eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wskaźnik Optymizmu III 2007

Wskaźnik Optymizmu III 2007

2007-03-31 00:07

Wskaźnik Optymizmu III 2007

© fot. mat. prasowe

W marcu konsumenci byli wyraźnie w lepszych nastrojach niż w lutym. Wskaźnik optymizmu konsumentów WOK wzrósł o 6 pkt. do 100,67 pkt. Najbardziej poprawiły się oceny klimatu gospodarczego - o 9 pkt., do 91,75 pkt. Wyraźnie mniej, o 3 pkt. wzrosła skłonność do zakupów do 106,61 pkt.

Przeczytaj także: Wskaźnik Optymizmu II 2007

W okresie ostatniego miesiąca do wzrostu optymizmu w największym stopniu przyczyniły się oceny przyszłej sytuacji gospodarczej. Ma to przypuszczalnie związek z ogłoszonymi założeniami polityki prorodzinnej państwa, a szczególnie zapowiadanymi ulgami w podatku dla rodzin wielodzietnych i wydłużeniem urlopów macierzyńskich. Największy wzrost optymizmu zanotowano wśród osób w wieku 25 do 35 lat oraz w środowiskach generalnie najbardziej przywiązanych do tradycji: mieszkańcy wsi, emeryci i renciści.

fot. mat. prasowe


W okresie poprzedzającym badanie zapowiedziano również obniżenie składek na ubezpieczenia społeczne. Oznacza to, że konsumenci będą mieli więcej środków do dyspozycji na bieżącą konsumpcję. Część osób optymistycznie odebrała te zapewnienia i prawdopodobnie również dzięki temu wzrosła skłonność do zakupów.

Konsumenci wyjątkowo dobrze oceniają najbliższy okres ze względu na możliwe zakupy dóbr trwałych. Dobrym nastrojom sprzyja także sytuacja na rynku pracy: obecnie, podobnie jak w styczniu, Polacy dwukrotnie częściej oczekują spadku bezrobocia w przyszłości niż jego wzrostu. Biorąc pod uwagę doświadczenia ostatnich lat jest to wyjątkowo pozytywna tendencja.

Informacje o badaniuWskaźnik Optymizmu Konsumentów WOK może przyjmować wartości od 0 do 200 punktów. Podstawą jego obliczania są odpowiedzi na pięć pytań zadawanych w sondażu Ipsos na zlecenie „Rzeczpospolitej”. Ostatnie badanie przeprowadzono między 8 a 14 marca 2007 roku na reprezentatywnej losowo-kwotowej próbie 1018 Polaków w wieku 15 i więcej lat. Statystyczny błąd oszacowań dla tej liczebności pozostaje nie większy niż (+/-) 3,1% na poziomie ufności 0,95.

Przeczytaj także: Wskaźnik optymizmu XII 2013 Wskaźnik optymizmu XII 2013

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: