eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jaki sport uprawiają Polacy?

Jaki sport uprawiają Polacy?

2019-06-10 11:20

Jaki sport uprawiają Polacy?

Lubimy jazdę na rowerze © yanlev - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Jakie dyscypliny sportowe uprawiają Polacy? Badanie przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia pokazuje, że starsi preferują jazdę na rowerze, a najmłodsi wybierają bieganie. Jak w poszczególnych grupach wiekowych wygląda TOP 5 najchętniej uprawianych sportów? O tym poniżej.

Przeczytaj także: Aktywność fizyczna Polaków spada od trzech lat

Uprawianie sportu w ciągu ostatnich trzech miesięcy zadeklarowało 88 proc. badanych w przedziale wiekowym 18-24 lata, 81 proc. osób w wieku 25-34 lata, 78 proc osób w przedziale 35-44 lata i 63 proc. osób starszych niż 45 lat. W starszych grupach wiekowych sport uprawiany jest z większą regularnością. Niezależnie od pokolenia osoby uprawiające sport robią to najczęściej kilka razy w tygodniu.

fot. mat. prasowe

Uprawianie sportu w ciągu ostatnich trzech miesięcy

Ludzie młodzi najczęściej deklarowali uprawianie sportu w ciągu ostatnich trzech miesięcy.


Najmłodsze pokolenie (18-24 lat)


Z badań wynika, że osoby w wieku od 18 do 24 lat najchętniej biegają (odpowiedziało tak 40 proc. ankietowanych), chodzą na siłownię (31 proc.) i pływają (29 proc.). W TOP5 najczęściej wybieranych dyscyplin sportowych znalazły się także siatkówka i piłka nożna.

fot. mat. prasowe

Najczęściej uprawiane dyscypliny 18-24 lata

Bieganie, siłownia i pływanie to najczęściej wybierane dyscypliny sportowe.


Pokolenie 30-latków (25-34 lata)


Osoby w przedziale wiekowym 25-34 lata wybierają jazdę na rowerze (34 proc.), bieganie (33 proc.) i siłownię (28 proc.).

fot. mat. prasowe

Najczęściej uprawiane dyscypliny 25-34 lata

W tej grupie nie ma zdecydowanego lidera wśród dyscyplin.


Pokolenie 40-latków (35-44 lata)


W przypadku osób zbliżających się do 40-tki lub tuż po niej wyraźnie widać, że jazda na rowerze wysuwa się na pierwszą pozycję. Bieganie również jest popularne, jednak znacznie mniej. Pozostałe dyscypliny są kilkukrotnie rzadziej wybierane niż rower.

fot. mat. prasowe

Najczęściej uprawiane dyscypliny 35-44 lata

Jazda na rowerze wysuwa się na pierwszą pozycję.


Osoby 45+ (45-64 lata)


Jazda na rowerze to zdecydowanie ich żywioł. W przypadku tego pokolenia w zestawieniu pojawiają się dyscypliny, których nie ma we wcześniejszych grupach – spacery, wędrówki, nordic walking. Zdecydowanie w wyborach sportowych widać dbałość o kondycję stawów, gdyż najczęściej wybierane przez tą grupę dyscypliny ich nie obciążają.

fot. mat. prasowe

Najczęściej uprawiane dyscypliny 45 plus

Zdecydowanie w wyborach sportowych widać dbałość o kondycję stawów.


Zgodnie z naszymi badaniami w ciągu ostatnich 10 lat trzykrotnie wzrósł odsetek Polaków, którzy uprawiają sport. W 2009 roku tylko 24% Polaków twierdziło, że uprawia sport, w najnowszym badaniu – aż 74%. W tym czasie istotnie zmieniło się podejście do wielu dyscyplin. 10 lat temu Polacy najchętniej grali w piłkę nożną (26%), co wskazywałoby na to, że jednak uprawianie sportu było większym stopniu domeną mężczyzn. Obecnie w zasadzie taki sam odsetek kobiet jak i mężczyzn uprawia sport. Dyscyplinami, które najbardziej zyskały na popularności są: jazda na rowerze (wzrost z 23% do 38%) oraz bieganie (wzrost z 12% do 30%). Można śmiało powiedzieć, że obecnie panuje moda na sport. Niezależnie od wieku duża grupa osób chce być aktywna fizycznie, gdyż wie, że jest to z korzyścią dla ich samopoczucia – komentuje Agnieszka Doktorska, badaczka z ARC Rynek i Opinia.
Mała popularność jazdy na rowerze wśród najmłodszych respondentów może świadczyć o tym, że rower nie jest traktowany jako dyscyplina a bardziej jako sposób przemieszczania się. Warto jednak podkreślić, że do przemieszczania się młodzi często wykorzystują inne sprzęty – hulajnogi czy deskorolki, a rower pośród nich jest najmniej poręczny – np. trudno go przewozić w środkach komunikacji – dodaje Agnieszka Doktorska.

Informacja o badaniu
Sponsoring Monitor to największe kompleksowe badanie na temat sponsoringu w sporcie i kulturze w Polsce. Realizowane przez ARC Rynek i Opinia od kilkunastu lat, pozwala na obserwowanie trendów w powyższych obszarach. W 2018 roku zastosowano mix metod ilościowych - wywiadów telefonicznych (CATI) oraz internetowych (CAWI) z wykorzystaniem ogólnopolskiego panelu ARC Rynek i Opinia - epanel.pl. Najnowszy raport za okres styczeń-marzec 2019 powstał na bazie badania CATI (N=502, ogólnopolska próba reprezentatywna ze względu na płeć, wiek, poziom wykształcenia oraz wielkość miejsca zamieszkania) oraz badania CAWI (N=874, reprezentatywna próba internautów).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: