Polski Internet a "drugie exposé" premiera

2012-10-09 13:18

Polski Internet a "drugie exposé" premiera

Opinie internautów nt. tzw. drugiego exposé © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (9)

Chcemy dymisji nie expose! - znaleźć można w komentarzach pod publikacjami na temat planowanego wystąpienia premiera Donalda Tuska. Jedni komentujący deklarują pełne poparcie dla szefa rządu, inni przedstawiają liczne sugestie zmian mających - w ich opinii - poprawić działanie państwa. Co w zapowiedziach wystąpienia premiera cieszy, co martwi, z czego kpi? Instytut Monitorowania Mediów przyjrzał się publikacjom czołowych portali internetowych na temat jesiennego expose premiera i reakcjom czytelników.

Przeczytaj także: Social media a exposé premiera

Po burzy, która przetoczyła się przez media i wszystkie szczeble władzy w związku ze sprawą Amber Gold, przyszedł czas na podsumowania, deklaracje, manifesty i wizje przyszłości według rządu i partii opozycyjnych. Przemówienie szefa rządu, nazywane szumnie „drugim expose”, zapowiedziane wstępnie na wrzesień, nastąpić ma jednak w drugim tygodniu października. Choć do wydarzenia zostało jeszcze kilka dni, zapowiedzi przemówienia i prognozy dotyczące poruszanych tematów znalazły się już we wszystkich niemal mediach. Instytut Monitorowania Mediów przyjrzał się publikacjom czołowych portali internetowych, ponieważ tylko media elektroniczne pozwalają na spotkanie tekstu dziennikarskiego i błyskawicznych reakcji czytelników. Pod lupę wzięte zostały materiały na temat „drugiego expose” z portali: dziennik.pl, gazetaprawna.pl, gazeta.pl, natemat.pl, onet.pl, rp.pl, tvn24.pl i wp.pl.

fot. mat. prasowe

Opinie internautów nt. tzw. drugiego exposé

Exposé premiera towarzyszą zdecydowanie negatywne oceny


wp.pl

Wirtualna Polska powiadomiła w sierpniu o planowanym expose, następnie zaś zamieściła materiał video z wypowiedziami polityków na temat ich oczekiwań związanych z jesiennym przemówieniem premiera. Temat expose powrócił w opublikowanej przez portal wypowiedzi Janusza Palikota na temat kondycji rządu i premiera. Materiał ten stanowił zapis programu „Fakty po Faktach” z TVN24. Podobnie jak wypowiedź na temat expose Pawła Grasia – cytowana za RMF FM. WP zamieściła również prognozę Gazety Wyborczej dotyczącą tematów, które pojawić się mają w przemówieniu Donalda Tuska. Analizowane 5 materiałów doczekało się łącznie 945 komentarzy internautów, z czego kilkadziesiąt uznać można za neutralne dla Donalda Tuska i rządu. Neutralne dla rządu komentarze oznaczają zresztą z reguły atakowanie innej opcji politycznej, przede wszystkim Ruchu Palikota. Wśród niemal tysiąca wypowiedzi internautów zaledwie kilka było partii rządzącej przychylne (zobacz również wybór cytatów z komentarzy na końcu analizy).

fot. mat. prasowe

Forowicze wp.pl o tzw. drugim exposé

Wśród niemal tysiąca wypowiedzi internautów zaledwie kilka było partii rządzącej przychylne


onet.pl

Z zasobów portalu Onet.pl wybrane zostały 2 publikacje na temat expose premiera: omówienie zagadnień, które mają się w nim znaleźć oraz potwierdzenie przez Pawła Grasia terminu wystąpienia. Te dwa artykuły wywołały łącznie 419 komentarzy internautów, z czego kilkanaście było neutralnych, pozostałe ponad 400 stanowiło krytykę rządu i premiera (zobacz również wybór cytatów z komentarzy na końcu analizy).

fot. mat. prasowe

Forowicze onet.pl o tzw. drugim exposé

Forowicze onet.pl ani razu nie odnieśli się pozytywnie do tematu


dziennik.pl

Do analizy publikacji portalu dziennik.pl na temat expose premiera Donalda Tuska przyjęto 6 tekstów z okresu od 1 września do 3 października 2012. Dziennik.pl zapowiedział tzw. drugie expose, następnie poinformował o jego terminie, przedstawił zagadnienia, które mają zostać poruszone, omówił rolę i miejsce kwestii gospodarczych w przemówieniu, a także zaprezentował stanowisko koalicjantów. Sześć artykułów stało się przyczynkiem do umieszczenia przez internautów łącznie 355 komentarzy. 62 z tych komentarzy miało wydźwięk neutralny dla Donalda Tuska, PO i rządu. 2 wypowiedzi internautów uznać można za pozytywne. Pozostałe komentarze stanowią mniej lub bardziej obraźliwe ataki na szefa rządu oraz słowne przepychanki, z reguły zbyt wulgarne, by je cytować, między zwolennikami PO i PiS. Największe oburzenie internautów wywołała zapowiedź wspierania banków (zobacz również wybór cytatów z komentarzy na końcu analizy).

fot. mat. prasowe

Forowicze dziennik.pl o tzw. drugim exposé

Sześć artykułów stało się przyczynkiem do umieszczenia przez internautów łącznie 355 komentarzy, 62 z tych komentarzy miało wydźwięk neutralny dla Donalda Tuska, PO i rządu


 

1 2 ... 6

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: