2022-05-27 12:03
Przeczytaj także: Rynek pracy: czy kryzys tnie zatrudnienie i wzmaga bezrobocie?
fot. mat. prasowe
Obawa przed utratą pracy z powodu wojny w Ukrainie
Polacy raczej nie obawiają się utraty pracy z powodu wojny w Ukrainie
Pozytywne myślenie o obecnej pracy nie wyklucza rozważań o nowej. Ponad 1/3 pracujących Polaków planuje zmianę miejsca zatrudnienia w ciągu dwóch lat. Widać tu bardzo proaktywną i zmotywowaną postawę. 53,2 proc. osób przewidujących utratę pracy lub jej zmianę już teraz szuka nowej, a 61,3 proc. jest gotowych się przekwalifikować – komentuje Marcos Segador Arrebola, Prezes Zarządu Gi Group Poland S.A.
Ucieczka do przodu, radykalna zmiana, nowy rozdział w życiu – tak można zinterpretować gotowość do przebranżowienia się. Polacy coraz częściej uświadamiają sobie przeobrażenia, jakie zachodzą na rynku pracy i konieczność dostosowania się do nich. Dalsza cyfryzacja i automatyzacja sprawiają, że część zawodów znika, pojawiają się nowe, wymagające nowych kompetencji – dodaje.
fot. mat. prasowe
Przebranżowienie
Dalsza cyfryzacja i automatyzacja sprawiają, że część zawodów znika, pojawiają się nowe, wymagające nowych kompetencji
Powinno to być swoistą „lampką ostrzegawczą” dla pracodawców - zwiększanie wynagrodzeń nie będzie jedyną skuteczną metodą utrzymania pracowników. Wśród czynników o charakterze retencyjnym wyraźny jest deficyt rozwiązań prorozwojowych, dominują motywatory materialne. Jedynie firmy duże (24%) wymieniają stosowanie ścieżek karier jako narzędzia wspierającego utrzymanie pracowników. W obecnych uwarunkowaniach to zdecydowanie zbyt mało. Potrzebne są rozwiązania kompleksowe, obejmujące także programy rozwojowe, pozwalające na samorealizację, rozwój kariery, budujące poczucie sensu pracy oraz wspierające autonomię i well-being pracowników w miejscu pracy – wyjaśnia dr hab. Łukasz Sienkiewicz, profesor Politechniki Gdańskiej, Prezes Zarządu Instytutu Analiz Rynku Pracy.
fot. mat. prasowe
Opinie o pracownikach innych narodowości
59% Polaków nie przeszkadzają różnice kulturowe
Od kilku lat pracodawcy coraz dotkliwiej odczuwają braki kompetencyjne na rynku. Dotyczy to wielu branż i zawodów, ale najczęściej, co pokazują wyniki badania, stanowisk niższego szczebla, szczególnie w sektorze produkcji. Problem nie dotyczy zatem tylko specjalistów IT czy inżynierów, jak się powszechnie przyjmuje, ale bardzo szerokiego grona pracowników – tłumaczy Agnieszka Zielińska, Dyrektor Polskiego Forum HR.
Dla wielu pracodawców brak pracowników o odpowiednich kwalifikacjach jest barierą w rozwoju firm, dlatego kluczowym elementem zarządzania staje się jasne określenie przyszłych potrzeb kompetencyjnych, niezbędnych do uzyskania wyznaczonych celów strategicznych przedsiębiorstwa – dodaje.
fot. mat. prasowe
Problem z rekrutacją pracowników
Nasila się problem z rekrutacją nowych pracowników, z którym boryka się aż 41,1 proc. firm
fot. mat. prasowe
Planowane zmiany wynagrodzenia
36,1 proc. zatrudniających planuje podwyższyć, natomiast 53 proc. – utrzymać dotychczasowy poziom wynagrodzeń
fot. mat. prasowe
Oczekiwania względem wynagrodzenia
Ponad połowa pracowników oczekuje podwyżki
Podwyżek nie można uznać jako „odpowiedzi strategicznej” na obserwowane wyzwania, pozwalające na zwiększenie atrakcyjności pracy. Są to jedynie niezbędne dostosowania do obecnych realiów, wymuszone regulacjami prawnymi – komentuje dr hab. Łukasz Sienkiewicz, profesor Politechniki Gdańskiej, Prezes Zarządu Rynku Analiz i Pracy. Również planowane dalsze zmiany wynagrodzeń mogą być zbyt późne i niewystarczające do utrzymania i zachęcenia do podjęcia pracy szczególnie pracowników młodszego pokolenia – dodaje.
fot. mat. prasowe
Automatyzacja - szansa czy zagrożenie
36,6% badanych postrzega automatyzację swojej pracy jako szansę
Kolejna edycja Barometru Rynku Pracy potwierdza wzrost zainteresowania inwestycjami w transformację technologiczną. Ponad połowa firm jest zainteresowana automatyzacją procesów, a 1/3 deklaruje wdrożenie takich rozwiązań. Liderami w tym obszarze są duże firmy, przede wszystkim sektora przemysłowego. Warto podkreślić, że w poprzednich badaniach realizowanych w okresie pandemii odsetek takich wskazań był jeszcze wyższy. Z analiz wyraźnie wynika, że procesy automatyzacji będą w największym stopniu wpływać na zmiany na polskim rynku pracy – podsumowuje dr hab. Jacek Męcina, Doradca Zarządu Konfederacji Lewiatan.
oprac. : eGospodarka.pl
Trendy 2016: co nam zaoferuje rynek pracy?
Pracownicy wobec inflacji: albo podwyżka albo zmiana pracy?
Polacy stawiają na rozwój zawodowy
Firmy boją się przyszłość, rekrutacja pracowników wyhamuje?
Praca zdalna wabikiem na kandydatów?
Mniejsza rotacja pracowników wyzwaniem dla pracodawców
Ile zarabia inżynier? Kwoty są nawet pięciocyfrowe
Zmiana pracy efektem pandemii? Niektórzy byli zmuszeni
Pandemia COVID-19 a rynek pracy w Polsce
Witam. Niedługo ma nastąpić zmiana pracy. Zostały mi 3 dni zaległego urlopu plus to co przepracuję do końca obecnej umowy. Jak obliczyć ...
Witam, Znalazłem w internecie informację, że pracodawca nie ma obowiązku informowania z wyprzedzeniem pracownika o zamiarze niekontynuowania ...
Poręczenie kredytu. Jak działa i kiedy może być ryzykowne?
Trwa słabość WIG-Górnictwo
Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio - auto, które kupuje się emocjami
Zakup mieszkania w Warszawie. Obszar rewitalizacji to dodatkowe problemy?
Ograniczenie dostępu do kredytów hipotecznych uderza w kupujących pierwsze mieszkanie
Nowe mieszkania od deweloperów - czerwiec 2022
Wymiana pieca albo kara 5 tys. zł. Czym zastąpić kopciucha?