eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Patenty w czasie pandemii. EPO ujawnia dane nt. zgłoszonych innowacji

Patenty w czasie pandemii. EPO ujawnia dane nt. zgłoszonych innowacji

2021-03-17 10:12

Patenty w czasie pandemii. EPO ujawnia dane nt. zgłoszonych innowacji

Mimo pandemii więcej zgłoszeń patentowych © fotopoly - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

W pandemicznych realiach europejska wynalazczość nieco hamuje - w minionym roku liczba europejskich zgłoszeń wystosowanych do Europejskiego Urzędu Patentowego spadła 0,7%. Na tym tle pozytywnie prezentują się patenty znad Wisły, których było o 4,3% więcej niż w 2019 roku. Największa ilość polskich zgłoszeń patentowych ponownie pochodziła z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Przeczytaj także: Patenty 2019. Polskie wynalazki wyhamowały

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Czy pandemia wyhamowała ilość zgłoszeń patentowych z Polski?
  • Kto należy do największych polskich wnioskodawców w zakresie patentów?
  • Które z polskich miast są liderami wzrostów?


Opublikowany wczoraj EPO Patent Index 2020 przynosi za sobą wieści, które mogą stanowić powód do zadowolenia. Okazuje się bowiem, że pomimo istotnych, związanych z pandemią zawirowań, liczba patentów zgłoszonych w 2020 r. przez rodzime firmy, uczelnie wyższe i instytuty badawcze w 2020 r. podskoczyła o 4,3%. Co dość istotne, w poprzednim, bezkryzysowym roku mieliśmy do czynienia z blisko 11-procentowym spadkiem.

fot. mat. prasowe

Zgłoszenia patentowe z Polski

W minionym roku zanotowano wzrost ilości zgłoszeń patentowych z Polski.


Cztery obszary technologii, w odniesieniu do których Polska dokonała najwięcej europejskich zgłoszeń patentowych, pozostały niezmienione w stosunku do poprzedniego roku, zmianie uległa jedynie ich kolejność. Obszar „procesy termiczne i aparatura” odzyskał pozycję lidera kosztem branży farmaceutycznej, odnotowując wzrost o 2,2%. Dziedzina ta odpowiada za 9,5% ogółu polskich zgłoszeń patentowych.

Kolejne znaczące obszary to technologie medyczne (spadek o 17,4%) oraz produkty farmaceutyczne (+11,8%), obie z ośmioprocentowym udziałem w ogólnej liczbie polskich zgłoszeń patentowych. W sektorze transportu liczba zgłoszeń patentowych zmniejszyła się o 3,1%, przez co branża ta z drugiego miejsca spadła na czwarte.

Technologie komputerowe, które w 2019 r. nie znalazły się w pierwszej piętnastce polskich obszarów technologicznych, uplasowały się na szóstym miejscu wśród wiodących technologii po wzroście o 700% w ujęciu rok do roku, pomimo niskiego poziomu wyjściowego.

Innymi dziedzinami odnotowującymi największy wzrost, pomimo znacznie niższego poziomu wyjściowego, były biotechnologia (+200%) oraz „meble, gry” (+220%).
Fakt, iż polscy wynalazcy pomimo pandemii dokonali w ubiegłym roku więcej zgłoszeń patentowych dotyczących wynalazków, świadczy o odporności polskiej infrastruktury innowacyjnej, w której szczególną rolę odgrywają wyższe uczelnie - oświadczył António Campinos, prezes Europejskiego Urzędu Patentowego. - To dobra wiadomość, ponieważ badania, nauka i innowacje, wspierane przez silny system patentowy, są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek, aby nasz świat stał się zdrowszy i bardziej zrównoważony, a także aby wesprzeć proces ożywienia gospodarczego.


Czterech z pięciu największych polskich wnioskodawców to uczelnie wyższe


Uniwersytet Jagielloński z 9 zgłoszeniami patentowymi zajął pierwsze miejsce w polskim rankingu europejskich zgłoszeń patentowych; za nim uplasowały się Adamed Pharma (8 zgłoszeń), Uniwersytet Warszawski (7), Politechnika Śląska (6) i Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy (6).

fot. mat. prasowe

Główni wnioskodawcy z Polski

Na pierwszym miejscu Uniwersytet Jagielloński.


Jedna czwarta polskich zgłoszeń patentowych z Mazowsza


Województwo mazowieckie prowadzi w polskim rankingu regionalnym zgłoszeń do EPO z udziałem 25,1% w ogólnej liczbie zgłoszeń patentowych (w porównaniu z 25,7% w roku ubiegłym), wyprzedzając województwo małopolskie (21,1%), dolnośląskie (9,9%) i śląskie (6,8%). W rankingu miast ponownie na czele znalazła się Warszawa, pomimo spadku liczby zgłoszeń o 2,1%, natomiast największy wzrost nastąpił w Skawinie (+72,4%) i Krakowie (+34,4%).

Stały popyt na ochronę patentową w Europejskim Urzędzie Patentowym


Ogólna liczba patentów zgłoszonych do Europejskiego Urzędu Patentowego w 2020 r. utrzymała się na stabilnym poziomie, odnotowując spadek o 0,7% w porównaniu z poprzednim rokiem, jednak przy znacznych zmianach w poszczególnych sektorach technologicznych i regionach geograficznych. Do Europejskiego Urzędu Patentowego wpłynęło łącznie 180 250 europejskich zgłoszeń patentowych, co było wynikiem nieco niższym od rekordowego poziomu odnotowanego w 2019 r. (181 532).

fot. mat. prasowe

Wzrost liczby europejskich zgłoszeń patentowych

W minionym roku europejskich zgłoszeń patentowych było nieco mniej niż rok wcześniej.


Szybki wzrost w Chinach i Korei Południowej, mniej zgłoszeń z Europy


Spośród dziesięciu najbardziej aktywnych krajów pod względem liczby zgłoszeń największy wzrost odnotowały Chiny (+9,9%) i Korea Południowa (+9,2%). Natomiast wnioskodawcy ze Stanów Zjednoczonych, którzy odpowiadają za jedną czwartą wszystkich zgłoszeń do EPO, w 2020 r. dokonali o 4,1% mniej zgłoszeń. Liczba zgłoszeń patentowych z Europy spadła o 1,3%, a z Japonii - o 1,1% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

W kontekście poszczególnych krajów europejskich, liczba zgłoszeń również znacznie się różniła. Podczas gdy liczba zgłoszeń z Niemiec, głównego wnioskodawcy w Europie, spadła w 2020 r. o 3,0%, francuscy i włoscy wynalazcy dokonali odpowiednio o 3,1% i 2,9% więcej zgłoszeń. Zgłoszenia ze Szwecji i Danii pozostały na niezmienionym poziomie w stosunku do 2019 r. Do EPO wpłynęło mniej zgłoszeń z Holandii (-8,2%), a także z Wielkiej Brytanii (-6,8%) i Hiszpanii (-5%).

Więcej innowacji w opiece zdrowotnej, mniej w transporcie


Biorąc pod uwagę wszystkie kraje, wśród wiodących obszarów technicznych największy wzrost liczby zgłoszeń patentowych odnotowano w branży farmaceutycznej (+10,2%) i biotechnologicznej (+6,3%). W 2020 r. najwięcej wynalazków dotyczyło technologii medycznych (+2,6%), kosztem komunikacji cyfrowej, która w 2019 r. była najbardziej aktywnym obszarem. Równocześnie największy spadek nastąpił w branży transportowej (-5,5%).

fot. mat. prasowe

Wiodące obszary technologiczne

Największy wzrost liczby zgłoszeń patentowych odnotowano w branży farmaceutycznej.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: