eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Choroby wywołane pracą biurową

Choroby wywołane pracą biurową

2007-03-25 13:56

Eksperci oceniają, że choroby wywołane pracą biurową, będą najbardziej dolegliwymi schorzeniami zawodowymi w XXI wieku. Na polskiej liście chorób zawodowych już doganiają schorzenia spowodowane pracą w przemyśle ciężkim czy szkolnictwie. Najnowszy raport portalu biurowego Nowebiuro.pl - "Choroby zawodowe pracowników biurowych" - dotyczy właśnie tej problematyki.

Przeczytaj także: Praca biurowa, czyli stres, brak słońca i dolegliwości bólowe

Jak wynika z raportu, wiele osób nadal uważa, że praca w biurze nie wiąże się z zagrożeniem zdrowia. To błąd, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy pracujemy coraz dłużej. Dość powiedzieć, że przynajmniej raz w roku na bóle kręgosłupa uskarża się 80 na 100 dorosłych. To przede wszystkim osoby przez wiele godzin wykonujące pracę w pozycji siedzącej. Półżartem pojawiają się nawet głosy, że dla gospodarek krajów rozwiniętych choroby kręgosłupa są większym zagrożeniem niż strajki i recesja razem wzięte.

Problem dostrzegła także Komisja Europejska, która miesiąc temu nakazała krajom członkowskim przygotowanie strategii ograniczenia liczby chorób zawodowych i wypadków przy pracy. Tymczasem statystyki pokazują, że coraz mniejszym problemem są schorzenia związane z pracą w przemyśle ciężkim, rośnie za to zagrożenie chorobami wywołanymi pracą w biurach. W 2005 roku na 3249 przypadków chorób zawodowych stwierdzonych w Polsce:
  • 21 proc. stanowiły przewlekłe choroby narządu głosu,
  • 20,7 proc. - pylice płuc,
  • 18,9 proc. - choroby zakaźne lub pasożytnicze,
  • 10,4 proc. - ubytek słuchu,
  • 5 proc. - choroby skóry,
  • 24 proc. - pozostałe choroby zawodowe.
Ta ostatnia pozycja – pozostałe choroby zawodowe – to przede wszystkim dolegliwości spowodowane pracą w biurze w nieodpowiednich warunkach. To nie tylko choroby kręgosłupa czy narządów ruchu, ale także schorzenia alergiczne oraz zaburzenia psychologiczne związane ze stresem. Badacze oceniają, że na przykład na syndrom chronicznego zmęczenia – zwany także grypą yuppies – tylko w Ameryce i Europie Zachodniej cierpi ponad pół miliona osób.

Do pobrania: .

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: