eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sport i aktywność fizyczna nie dla Europejczyka

Sport i aktywność fizyczna nie dla Europejczyka

2014-03-26 13:57

Sport i aktywność fizyczna nie dla Europejczyka

Sport i aktywność fizyczna nie dla Europejczyka © Kzenon - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Z aktywnością fizyczną Europejczyków nie jest najlepiej - ostatnie badanie Eurobarometru pokazało, że niemal 60 procent obywateli UE zupełnie zrezygnowało ze sportu bądź też uprawia go sporadycznie. Pozytywnie na tym tle wyróżniają się mieszkańcy Szwecji, Danii oraz Finlandii - około 70 procent reprezentantów tych państw deklaruje, że ćwiczy lub uprawia sport przynajmniej raz na tydzień.

Przeczytaj także: Czy preferujemy zdrowy styl życia?

Jak wynika z badania, przedstawiciele zimnej Europy Północnej są o wiele bardziej aktywni fizycznie niż rozleniwieni ciepłem mieszkańcy Europy Południowej czy Wschodniej. W Szwecji 70 proc. respondentów stwierdziło, że ćwiczy lub uprawia sport przynajmniej raz w tygodniu.

Zaraz za Szwecją uplasowały się Dania (68 proc.) i Finlandia (66 proc.), a następnie Holandia (58 proc.) i Luksemburg (54 proc.). Na przeciwległym końcu rankingu znalazły się: Bułgaria (78 proc. nigdy nie ćwiczy ani nie uprawia sportu), następnie Malta (75 proc.), Portugalia (64 proc.), Rumunia (60 proc.) i Włochy (60 proc.).

fot. mat. prasowe

Jak często wykonujesz ćwiczenia fizyczne lub uprawiasz sport?

Aż 42 procent badanych deklaruje, że w ogóle nie uprawia sportu.


Komentując te wyniki, Androulla Vassiliou, komisarz UE odpowiedzialna za sport, stwierdziła: „Wyniki badania Eurobarometru potwierdzają, że konieczne są działania, które zachęcą więcej osób do włączenia sportu i aktywności fizycznej do codziennych zajęć. Ma to olbrzymie znaczenie, nie tylko dla indywidualnego zdrowia, dobrego samopoczucia i integracji w społeczeństwie, ale również dlatego, że brak aktywności fizycznej generuje znaczne koszty gospodarcze. Komisja jest zdecydowana wspierać państwa członkowskie w wysiłkach służących propagowaniu w społeczeństwie aktywności fizycznej. Wdrożymy przyjęte niedawno zalecenie Rady w sprawie prozdrowotnej aktywności fizycznej oraz będziemy realizować plany organizacji Europejskiego Tygodnia Sportu. Nowy program Erasmus+ zapewni również - po raz pierwszy - środki finansowe na ponadgraniczne inicjatywy propagujące sport i aktywność fizyczną.”

fot. mat. prasowe

Jak często wykonujesz ćwiczenia fizyczne lub uprawiasz sport? Wg krajów

Mieszkańcy Europy Północnej są bardziej aktywni fizycznie niż mieszkańcy Europy Południowej i Wschodniej.


Badanie pokazuje, że zwłaszcza władze lokalne mogłyby skuteczniej zachęcać obywateli do aktywności fizycznej. Chociaż 74 proc. respondentów uważa, że lokalne kluby sportowe i inne podmioty zapewniają ku temu wystarczające możliwości, 39 proc. jest zdania, że władze lokalne nie podejmują wystarczających działań.

fot. mat. prasowe

Jak często podejmujesz inną aktywność fizyczną?

Wyniki badania Eurobarometru potwierdzają, że konieczne są działania, które zachęcą więcej osób do włączenia sportu i aktywności fizycznej do codziennych zajęć.


Informacje o badaniu
Badanie Eurobarometru zostało przeprowadzone dla Komisji Europejskiej przez sieć TNS Opinion & Social w 28 państwach członkowskich w okresie od 23 listopada do 2 grudnia 2013 r. W ankiecie wzięło udział prawie 28 tys. respondentów należących do różnych społeczności i grup społecznych. Badanie to poprzedziły porównywalne sondaże przeprowadzone w latach 2002 i 2009, a zgromadzone dane zostaną wykorzystane podczas opracowywania polityki służącej propagowaniu sportu i aktywności fizycznej.

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: