eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Polska centralna - zagłębie magazynów

Polska centralna - zagłębie magazynów

2020-12-01 11:30

Polska centralna - zagłębie magazynów

Magazyn © hansenn - Fotolia.com

Magazyny to ten segment rynku nieruchomości komercyjnych, który rozwija się nader intensywnie i charakteryzuje się wyjątkową odpornością na zawirowania niesione przez pandemię. Zdecydowanym liderem, jeżeli chodzi o podaż powierzchni magazynowej, jest Polska Centralna - region Warszawy oraz województwa mazowieckie i łódzkie - gdzie usytuowane jest blisko 8 mln mkw. z całkowitego zasobu magazynowego. Od stycznia przybyło tam blisko 538 tys. mkw. powierzchni i cały czas powstaje nowa.

Przeczytaj także: Magazyny: blisko 700 tys. nowej powierzchni w III kw. br.

Magazyny w centrum bez więszych zmian


Jak wynika z doniesień CBRE, wybuch pandemii nie zdetronizował Polski Centralnej z pozycji liderki pod względem podaży i popytu na magazyny. Zarówno nowe inwestycje, jak i zgłaszane przez najemców zapotrzebowanie na magazyny utrzymują się w tym regionie na stałym i wysokim poziomie.

Jak już wspomniano we wstępie, od początku roku Polska Centralna zyskała niemal 538 tys. mkw. nowych magazynów, co jest wynikiem niemal identycznym z tym, który udało się osiągnąć w analogicznym okresie poprzedniego roku (592 tys. mkw).

Miejscami, które obecnie rozwijają się szczególnie mocno są m.in. podwarszawskie Janki i położone niedaleko Łodzi miasto Stryków. Deweloperzy aktywnie zabezpieczają tam grunty, co oznacza, że wierzą w potencjał tych lokalizacji.

Od początku roku umowy najmu na magazyny w Polsce Centralnej podpisano na 1,35 mln mkw. To najwięcej w całym kraju. Natomiast ilość wolnej przestrzeni wynosi obecnie 724 tys. mkw., więc najemcy wciąż mają w czym wybierać.

fot. hansenn - Fotolia.com

Magazyn

Polska Centralna jest magazynowym liderem pod względem popytu i nowej powierzchni.


Centrum kraju jest chętnie wybierane przez firmy logistyczne i e-commerce, które szukają najlepszych lokalizacji dla swoich głównych magazynów. W samej Warszawie i okolicach mocno rozwija się logistyka ostatniej mili, na którą zapotrzebowanie rośnie. Natomiast dostęp do wykwalifikowanej kadry i dobre warunki prowadzenia biznesu przyciągają firmy produkcyjne. Mimo trudności, które na wszystkich rynkach powoduje pandemia, współpraca inwestorów, klientów i innych podmiotów działających w branży układa się świetnie, co pozwala liczyć na skuteczny rozwój sektora w przyszłości – mówi Kamila Joszczuk z Działu Wynajmu Powierzchni Przemysłowo-Logistycznych, CBRE.

Spowolnienia nie widać


Polska Centralna to świetna lokalizacja na magazyny, przy których dostęp do dobrej komunikacji z resztą kraju jest kluczowy. Dlatego takie przestrzenie intensywnie rosną w mazowieckim i łódzkim już od wielu lat. Obecnie cała dostępna powierzchnia wynosi ponad 7,9 mln mkw. W budowie jest kolejnych ponad 381 tys. mkw.
W regionie buduje się obecnie bardzo dużo i wyraźnie widać, że zarówno inwestorzy jak i najemcy stawiają mocno na ekologiczne rozwiązania. Dotyczą one zarówno procesu realizacji obiektu, materiałów budowlanych jak i zarządzania otoczeniem oraz wnętrzem nieruchomości. Deweloperzy dbają by obiekty były wyposażone m.in. w energooszczędne systemy klimatyzacji i wentylacji, systemy świetlne, grzewcze, kontrolę zużycia wody. To zjawisko, które bardzo cieszy – mówi Kamila Joszczuk z CBRE.

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: