eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polskie wynalazki słabo chronione za granicą

Polskie wynalazki słabo chronione za granicą

2014-05-02 09:40

Polskie wynalazki słabo chronione za granicą

Polskie wynalazki słabo chronione za granicą © Natalia Merzlyakova - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Liczba europejskich patentów w naszym kraju wzrasta z roku na rok. Z opracowanego przez Crido Taxand Raportu o stanie patentowania w Polsce wynika, że w minionym roku aż 72 procent polskich patentów zostało udzielonych za pośrednictwem Europejskiego Urzędu Patentowego. Okazuje się jednak, że tę drogę ochrony swoich innowacyjnych rozwiązań technicznych obierają przeważnie podmioty zagraniczne. Rodzime ograniczają się niemal wyłącznie do trybu krajowego, być może nie zdając sobie sprawy, że zapewnia to im ochronę tylko na rynku lokalnym.

Przeczytaj także: Ochrona własności intelektualnej w przedsiębiorstwie

Patenty europejskie rosną w siłę

Do Europejskiej Organizacji Patentowej nasz kraj przystąpił ponad dekadę temu, 1 marca 2004 roku. Od tego dnia patenty udzielane przez Europejski Urząd Patentowy (EPO), po przeprowadzeniu dodatkowej procedury walidacji, mogą obowiązywać także na terytorium Polski. W konsekwencji tego rośnie liczba patentów europejskich w Polsce, zgłaszanych głównie przez zagraniczne podmioty. Rośnie też udział patentów europejskich w całkowitej liczbie patentów w Polsce, który dla patentów udzielonych w 2013 roku osiągnął 72%. W 2013 roku walidowano w Polsce 7 236 patentów europejskich, podczas gdy Urząd Patentowy RP (UPRP) udzielił w tym samym czasie 2 804 patentów.

fot. mat. prasowe

Patenty udzielone w Polsce UPRO i EPO w 2002-2013

W 2013 roku walidowano w Polsce 7 236 patentów europejskich, podczas gdy Urząd Patentowy RP (UPRP) udzielił w tym samym czasie 2 804 patentów.


- Patent europejski pozwala na znaczącą redukcję kosztów, a przede wszystkim na uproszczenie procedury umożliwiając uzyskanie ochrony wynalazku w wielu państwach jednocześnie. Wzrost liczby walidowanych patentów europejskich w Polsce to sygnał dla polskich firm, że zagraniczne przedsiębiorstwa doceniają Polskę jako ważny rynek zbytu i dbają u nas o ochronę swoich innowacji technicznych. W związku z tym, że patenty budują realną wartość dla biznesu, polskie firmy powinny spojrzeć na to jako na dobrą praktykę i również, zwłaszcza przy istotniejszych wynalazkach, zadbać o ich ochronę nie tylko w kraju, ale i na innych rynkach – komentuje Łukasz Czernicki, IP Counsel w Crido Taxand.

Słaba ochrona polskich wynalazków na świecie

Wynalazki o dużym znaczeniu ekonomicznym wymagają szerokiej ochrony patentowej na świecie. Międzynarodowe zgłoszenia wynalazków, tj. zgłoszenia w trybie PCT, umożliwiają uzyskanie takiej ochrony w 148 krajach świata (w tym w USA, Japonii, Chinach), a ich liczba dla danego kraju stanowi ważny miernik innowacyjności.

W latach 2007-2013 liczba krajowych zgłoszeń do UPRP wzrosła z 2 392 do 4 237. W tym samym okresie liczba zgłoszeń PCT polskich podmiotów wzrosła jedynie o 223 do 330, co daje Polsce udział w zgłoszeniach międzynarodowych na poziomie 0,16%.

fot. mat. prasowe

Liczba zgłoszeń wynalazków w różnych trybach (krajowy, europejski, międzynarodowy) w 2013 roku

Zgłoszenia PCT z Polski w roku 2013 stanowiły jedynie 8% zgłoszeń dokonanych w trybie krajowym, podczas gdy dla Niemiec udział ten wynosi 38%.


Zgłoszenia PCT z Polski w roku 2013 stanowiły jedynie 8% zgłoszeń dokonanych w trybie krajowym, podczas gdy dla Niemiec udział ten wynosi 38%. Pokazuje to, że niemieckie podmioty są dużo bardziej świadome potrzeby międzynarodowej ochrony swoich wynalazków. Pod względem liczby zgłoszeń PCT Polska jest też daleko w tyle m.in. za Hiszpanią, która dokonała ponad 1 700 zgłoszeń PCT w 2013 roku.

I choć pod względem liczby zgłoszeń PCT Polska wypada nieco lepiej niż Czechy (197 zgłoszeń w 2013 r.) i Węgry (158), to już gorzej w przeliczeniu na 1 mln mieszkańców, co jest jednym z istotnych wskaźników innowacyjności gospodarek poszczególnych krajów. W Czechach na 1 mln mieszkańców przypada 19 zgłoszeń PCT, na Węgrzech – 16. W zestawieniu europejskim za Polską (9 zgłoszeń na 1 mln mieszkańców) są jedynie takie kraje, jak: Ukraina (3), Rosja (8), Słowacja (8) czy Bułgaria (8).

Ogromny dystans dzieli nas od czołówki w tym zestawieniu, w którym na pierwszym miejscu jest Luksemburg z 652 zgłoszeniami na 1 mln mieszkańców w 2013 roku i Szwajcaria z 543 zgłoszeniami na 1 mln mieszkańców.

- Pomimo znaczącego wzrostu zgłoszeń wynalazków do Urzędu Patentowego RP, dystans jaki dzieli nas od krajów będących liderami ochrony patentowej, jest wciąż ogromny. Wynika to przede wszystkim z nieznacznego odsetka krajowych wynalazków, jakie chronione są poza Polską. Przyczyn takiego stanu rzeczy można doszukiwać się w znacznych kosztach związanych z uzyskiwaniem
zagranicznych patentów oraz w pozaekonomicznych powodach dokonywania krajowych zgłoszeń wynalazków, które nie niosą ze sobą rzeczywistej wartości rynkowej. Można mieć nadzieję, że programy finansowane z funduszy europejskich w ramach Nowej Perspektywy Finansowej 2014 – 2020 będą w większym stopniu promowały ochronę polskich innowacji za granicą – dodaje Łukasz Czernicki IP Counsel w Crido Taxand.

Polscy przedsiębiorcy w tyle za naukowcami

48% zgłoszeń krajowych w Polsce pochodzi od szkół wyższych i jednostek naukowych, a tylko 34% od podmiotów gospodarczych. Z kolei na świecie, 84% zgłoszeń PCT pochodzi od firm, które tym samym zapewniają patentom szeroką ochronę, a jedynie 8% od placówek naukowych. Również wśród zgłoszeń europejskich udział tych jednostek jest stosunkowo niewielki, tj. na poziomie 5,5% wszystkich zgłoszeń do Europejskiego Urzędu Patentowego.

Na świecie czołowe miejsca na liście podmiotów o największej liczbie patentów zajmują międzynarodowe korporacje, a wśród nich firmy z branży nowoczesnych technologii. W 2012 roku w pierwszej trójce, pod względem liczby zgłoszeń PCT, były: ZTE Corporation (3906 zgłoszeń wynalazków), Panasonic Corporation (2951) i Sharp Kabushiki Kaisha (2001). Najwięcej zgłoszeń do EPO w 2012 r. pochodziło od: Samsunga (2289), Siemensa (2193) i BASF (1713). Z kolei w Polsce pierwszą trójkę tworzą uczelnie, przy czym liczba zgłaszanych przez nie patentów jest dużo mniejsza. Pierwsze miejsca zajmują: Politechnika Wrocławska ze 193 zgłoszeniami, AGH (121) i Politechnika Poznańska (111).

fot. mat. prasowe

Zgłoszenia wynalazków w 2012 roku w podziale na kategorie podmiotów zgłaszających w UPRP i PCT

Na świecie czołowe miejsca na liście podmiotów o największej liczbie patentów zajmują międzynarodowe korporacje.


- Z bardzo nielicznymi wyjątkami krajowe przedsiębiorstwa praktycznie nie uczestniczą w światowej grze o patentowe monopole. Wynika to po części ze słabo rozwiniętej korporacyjnej kultury budowania wartości firmy poprzez tworzenie przewagi konkurencyjnej w oparciu o dobrze zabezpieczone innowacje. Stosunkowo duża liczba zgłoszeń patentowych dokonywanych przez polskie instytucje naukowe i akademickie nie rekompensuje niskiej aktywności przedsiębiorstw, będących na świecie głównym motorem postępu technologicznego, tym bardziej, że instytucje akademickie rzadko kiedy chronią wynalazki za granicą – twierdzi Łukasz Czernicki, IP Counsel w Crido Taxand.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: