eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Europejczycy i alkohol

Europejczycy i alkohol

2007-05-13 00:18

Europejczycy i alkohol

Europejczycy i alkohol – częstotliwość spożywania procentowo. © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Dwie trzecie mieszkańców Unii Europejskiej w okresie 30 dni przed badaniem piło alkohol (66%), a 7 na 10 spośród nich piło przynajmniej raz w tygodniu (69%) - wynika z ostatniej fali badania Eurobarometr zrealizowanego przez TNS Opinion & Social na zlecenie Komisji Europejskiej.

Przeczytaj także: Europejczycy martwią się o emerytury i renty

Z badania obejmującego prawie 28,500 respondentów z 27 państw Unii Europejskiej, Chorwacji oraz niekontrolowanego przez rząd obszaru Cypru wynika również, że Europejczycy zazwyczaj wypijają jedną, lub dwie porcje (59%).

Z analizy częstości spożywania napojów alkoholowych na poziomie poszczególnych krajów wynika, że w krajach bałtyckich (Łotwa 36%, Litwa 35%, Estonia 29%) i w Polsce 28% blisko jeden na trzech konsumentów alkoholu twierdzi, że w minionym miesiącu pił alkohol tylko raz. Natomiast prawie połowa spożywających alkohol Portugalczyków pije alkohol codziennie (47%) ale zazwyczaj tylko kilka porcji za jednym razem. Większość konsumentów w Irlandii (41%) pije alkohol raz w tygodniu, ale przynajmniej trzy porcje naraz.

fot. mat. prasowe

Europejczycy i alkohol – częstotliwość spożywania procentowo.

Europejczycy i alkohol – częstotliwość spożywania procentowo.

Z analiz społeczno-demograficznych wynika, że w okresie jednego miesiąca kobiety i młodsi respondenci piją alkohol rzadziej niż mężczyźni i respondenci z pozostałych kategorii wiekowych (53% mężczyzn i tylko 34% kobiet deklaruje spożywanie alkoholu co najmniej dwa razy w tygodniu, taką samą częstość deklaruje 31% osób w wieku 18-24 lata i 58% osób powyżej 55 roku życia). Spośród tych badanych, którzy pili alkohol na miesiąc przed badaniem ponad jedna czwarta osób powyżej 55 roku życia, osób które zakończyły edukację w wieku 15 lat (obydwie grupy po 27%) oraz emerytów i rencistów (28%) piło alkohol codziennie.

 

1 2

następna

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Rosja: imperium komórek?

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: