eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Trudniej jest tylko w 5 krajach

Warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Trudniej jest tylko w 5 krajach

2020-09-22 10:30

Warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Trudniej jest tylko w 5 krajach

Prowadzenie biznesu w Polsce nie jest łatwe © Sergey Nivens - Fotolia.com

Warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce nie są najłatwiejsze, o czym bez wątpienia wielu rodzimych przedsiębiorców przekonało się na własnej skórze. Potwierdzeniem tego, że biznesowi nad Wisłą bywa trudno, są wyniki raportu TMF Group, w którym eksperci porównali jurysdykcje 27 krajów, określając, w której z nich panuje najbardziej korzystny klimat dla przedsiębiorczości.

Przeczytaj także: Przedsiębiorcy o tym, co hamuje rozwój firm

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • W których krajach panują najbardziej sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej?
  • Co jest najbardziej kłopotliwe dla przedsiębiorczości?
  • Jakie rozwiązania zasługują na wyróżnienie?


Jak wynika z raportu, na najbardziej korzystne warunki prowadzenia działalności gospodarczej i przyjazność regulacji prawnych mogą liczyć przedsiębiorcy decydujący się na biznes w Holandii, na Ukrainie, w Danii lub na terenie Norwegii. Na świecie najbardziej korzystnie wypadają Curaçao, Izrael i Stany Zjednoczone. Gdzie jest Polska? Niestety okazuje się, że nasza pozycja nie jest najlepsza - plasujemy się tu za najniżej notowaną piątką Europy, czyli za Francją, Grecją, Niemcami, Szwajcarią i Rosją.

Autorzy raportu podkreślają jednak, że najbardziej problematyczna nie jest wcale złożoność przepisów i konieczność wdrażania międzynarodowych przepisów dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej, ale sposób, w jaki są implementowane.

fot. Sergey Nivens - Fotolia.com

Prowadzenie biznesu w Polsce nie jest łatwe

Polska jest szósta w Europie pod względem najbardziej skomplikowanych przepisów i regulacji dla biznesu.


W raporcie pojawia się pojęcie „obsługi klienta”, jako sposobu komunikacji pomiędzy instytucjami państwowymi, a biznesem, na której jakość największy wpływ ma wykorzystanie nowoczesnych technologii.
- „Złożoność przepisów i regulacji to jedno. Te same przepisy dotyczą często wielu krajów. Praktyka pokazuje jednak, że nawet przy konieczności przestrzegania podobnych przepisów w jednych krajach przedsiębiorcy mogą zrobić to łatwiej, podczas gdy w innych napotkają trudności. Te wynikają głównie ze sposobu implementacji danego przepisu. W krajach, gdzie użyte do tego są nowoczesne technologie, komunikacja z administracją jest prosta i szybka” – mówi Joanna Romańczuk, dyrektor zarządzająca TMF Group w Polsce i na Ukrainie.

Eksperci TMF Group analizując przepisy i regulacje dla biznesu zwrócili uwagę na rosnącą rolę międzynarodowych regulacji, których celem jest na przykład przeciwdziałanie praniu pieniędzy. Przykładami są tu amerykańska ustawa o ujawnianiu informacji o rachunkach zagranicznych dla celów podatkowych FATCA (The Foreign Account Tax Compliance Act) wdrożona już obecnie w 79 proc. jurysdykcji podatkowych na świecie czy jeszcze powszechniej wdrażany (82 proc. jurysdykcji) CSR (ang. common reporting standard) - globalny standard w zakresie automatycznej wymiany informacji w sprawach podatkowych opracowany przez OECD.

W raporcie wskazano również, że na drodze do większej przyjazności danych krajów biznesowi stoją tradycyjne przepisy i procedury. Najlepsze kraje w zestawieniu radzą sobie z tym problemem wdrażając całkowicie nowe procedury formalne, znacznie łatwiejsze do zrozumienia i przestrzegania przez firmy międzynarodowe. Korzystają przy tym z nowoczesnych technologii umożliwiających skrócenie procesów i ich uproszczenie.
-Dobrym przykładem uproszenia warunków prowadzenia działalności gospodarczej jest Dania, która wdrożyła dwa portale, każdy w języku duńskim i angielskim, które pozwalają przeprowadzić zagranicznemu inwestorowi cały proces rejestracji i uruchomienia firmy w tym kraju. Komunikacja ze wszystkimi zaangażowanymi w proces rejestracji firmy urzędami odbywa się online. W Polsce radzimy sobie z upraszczaniem procedur o wiele gorzej niż większość europejskich krajów, z którymi przecież przychodzi nam walczyć o zagraniczne inwestycje.” – mówi Joanna Romańczuk.

Istotnym wyzwaniem są również regulacje związane z rozpoczynaniem działalności za granicą przez spółki publiczne, choć 25 proc. jurysdykcji umożliwia założenie działalności w takim przypadku nawet w tydzień – przykładem są tu Dania, Hong Kong czy Kajmany - to nadal w większości miejsc na świecie ten proces trwa o wiele dłużej, czasem nawet ponad rok. W Polsce to średnio dwa miesiące.

Utrudnieniem dla biznesu są również regulacje związane z transparentnością prowadzenia działalności gospodarczej. Przykładem może być tu wdrożony pod koniec zeszłego roku w Polsce Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (stosowany już w 68 proc. jurysdykcji na świecie), czy jeszcze nie tak powszechna (stosowana w 26 proc. jurysdykcji) KYC (ang. know your customer) - procedura należytej staranności oraz regulacja bankowa jaką muszą przeprowadzać instytucje finansowe oraz inne prawnie określone podmioty do zidentyfikowania swoich klientów i uzyskania określonych informacji wymaganych do prowadzenia interesów ze stroną zainteresowaną.
- Wiodące jurysdykcje pokazują, że nowe przepisy nie muszą prowadzić do większego skomplikowania. Najbardziej innowacyjne z nich udoskonalają swoje procesy tak, aby nowe przepisy i regulacje nie były boleśnie odczuwane przez przedstawicieli biznesu. Kluczową strategią w tym zakresie jest wykorzystanie technologii w celu jak najprostszych interakcji pomiędzy organami władzy, a przedsiębiorstwami – dodaje Joanna Romańczuk.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: