eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościMedia › Najczęściej cytowane media VII 2023. Rzeczpospolita, Wirtualna Polska oraz Gazeta Wyborcza na podium

Najczęściej cytowane media VII 2023. Rzeczpospolita, Wirtualna Polska oraz Gazeta Wyborcza na podium

2023-08-31 09:25

Najczęściej cytowane media VII 2023. Rzeczpospolita, Wirtualna Polska oraz Gazeta Wyborcza na podium

Jakie media cytowane były najczęściej w lipcu 2023? © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (13)

Rzeczpospolita, Wirtualna Polska oraz Gazeta Wyborcza to podium lipcowego rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce, autorstwa Instytutu Monitorowania Mediów (IMM).

Przeczytaj także: Najczęściej cytowane media V 2023. RMF FM, TVN24 oraz Rzeczpospolita na podium

Rzeczpospolita była cytowana 3,2 tys. razy, Wirtualna Polska - 3,1 tys. razy, a Gazeta Wyborcza - 2,9 tys. razy.

Najwyższy wzrost liczby powołań Rzeczpospolita odnotowała w związku z sondażem IBRIS dla Rzeczpospolitej na temat obecnego poparcia wyborczego. Zgodnie z wynikami badania poparcie PiS wyniosło do 33,4 proc., a Koalicja Obywatelska stoi zdecydowanie niżej – tracąc do partii rządzącej 7,2 punktu procentowego.

fot. mat. prasowe

Najbardziej opiniotwórcze media - lipiec 2023

Rzeczpospolita najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce.


Prasa


W lipcu 2023 najczęściej cytowanym tytułem prasowym była Rzeczpospolita.

Na miejscu drugim Gazeta Wyborcza, na której informacje powoływano się ponad 2,9 tys. razy. W lipcu na łamach gazety ukazały się między innymi reportaże Anny Lipińskiej na temat wirusa ptasiej grypy, który miał przyczynić się do wzrostu liczby zgonów kotów. Rezultatem publikacji było także śledztwo prokuratury, które miało na celu zbadanie poszczególnych próbek mięsa drobiowego.

Trzecie miejsce zajął Fakt. W lipcu redakcja dziennika między innymi jako pierwsza dotarła do nowych informacji na temat śmiertelnego wypadku czterech mężczyzn w Krakowie, w którym zginął między innymi syn celebrytki Sylwii Peretti – Patryk.

fot. mat. prasowe

Prasa

Rzeczpospolita została ponownie liderem tytułów prasowych.


Tygodniki i dwutygodniki


Najczęściej cytowanym tygodnikiem lipca był Wprost Na łamach miesięcznika ukazał się między innymi wywiad z prezesem Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michałem Kuczmierowskim na temat wyników eksportowych polskiego zboża.

Na podium znalazły się także Viva oraz Do Rzeczy.

fot. mat. prasowe

Tygodniki i dwutygodniki

Wprost otwiera ranking tygodników i dwutygodników.


Miesięczniki i dwumiesięczniki


Pierwsze miejsce rankingu najbardziej opiniotwórczych miesięczników i dwumiesięczników zajmuje miesięcznik Forbes. Perspektywy na miejscu drugim. Na miejscu trzecim - Press.

fot. mat. prasowe

Miesięczniki i dwumiesięczniki

Forbes jest liderem zestawienia miesięczników i dwumiesięczników.


Telewizja


Wśród stacji telewizyjnych w lipcu 2023 na miejscu lidera TVN24 z wynikiem 1,5 tys. cytowań. Drugie miejsce zajmuje TVN z 1,3 tys. cytowań. Widoczny wzrost cytowań obie stacje odnotowały w połowie miesiąca w związku z głośnym reportażem Renaty Kijowskiej na temat Pani Joanny, która źle się poczuła po zażyciu środka poronnego i szukała telefonicznej pomocy u swojego psychiatry. Materiał był zdecydowanym głosem przeciwko interwencji funkcjonariuszy policji, którzy podczas pobytu w szpitalu zabrali pacjentce jej laptop oraz telefon. Na miejscu trzecim Polsat News.

fot. mat. prasowe

Telewizja

TVN24, TVN oraz Polsat News na szczycie rankingu.


Radio


RMF FM z 1,7 tys. cytowań zostało liderem cytowalności wśród stacji radiowych. Redakcja tytułu między innymi jako pierwsza podała informacje o niezidentyfikowanym bezzałogowcu, który spadł na ziemię w miejscowości Trzebień na Dolnym Śląsku. Sprawą natychmiast zajęła się Żandarmeria Wojskowa. Druga pozycja należy do Radia Zet, a trzecia do Polskiego Radia 24.

fot. mat. prasowe

Radio

RMF FM liderem najbardziej opiniotwórczych stacji radiowych.


Portale internetowe


W lipcu 2023 na miejscu lidera w rankingu najbardziej opiniotwórczych portali internetowych znalazła się Wirtualna Polska. Portal odnotował 3,1 tys. cytowań. Na miejscu drugim Onet z 2,1 tys. wzmianek w innych tytułach. W lipcu Janusz Schwertner – dziennikarz tego portalu opublikował materiał na temat sporu między piłkarzem Grzegorzem Krychowiakiem a lekarzem kadry narodowej Jackiem Jaroszewskim, którzy kilka lat temu założyli wspólny biznes. Według ustaleń redaktora sportowiec oskarżył wspólnika o potajemne przejęcie kontroli nad jedną z ich spółek i zdecydował się złożyć zawiadomienie do prokuratury przeciwko lekarzowi. Podium zamyka Interia.

fot. mat. prasowe

Portale internetowe

WP utrzymuje pozycję lidera rankingu portali internetowych.


Najbardziej opiniotwórcze media ekonomiczne i biznesowe


Na pierwszym miejscu w zestawieniu portali biznesowych utrzymuje się Money (511 wzmianek). W lipcu redakcja portalu jako pierwsza poinformowała o decyzji ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego, który bez przetargu wybrał Bank Gospodarstwa Krajowego jako operatora odpowiadającego za płatności podatków w aplikacji mObywatel. Dalej Business Insider z liczbą 354 cytowań, a miejsce trzecie zajmuje Bankier (223).

fot. mat. prasowe

Media ekonomiczne i biznesowe – portale

Na pierwszym miejscu w zestawieniu portali biznesowych utrzymuje się Money


Na podium najbardziej opiniotwórczych tytułów prasowych o profilu ekonomiczno–biznesowym niezmiennie utrzymuje się Rzeczpospolita (3,2 tys.). Kolejne miejsce podobnie jak w zeszłym miesiącu zajmuje Dziennik Gazeta Prawna (408), a podium ze wzrostem o jedno oczko należy do Pulsu Biznesu (184).

fot. mat. prasowe

Media ekonomiczne i biznesowe – prasa

Na podium najbardziej opiniotwórczych tytułów prasowych o profilu ekonomiczno–biznesowym utrzymuje się Rzeczpospolita.


Media o tematyce zdrowotnej


Pozycję lidera utrzymuje Medonet, na który dziennikarze powoływali się w lipcu 108 razy. Redakcja portalu przeprowadziła wówczas wywiad z dziennikarką Moniką Richardson między innymi na temat zespołu Aspergera oraz problemów, z którymi musiała się zmierzyć, gdy zdiagnozowano to zaburzenie u jej syna. Miejsce drugie należy do Rynku Zdrowia (102 cytowania), a podium zamyka Poradnikzdrowie.pl (49).

fot. mat. prasowe

Media o tematyce zdrowotnej

Liderem TOP 5 mediów o tematyce zdrowotnej pozostaje Medonet.


Media regionalne


Na pierwszym miejscu w rankingu najczęściej cytowanych w kraju mediów regionalnych - Gazeta Krakowska cytowana w lipcu 124 razy. Kolejne miejsce zajmuje Tygodnik Podhalański, na którego publikacje powoływano się 97 razy. Redakcja TP jako pierwsza informowała o góralce, która zagrodziła szlak na Gubałówkę i wprowadziła opłaty dla turystów, 5 zł za przejście. Ostatnie miejsce na podium zdobywa Radio Wrocław.

fot. mat. prasowe

Media regionalne

Pierwsze miejsce w rankingu najczęściej cytowanych w kraju mediów regionalnych zajmuje Gazeta Krakowska.


Wydawnictwa


Na pozycję lidera rankingu najbardziej opiniotwórczych wydawnictw powraca Ringier Axel Springer, której redakcje monitorowane w ramach badania (Business Insider, Fakt, Forbes, Newsweek, Noizz, Onet, Plejada i Przegląd Sportowy) łącznie były cytowane przez dziennikarzy innych mediów w Polsce 6,8 tys. razy. Na drugim miejscu jest Agora z łącznym wynikiem blisko 5,4 tys. wzmianek dla tytułów z raportu Radio Zet, Gazeta Wyborcza, Gazeta.pl, Plotek, Sport.pl oraz TOK FM. Z awansem o jedną pozycję podium zamyka Wirtualna Polska Media (Wirtualna Polska, WP Sportowe Fakty, Money, Pudelek, o2, Dobreprogramy, AbcZdrowie, Autokult), której materiały redakcyjne łącznie pojawiły się prawie 4,5 tys. razy w innych tytułach mediowych w kraju.

fot. mat. prasowe

Wydawnictwa

Ringier Axel Springer ponownie liderem zestawienia wydawnictw.


Analizę częstotliwości 41 036 cytowań poszczególnych mediów przez inne media przeprowadzono na podstawie przekazów pochodzących z monitoringu prasy, radia i telewizji oraz portali internetowych, w których pojawiały się cytowania ze wskazaniem nazwy mediów prasowych, serwisów internetowych, stacji radiowych i telewizyjnych lub tytuły ich programów. Badanie dotyczy okresu 1 – 31 lipca 2023 roku.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: