eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzęt › Urządzenia elektryczne bez kabli?

Urządzenia elektryczne bez kabli?

2006-11-19 14:35

Amerykańscy naukowcy z MIT opracowali metodę przekazywania energii elektrycznej do urządzeń bez konieczności użycia kabla. Oznacza to, że zastosowanie tej technologii zlikwiduje niedogodności związane z potrzebą podłączania elektroniki do gniazd elektrycznych przy pomocy kabli. Nad podobną technologią pracował już w XIX wieku Nicola Tesla.

Przeczytaj także: Suszarka na fale elektromagnetyczne

Zaprezentowana przez naukowców technologia umożliwia bezprzewodowe pobieranie energii ze źródeł oddalonych nawet o kilka metrów. Taki sposób zaopatrywania urządzeń w energię elektryczną zlikwiduje kłopoty związane z nagłą potrzebą doładowania baterii w telefonie komórkowym czy laptopie.

Niestety zaprezentowana metoda istnieje jak dotąd tylko w teorii. Nie została ona jeszcze przetestowana na żadnym sprzęcie elektronicznym.

Jak tłumaczą naukowcy, bezprzewodowe przekazywanie energii elektrycznej jest możliwe dzięki zachowaniu dwóch obiektów o jednakowej częstotliwości, które na pewnym dystansie zaczynają rezonować, dążąc do ujednolicenia potencjału energetycznego. Antena podłączona do gniazdka elektrycznego emituje fale elektromagnetyczne, które są wychwytywane przez odbiornik umieszczony w urządzeniu elektronicznym. Rezonans, jaki między nimi występuje umożliwia przekazanie energii do urządzenia. Jak zapewniają naukowcy, pole elektromagnetyczne, występujące między anteną i odbiornikiem, ma neutralny wpływ na ludzki organizm.
Szybka nagrywarka Lite-On

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: