eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Sport to nie tylko odchudzanie. Sprawdź 5 nietypowych korzyści płynących z aktywności

Sport to nie tylko odchudzanie. Sprawdź 5 nietypowych korzyści płynących z aktywności

2023-05-11 13:23

Sport to nie tylko odchudzanie. Sprawdź 5 nietypowych korzyści płynących z aktywności

Sport to nie tylko odchudzanie. Sprawdź 5 nietypowych korzyści © dubova - fotolia.com

Sport - jak mogłoby się wydawać - nie służy jedynie budowaniu sylwetki, spalaniu tłuszczu i poprawianiu kondycji. Okazuje się, że regularny ruch może wpływać pozytywnie na nasze samopoczucie, obniżać stres, dotleniać narządy, wspomagać pracę jelit czy nawet poprawiać pamięć i koncentrację. Sprawdźcie 5 korzyści, płynących z uprawiania sportu, o których mogliście nie wiedzieć.

Przeczytaj także: Aktywność fizyczna w wydaniu Polaków

„Tak” dla sportu, to „nie” dla stresu


Żyjemy coraz szybciej, więc stres stał się nieodłącznym elementem naszej codzienności. Ciągle szukamy nowych sposobów na to, by odpocząć, zrelaksować się i wyciszyć. Jedną z możliwości jest wdrożenie systematycznej aktywności fizycznej. Lekkie i niewymagające treningi mogą wpływać korzystnie na rozładowanie stresu i obniżenie kortyzolu.
Systematyczny ruch pomaga obniżyć hormon stresu (kortyzol), a także dotlenić organizm co dla narządów jest niezwykle ważne. Uprawianie sportu sprawia, że zaczynamy lepiej radzić sobie z negatywnymi myślami. Mózg uwalnia wówczas endorfiny i dopaminę. Radość, którą zaczynamy odczuwać, pobudza chęć do zabawy czy śmiechu – mówi Alina Adamowicz, terapeutka i ekspertka kampanii #GodzinaDlaOka.

Ruch to wytchnienie dla zmęczonych oczu


Według raportu „Godzina dla Oka”1 przed komputerem spędzamy średnio 10 godzin dziennie, a osoby, które pracują w biurze – aż 12! Nasze oczy są przemęczone i nie licząc snu – nie mają kiedy odpoczywać. Wyżej wymienione badanie wskazuje, że 85% aktywności, które wykonujemy w czasie wolnym, męczy wzrok, a 77% z nich nadal wiąże się z korzystaniem z ekranu. Jeśli dla relaksu i odpoczynku zamiast kolejnego odcinku serialu, wybierzemy inną aktywność, pozwolimy odpocząć zmęczonym oczom, które na to zasługują.
Aktywność fizyczna to nie musi być tylko aktywność sportowa, lecz także naturalny ruch – np. sprzątanie domu, bieganie za hulajnogą z dzieckiem, spacer z psem, chodzenie po schodach – podpowiada Alina Adamowicz, ekspertka kampanii #GodzinaDlaOka.

Sport to zdrowie


Mówi się, że jelita to nasz drugi mózg. By utrzymać korzystną strukturę mikrobioty jelitowej, wskazana jest aktywność fizyczna. Ruch poprawia motorykę jelit, zapobiega zaparciom i stabilizuje apetyt. Sport uprawiany regularnie działa profilaktycznie. Przede wszystkim ćwiczenia poprawiają krążenie krwi w organizmie, więc naturalnie pomagamy sobie przeciwdziałać rozwojowi chorób układu krążenia. Osoby aktywne fizycznie rzadziej chorują na cukrzycę, a także są mniej narażone na otyłość, która w ostatnich latach dotyka coraz większą część społeczeństwa.
Badania naukowe wykazały, że aktywność fizyczna zapobiega wielu chorobom nie tylko ciała, np. zmniejsza również zagrożenie depresją i stanami lękowymi – mówi terapeutka Alina Adamowicz.

Brakuje Ci skupienia? Poruszaj się!


Regularne treningi oprócz redukcji stresu i lęków mogą poprawiać naszą koncentrację, a nawet pamięć. Ruch poprawia krążenie krwi w organizmie, a to wpływa na lepszą pracę naszego mózgu – jesteśmy bardziej skoncentrowani, szybciej podejmujemy decyzje. Aktywności fizyczne są szczególnie zalecane osobom, które podejmują prace stresujące lub wymagające pokładów kreatywności. Prosty trening może pozwolić nam stymulować mózg i uwolnić jego wielki potencjał.

fot. dubova - fotolia.com

Sport to nie tylko odchudzanie. Sprawdź 5 nietypowych korzyści

Sport nie służy jedynie budowaniu sylwetki, spalaniu tłuszczu i poprawianiu kondycji. Regularny ruch może wpływać pozytywnie na nasze samopoczucie, obniżać stres, dotleniać narządy, wspomagać pracę jelit czy nawet poprawiać pamięć i koncentrację.


Doceń siebie i popraw samoocenę


Dzięki regularnym treningom możemy poprawiać swoją formę, zdobywać kolejne osiągnięcia i krok po kroku rozwijać się zarówno na poziomie fizycznym (budowa lepszej sylwetki, poprawa kondycji), jak i też psychicznym. Jeśli chcemy budować pewność siebie, warto zastanowić się nad rozpoczęciem przygody z wybranym sportem.
Jedną z najcenniejszych rzeczy, jaką możesz dla siebie zrobić, jest zadbanie o zdrowie. Jeśli zmienimy styl życia na aktywny, to szybko poprawimy jego jakość. Bez energii i siły życiowej, nic nie będzie nas cieszyć. Ruch buduje samoocenę, co wpływa na poczucie własnej wartości i pewność siebie. Zaczynamy lepiej radzić sobie z negatywnymi myślami – tłumaczy terapeutka Alina Adamowicz.

Jeśli chcemy dbać kompleksowo o swój organizm, musimy zacząć ćwiczyć bądź podejmować jakiekolwiek aktywności fizyczne.
Poszukaj swojej ulubionej formy ruchu, która przyniesie ze sobą szereg korzyści: poprawi twoje samopoczucie, pozwoli dłużej zachować młodość, mieć lepszy wzrok, pozytywnie wpłynie na sprawność intelektualną, pamięć i zapewni lepszy nastrój. Podczas uprawiania sportu stan chemiczny organizmu zmienia się na korzystny, wzmacniamy siłę, elastyczność i zdrową sylwetkę – podsumowuje Alina Adamowicz, terapeutka i ekspertka kampanii #GodzinaDlaOka.

[1] Raport „Godzina dla oka”, badanie ilościowe realizowane techniką CAWI, maj 2022 r.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Sport to nie tylko odchudzanie. Sprawdź 5 nietypowych korzyści płynących z aktywności

    AlicjaK13 / 2023-05-12 08:29:36

    W tym roku w ogóle postanowiłam zadbać o siebie pije więcej cisowianki, ograniczyłam słodycze i zapisałam się na siłownie. nie tylko po to żeby schudnąć, ale żeby poprawić swoją kondycje. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: