eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościMedia › Strajk kobiet popularniejszy niż WOŚP. 3,5 mld wyświetleń

Strajk kobiet popularniejszy niż WOŚP. 3,5 mld wyświetleń

2021-02-10 09:46

Strajk kobiet popularniejszy niż WOŚP. 3,5 mld wyświetleń

Strajk kobiet popularniejszy niż WOŚP © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie niekonstytucyjności przepisów dopuszczających możliwość aborcji w przypadku trwałych i nieodwracalnych wad płodu wywołał ogromną falę protestów. Jego przeciwnicy wylegli na ulice dużych i mniejszych miast, nie zważając na związany z pandemią zakaz zgromadzeń. Styczniowa publikacja decyzji TK nie wzbudziła już tak gwałtownych reakcji, choć zainteresowanie tym tematem pozostało spore - 698 mln wyświetleń to o wiele więcej niż udało się zgromadzić hasłu „WOŚP”.

Przeczytaj także: Strajki kobiet. Jaka jest medialna siła protestów?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • W których miastach decyzja TK odbiła się najszerszym echem?
  • Jak wzmianki o strajku kobiet rozłożyły się w czasie?
  • Gdzie najczęściej dyskutowano o protestach?


Protesty to główny temat w sieci i popularniejszy niż WOŚP, Albicla i morsowanie


Jak wynika z monitoringu Internetu przeprowadzonego przez SentiOne, w październiku wzmianki na temat strajków kobiet osiągnęły przyprawiającą wręcz o zawrót głowy ilość 3,5 mld wyświetleń. W styczniu liczba ta była o 80 proc. mniejsza - jednak 698 mln wyświetleń to nadal bardzo dużo. Dla porównania: hasło „WOŚP” odnotowało w styczniu 218 mln wyświetleń, „Albicla” (polski portal społecznościowy uruchomiony w styczniu 2021 r.) 26 mln wyświetleń, a ostatni hit Internetu - „morsowanie” - 22 mln wyświetleń.

fot. mat. prasowe

Strajk kobiet - rozkład wzmianek w czasie

W październiku zasięg wyświetleń wzmianek powiązanych z protestami osiągnął oszałamiającą liczbę 3,5 mld.


Strajkujące miasta w sieci


Nie jest zaskoczeniem, że największe zainteresowanie protestami widać było w dużych miastach. W Warszawie w mediach społecznościowych w styczniu zameldowało się 3447 osób, używając jednocześnie sformułowań „protest kobiet”, „strajk kobiet”, „to jest wojna”, „wypierdalać” czy „czarny protest”. Na drugim miejscu znalazła się Łódź, w której zameldowało się już tylko 895 osób, na trzecim Poznań - 412 osób, a na czwartym Kraków - 357 osób.

fot. mat. prasowe

Strajk kobiet - TOP 10 miast z największą liczbą oznaczeń w social mediach

Największe zainteresowanie protestami widać było w dużych miastach.


Najmniej w dyskusje o strajku angażowali się użytkownicy Instagrama


O protestach najczęściej dyskutowano w social media. Aż 43 proc. wszystkich wzmianek w październiku i 46 proc. w styczniu pochodziło z Facebooka, z Twittera natomiast odpowiednio 35 proc. i 36 proc. wszystkich wzmianek. Daleko za nimi pozostawały portale internetowe, głównie informacyjne i kobiece - 19 proc. wzmianek w październiku i 18 proc. w styczniu. Najmniej w rozmowy o strajku angażowali się użytkownicy Instagrama - 1 proc. wszystkich wzmianek w październiku i 0,27 proc. w styczniu. Uczestnicy dyskusji najczęściej używali hashtagów #strajkkobiet, #pieklokobiet i #wyroknakobiety.

Kobiety i mężczyźni tak samo zaangażowani


Najwięcej wzmianek odnotowano oczywiście w Polsce - ponad 2 mln wzmianek przez cały okres od października 2020 do końca stycznia 2021. Na drugim miejscu znalazły się Stany Zjednoczone - ponad 57 tys. wzmianek, a na trzecim Wielka Brytania - ponad 30 tys. wzmianek. Co ciekawe, mężczyźni angażowali się w rozmowy o protestach tak samo często, jak kobiety. W październiku stanowili 50,7 proc., a w styczniu 53 proc. uczestników dyskusji.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: