eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Czy preferujemy zdrowy styl życia?

Czy preferujemy zdrowy styl życia?

2013-11-26 13:23

Czy preferujemy zdrowy styl życia?

Czy preferujemy zdrowy styl życia? © Jacek Chabraszewski - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Czy przeciętny Polak śpi mniej niż 4 godziny na dobę, pije alkohol, pali i żyje w permanentnym stresie? A może napięcie rozładowuje uprawiając sport, a oparcia szuka w rodzinie i przyjaciołach? Najnowszy raport „USP Zdrowie – Style Zdrowia Polaków 2013”, pokazuje jak bardzo różnimy się w rozumieniu zdrowia i jak odmienne mamy do niego podejście.

Przeczytaj także: Sport i aktywność fizyczna nie dla Europejczyka

Zgodnie z definicją WHO „zdrowie to stan całkowitego dobrostanu, zarówno po stronie fizycznej, psychicznej jak i społecznej, nie jest to wyłącznie brak choroby lub brak dysfunkcji”. Celem badania „USP Zdrowie – Style Zdrowia Polaków 2013” jest wprowadzenie nowej definicji – tzw. stylów zdrowia, rozumianych jako ogólne predyspozycje uwzględniające wszystkie wymiary zdrowia określone przez WHO oraz strategie dbania o własne samopoczucie. Intencją publikacji raportu jest również zainspirowanie Polaków do głębszej refleksji nad zdrowiem oraz lepszego zrozumienia przekonań i zachowań nie tylko swoich, lecz także innych ludzi.

W badaniu, realizowanym w kwietniu i maju 2013 r. wzięła udział ogólnopolska próba ponad 1000 osób w wieku od 16 do 80 lat, reprezentatywna pod względem płci, wieku, regionu i wielkości miejsca zamieszkania. Pozwoliło ono wyłonić 8 różnych Stylów Zdrowia, charakterystycznych dla Polaków.

„Wyniki badania USP Zdrowie – Style Zdrowia Polaków 2013 wskazują, że zdrowotna świadomość Polaków jest wysoka, jednak nie przekłada się na ich zachowania. Niby większość z nas rozumie, że powinniśmy się regularnie odżywiać (80% badanych), a aktywność fizyczna jest bardzo ważna i prowadzi do dłuższego i zdrowszego życia (83%). Tymczasem tylko co dwudziesty Polak wykonuje ćwiczenia fizyczne, a mniej niż połowa z nas spożywa regularne posiłki.” – komentuje socjolog zdrowia, dr Tomasz Sobierajski – „Jeśli weźmiemy również pod uwagę informację, że aż 97% Polaków czuje się zestresowanych, co z pewnością destruktywnie wpływa na zdrowie, to otrzymujemy dość niepokojący obraz naszego społeczeństwa.” – dodaje dr Sobierajski.

Czy istnieje jeden polski Styl Zdrowia? Charakterystyka 8 wyłonionych w badaniu segmentów pokazuje jak szeroka jest różnorodność postaw wobec zdrowia w Polsce. Część segmentów charakteryzuje się zdrowym stylem życia oraz inicjatywą do poprawy własnego samopoczucia, podczas gdy inne dla swojego zdrowia robią niewiele.

„Różnica ilościowa pomiędzy Polakami dbającymi o swoje zdrowie, a tymi którzy deklarują niekorzystne przyzwyczajenia jest stosunkowo niewielka. Jednak, co najważniejsze, wyniki badania wskazują, że 2/3 Polaków odczuwa zadowolenie ze swojego życia, a 82% z nich uważa, że nasze zdrowie leży w naszych własnych rękach. Jeśli Polacy poświęcą jeszcze odrobinę swojej uwagi zdrowiu i poznają charakteryzujący ich Styl Zdrowia, będzie to doskonały punkt wyjścia do przełamania ograniczeń i wykonania pierwszego kroku ku poprawie samopoczucia w każdym jego wymiarze.” – mówi psycholog, dr Maria Rotkiel.

Polacy zadeklarowali swoje przekonania dotyczące relacji z otoczeniem, nawyków żywieniowych, stosowania używek, zadowolenia z życia, sportu i rekreacji oraz stosowania leków, dzięki czemu badanie pozwoliło stworzyć kompletny obraz ich podejścia do zdrowia.

fot. Jacek Chabraszewski - Fotolia.com

Czy preferujemy zdrowy styl życia?

Niby większość z nas rozumie, że powinniśmy się regularnie odżywiać (80% badanych), a aktywność fizyczna jest bardzo ważna i prowadzi do dłuższego i zdrowszego życia (83%). Tymczasem tylko co dwudziesty Polak wykonuje ćwiczenia fizyczne, a mniej niż połowa z nas spożywa regularne posiłki.


„Dane raportu wskazują, że wielu Polaków nie do końca wie jak dbać o swoje zdrowie. Przykładowo większość Świadomych Indywidualistów, mimo ogólnej dbałości o swoje samopoczucie, nie wykonuje niezbędnych badań przesiewowych, a segmenty takie, jak Zdesperowani Buntownicy, czy Towarzyscy Hedoniści, nie znając albo nie stosując zdrowych metod radzenia sobie ze stresem, uciekają w używki.” – komentuje prof. Zbigniew Gaciong. „Dane uzyskane z raportu „USP Zdrowie – Style Zdrowia Polaków 2013” pozwolą między innymi porównać indywidualne podejście do własnego zdrowia z profilem ryzyka najczęściej występujących chorób.” – dodaje prof. Gaciong.

Wyniki badania „USP Zdrowie – Style Zdrowia Polaków 2013” pokazują jak różnorodne podejście do zdrowia mają Polacy i jak odmienne są ich sposoby na dbanie o dobre samopoczucie. Zgodnie z intencją USP Zdrowie, pomysłodawcy badań, Style Zdrowia popularyzują szeroką perspektywę patrzenia na zdrowie i jego miejsce w życiu codziennym Polaków. W kolejnych latach badanie będzie kontynuowane i rozwijane, aby śledzić ewolucję w podejściu Polaków do zdrowia i poznawać bariery w rozwoju świadomego samodzielnego dbania o zdrowie w naszym kraju.

 

1 2 3

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: