eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Aktywność fizyczna Polaków spada od trzech lat

Aktywność fizyczna Polaków spada od trzech lat

2023-04-02 00:49

Aktywność fizyczna Polaków spada od trzech lat

Jazda na rowerze w czołówce aktywności sportowych © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Polacy są coraz mniej aktywni fizycznie. Nasze ulubione sporty to jazda na rowerze, bieganie oraz spacery i wędrówki - wynika z badania Sponsoring Monitor ARC Rynek i Opinia.

Przeczytaj także: Uprawianie sportu w czasie pandemii straciło na popularności

W 2022 roku odsetek osób aktywnych fizycznie był o 10 p.p. niższy niż 4 lata temu. Do czasu pandemii aktywność fizyczna Polaków systematycznie rosła. W 2009 roku sport uprawiało zaledwie 24% Polaków, a w roku 2019 już 74%. W roku 2020 odsetek aktywnych fizycznie Polaków spadł do 69%, a w 2022 roku - do 64%.

fot. mat. prasowe

Odsetek Polaków uprawiających sport

W 2022 roku odsetek osób aktywnych fizycznie był o 10 p.p. niższy niż 4 lata temu.


Najwyższa aktywność fizyczna Polaków przypada na miesiące letnie: czerwiec, lipiec i sierpień. Zdecydowanie największa jest grupa osób uprawiających sport kilka razy w tygodniu – 47% wszystkich osób deklarujących aktywność fizyczną, zaś 14% uprawia sport sporadycznie, czyli raz w tygodniu lub rzadziej.

fot. mat. prasowe

Częstotliwość uprawiania sportu

Zdecydowanie największa jest grupa osób uprawiających sport kilka razy w tygodniu – 47% wszystkich osób deklarujących aktywność fizyczną.


Od kilku lat w czołówce aktywności sportowych znajdują się: jazda na rowerze, bieganie, a także spacery i wędrówki. W ciągu ostatniego roku najbardziej wzrósł odsetek osób uprawiających pływanie (z 14% do 20%), więcej jest też osób wybierających jako aktywność spacery i wędrówki (wzrost z 28% do 33%). Warto zauważyć, że sukcesy sportowe Polaków w poszczególnych dyscyplinach, tak jak np. w tenisie ziemnym, nie przekładają się na zainteresowanie uprawianiem danej dyscypliny. Top 3 aktywności charakteryzują się tym, że nie wymagają dodatkowych nakładów w postaci np. wykupienia karnetu i nie wymagają wcześniejszego zaplanowania – mogą być realizowane w każdej wolnej chwili. Warto też zauważyć, że wszystkie trzy najpopularniejsze aktywności są aktywnościami wykonywanymi na świeżym powietrzu.

fot. mat. prasowe

Aktywności fizyczne podejmowane przez Polaków (TOP 3, 2022)

Od kilku lat w czołówce aktywności sportowych znajdują się: jazda na rowerze, bieganie, a także spacery i wędrówki.


Komentarz
Od trzech lat obserwujemy regres, jeżeli chodzi o uprawianie sportu przez Polaków. Bez wątpienia należy to wiązać z pandemią i jej odroczonymi skutkami. Po pierwsze, w okresie pandemii określone regulacje prawne ograniczały możliwość udziału w regularnych zajęciach sportowych, które przez część osób były preferowane i motywowały do aktywności. Ponadto, przez pewien czas nie odbywały się masowe imprezy sportowe, które wcześniej również popularyzowały aktywność fizyczną. Wygląda na to, że pandemia w pewien sposób wybiła Polaków ze sportowego rytmu. Dodatkowo w ostatnim czasie wzrosły koszty zajęć grupowych. Wydaje się, że Polacy w większym stopniu koncentrują się obecnie na kwestiach bezpośrednio związanych ze stanem ich zdrowia niż z profilaktyką zdrowotną, jaką jest ruch – komentuje dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.

Informacja o badaniu
Sponsoring Monitor to badanie realizowane przez ARC Rynek i Opinia od kilkunastu lat, w tym roku zastosowano wyłącznie metodę CAWI. Badanie jest realizowane w trybie ciągłym w ramach comiesięcznych fal. Łączna wielkość próby w 2022 roku: N=5282, próba ogólnopolska, reprezentatywna odzwierciedlająca strukturę populacji pod względem płci, wieku, województwa i wielkość miejscowości zamieszkania.


Przeczytaj także: Jaki sport uprawiają Polacy? Jaki sport uprawiają Polacy?

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: