eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najlepsi pracodawcy: które branże najbardziej atrakcyjne dla pracowników?

Najlepsi pracodawcy: które branże najbardziej atrakcyjne dla pracowników?

2022-06-01 12:26

Najlepsi pracodawcy: które branże najbardziej atrakcyjne dla pracowników?

Branża medyczna najatrakcyjniejszym miejscem pracy © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Z badania Randstad Employer Brand Research wynika, że w kryzysowych czasach na najbardziej atrakcyjnego pracodawcę wyrasta branża medyczna. Jednocześnie okazuje się, że obecnie znaczenie poszczególnych czynników, które decydowały o atrakcyjności pracodawcy, jest nieco inne niż w czasach pandemii. Oto szczegóły badania.

Przeczytaj także: Najlepsi pracodawcy 2021 według Polaków. Samsung liderem

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Które z branż uważane są za najlepszych pracodawców i są najbardziej atrakcyjne z punktu widzenia pracowników?
  • Czy dobra kondycja finansowa firmy pozostaje tym, co pracownicy cenią w najwyższym stopniu?
  • Czy pracownicy nadal są tak zachowawczy jak podczas pandemii?
Na szczycie zestawienia najlepiej ocenianych sektorów znalazły się medyczny (49 proc.), AGD (48 proc.), a także elektroniczny i elektrotechniczny oraz motoryzacyjny (po 47 proc.). Całą listę zamykają natomiast pracodawcy z sektora ochrony (33 proc.), sprzedaży hurtowej (30 proc.) i sprzątania biur (28 proc.).

fot. mat. prasowe

Najlepsze miejsce pracy - branże

Na szczycie zestawienia najlepiej ocenianych sektorów znalazł się sektor medyczny (49 proc.)


W badaniu ankietowani byli pytani o to, czy według nich dana branża jest atrakcyjnym miejscem pracy. Atrakcyjność jest określana na podstawie czynników, które charakteryzują poszczególne firmy z sektora.

Pomimo niepewności spowodowanej sytuacją makroekonomiczną, odpowiedzi były mniej zachowawcze niż przed rokiem. Podobnie, jak w 2021, najczęściej respondenci zwracali uwagę na to, że sektory wyróżniają się dobrą kondycją finansową. Jednak w przeciwieństwie do czasu naznaczonego niepewnością wywołaną pandemią, tym razem respondenci częściej zwracali uwagę również na atrakcyjne wynagrodzenie i benefity, a także możliwości rozwoju zawodowego oferowane przez poszczególne sektory.

Trzy najlepiej oceniane sektory poza stabilnością finansową wyróżniała też stabilność zatrudnienia i bardzo dobra reputacja firm. Branżę medyczną dodatkowo charakteryzowały możliwości rozwoju zawodowego coraz częściej poszukiwane przez kandydatów.

W pozostałych przypadkach, obok sytuacji finansowej pracodawcy, ankietowani doceniali przede wszystkim stabilność zatrudnienia. Wyjątkiem w tej kwestii jest branża telekomunikacyjna i informatyczna, którą cechują możliwości rozwoju zawodowego oraz atrakcyjne wynagrodzenia i benefity. Na dobre zarobki i pozapłacowe dodatki ankietowani zwrócili uwagę również w przypadku branż energetycznej oraz surowców i paliw. Możliwości rozwoju zawodowego z kolei dostrzegli w sektorach – poza medycznym i telekomunikacyjnym i IT – nowoczesnych usług dla biznesu SSC/BPO, farmaceutycznym i kosmetycznym oraz budowlanym. Często podkreślana była też dobra reputacja firm w analizowanych branżach.

fot. mat. prasowe

Atrakcyjność branż

Podobnie, jak w 2021, najczęściej respondenci zwracali uwagę na to, że sektory wyróżniają się dobrą kondycją finansową


Randstad Employer Brand Research to międzynarodowe badanie przeprowadzane w 34 rynkach obejmujących 80 proc. światowej gospodarki na próbie ponad 190 tys. respondentów. W Polsce przepytano niemal 5 tys. ankietowanych w wieku od 18 do 64 roku życia. Badanymi były osoby pracujące, ale także bezrobotni poszukujący zatrudnienia oraz studenci.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: