2020-12-27 00:15
Jak zmieni się rynek pracy w 2021 roku? © vege - Fotolia.com
Przeczytaj także: PARP: stopą bezrobocia Polska może się pochwalić?
fot. vege - Fotolia.com
Jak zmieni się rynek pracy w 2021 roku?
Rok 2021 może przynieść koniec postrzegania pracowników przez pryzmat generacji.
Ważne jest również, by pracownicy ufali swoim pracodawcom, rozumieli sens swojej pracy oraz mieli świadomość, że ich produktywność ma bezpośredni wpływ na powodzenie organizacji, a co za tym idzie, na ich własny sukces – tłumaczy Lucyna Pleśniar, Prezes Zarządu People. – Dlatego cenione będą osoby z poczuciem sprawczości, wierzące w swoje kompetencje. W sytuacji zmiany i niepewności przyczynią się one do sukcesu organizacji – dodaje Lucyna Pleśniar.
To, w jaki sposób pracodawca zareagował na pandemię i jakie kroki podjął w związku z nią miało według ankietowanych bezpośredni wpływ na ich decyzję o ewentualnej zmianie miejsca pracy. Rynek pracy natomiast szybko zweryfikował i ostudził te emocje. Pracownicy po czasie uznali, że w obecnej sytuacji, pełnej niepewności i obaw, nie chcą podejmować zbędnego ryzyka. Wolą więc odłożyć decyzję o zmianie na tzw. „lepsze czasy”, szczególnie jeśli ich obecna praca jest w miarę stabilna i bezpieczna – mówi Lucyna Pleśniar.Z punktu widzenia rekruterów przysparza to sporo trudności, ponieważ kandydaci coraz częściej wycofują się z procesu rekrutacyjnego nawet na ostatnim etapie.
Podczas rozmów z kandydatami moi pracownicy słyszą często: „Nikt mi jeszcze nie zadał takiego pytania”, „Nigdy tak o tym nie myślałem”, „Dziękuję, że mi Pani o tym mówi”. Myślę wtedy, że mimo rosnącego znaczenia nowych technologii w procesie rekrutacji, jest to jeden z powodów, dla których sztuczna inteligencja jeszcze długo nie będzie w stanie zastąpić w nim człowieka – mówi Lucyna Pleśniar.Minione miesiące pokazały jednak, jak wiele dobrego może przynieść odpowiednie wykorzystanie innowacji. Bez nowych technologii wiele aspektów naszego życia nie mogłoby funkcjonować. Znacząco przyczyniają się one do usprawnienia codziennej komunikacji, stanowiąc kluczowe narzędzie w pracy, jak i w relacjach z bliskimi. Innowacje to obszar, w który rekruterzy będą w najbliższym czasie inwestować, adaptując do swoich potrzeb najnowocześniejsze narzędzia i rozwiązania.
Podziały generacyjne nie mają już takiego znaczenia, jak jeszcze rok czy dwa lata temu – tłumaczy Lucyna Pleśniar. – Kluczowy staje się natomiast sposób funkcjonowania w życiu. Pracodawcy coraz bardziej cenić będą sobie zaradność, otwartość na zmiany oraz elastyczność swoich pracowników – dodaje.
Przyczynę takiego stanu rzeczy doskonale obrazuje piramida potrzeb Maslowa – wyjaśnia Lucyna Pleśniar. – Praca w firmie, która aktywnie działa na rzecz spraw ważnych dla danej osoby i której wartości są zgodne z jej prywatnymi poglądami, stanowi odpowiedź na potrzebę samorealizacji. Natomiast w sytuacji kryzysowej, kiedy istnieje poważne ryzyko utraty pracy, a co za tym idzie, także pewności wynagrodzenia, nasze potrzeby stają się dużo bardziej podstawowe – dodaje Lucyna Pleśniar.Czasy kryzysu sprawiają, że nadajemy priorytet fundamentalnym instynktom, związanych z bytem i bezpieczeństwem. 2020 rok przewartościował naszą hierarchię potrzeb, a samorealizacja i rozwój w pracy na chwilę zeszły na dalszy plan.
Jednocześnie wielu pracodawców, nawet jeśli dotychczas wzbraniało się przed zwolnieniami, właśnie teraz, na przełomie roku, w obliczu kolejnych obostrzeń i coraz głośniejszych zapowiedzi trzeciej fali pandemii zastanawia się, co zrobić i wkrótce mogą oni stanąć przed koniecznością podjęcia trudnych decyzji – zdradza Lucyna Pleśniar. – Sytuacja gospodarcza w Polsce jest trudna i na pewno w 2021 roku rynek pracy mocno to odczuje – dodaje.
oprac. : eGospodarka.pl
Oferty pracy dla inżyniera: co przyniesie 2021 rok?
Siłownie na bezrobociu. Pracę straciło 50 tys. pracowników branży sportowej
PARP: polski rynek pracy stabilny, bezrobocie najniższe w UE
Rynek pracy: bezrobocie uderzy na przełomie roku?
Rynek pracy: jest odbicie, 58% firm prowadzi rekrutację pracowników
Czy rynek pracy wraca właśnie do stanu sprzed 15 lat?
Koronawirus: gdzie już brakuje ofert pracy?
Niska stopa bezrobocia to przeszłość. Nawet 2 mln Polaków bez pracy?
Niska stopa bezrobocia. Za mały powód do radości?
Czy stopa bezrobocia rejestrowanego oparta jest na populacji bezrobotnych zarejestrowanych w trakcie BAEL prowadzonego przez GUS?
Witam. Jestem w 6 tygodniu ciąży, wizytę u lekarza mam dopiero za tydzień. Obecnie mam umowę na czas określony do 2023 roku. Chciałabym się ...
eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Jak i gdzie złożyć pozew o rozwód?
Kto kupuje nowe mieszkania w czasie pandemii?
Budownictwo mieszkaniowe ratuje sektor przed zapaścią?
Jak inwestować w zdrowie pracowników? O czym powinien pamiętać pracodawca?
Citroen C5 Aircross Hybrid Shine
Tarcza antykryzysowa 8.0. Dla kogo wsparcie?
Przelewy Elixir znowu ze wzrostami