eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Logistyka: kwarantanna komplikuje zatrudnianie pracowników z Ukrainy

Logistyka: kwarantanna komplikuje zatrudnianie pracowników z Ukrainy

2020-11-21 00:50

Logistyka: kwarantanna komplikuje zatrudnianie pracowników z Ukrainy

Logistyka szuka pracowników © endostock - Fotolia.com

Schyłek roku to tradycyjnie już okres wzmożonych rekrutacji pracowników szeroko rozumianej logistyki. Potrzebni są m.in. kierowcy, magazynierzy, ładowacze i pakowacze, którzy w zeszłych latach często pozyskiwani byli wśród pracowników z Ukrainy. Dziś o ich wsparcie może być nieco trudniej. Jak bowiem pisze Grupa Progres, zatrudnienie Ukraińców opóźnia kwarantanna, którą muszą obowiązkowo przejść po przekroczeniu naszej granicy. Dla logistyki, w której tak bardzo liczy się czas, może być to nie lada problem.

Przeczytaj także: Zezwolenie na pracę w odwrocie? Mniej pracowników z Ukrainy i Azji

Logistyka to branża, która stosunkowo bezboleśnie przechodzi przez związane z pandemią zawirowania, nie jest więc dużym zaskoczeniem, że wciąż potrzebuje pracowników z Ukrainy.

Jak podaje Grupa Progres, najwyższe zapotrzebowanie na kadrę ze wschodu (o 1/4 wyższe niż w I kwartale) zgłaszano w lipcu i sierpniu br. i to pomimo tego, że w wakacje również zmagaliśmy się z pandemią.

Teraz z kolei logistyka i handel szykują się na nadchodzący wielkimi krokami Czarny Piątek, który w tym roku z powodu restrykcji będzie widoczny szczególnie w sieci, gdy zakupowicze zaczną polować na promocje.

Każde kliknięcie i zakup rzeczy oznacza pracę do wykonania przez szereg ludzi, którzy czekają po drugiej stronie komputera, by przyjąć zamówienie, spakować je i przygotować do wysyłki, a następnie dostarczyć do klienta. Część tych czynności wykonują w Polsce nasi wschodni sąsiedzi, których do pracy w tym sektorze również nie brakuje - większość pracowników z Ukrainy, którzy rozważają pracę w naszym kraju, chciałaby pracować w magazynie (66 proc.). Nasz kraj to dla nich szansa na zarobek szczególnie w czasach, gdy o etat na Ukrainie nie jest łatwo - w ciągu roku liczba bezrobotnych Ukraińców wzrosła o 59 proc.

fot. endostock - Fotolia.com

Logistyka szuka pracowników

Na Ukrainie trudno o pracę w logistyce, w Polsce jest ona od ręki, ale po kwarantannie.


Na Ukrainie trudno o pracę w logistyce, w Polsce jest ona od ręki, ale po kwarantannie


Jak wynika z najnowszych danych Centrum Zatrudnienia Ukrainy największym zainteresowaniem wśród kandydatów do pracy cieszą się stanowiska związane m.in. z branżą TSL – kierowca, magazynier, ładowacz i pakowacz. Niestety, sytuacja na ukraińskim rynku pracy w ciągu roku zmieniła się diametralnie i nie jest to zmiana na lepsze. Obecnie na Ukrainie oficjalnie zarejestrowanych jest 427 tys. bezrobotnych, co szósty ma szansę na zatrudnienie w swojej ojczyźnie. W ubiegłym roku o jeden wakat walczyło trzech kandydatów.
Sytuacja związana z pandemią zdecydowanie „namieszała” również na polskim rynku pracy. Szeroko pojęta logistyka z jednej strony cierpiała z powodu utraty kontraktów, braku zamówień, firmy zamykały się, wstrzymywały produkcję i redukowały zatrudnienie. Przykładem może być tu branża automotive, która dość dotkliwie odczuła sytuację związaną z koronawirusem. Z drugiej strony przeżywała istny boom widoczny szczególnie w firmach kurierskich i e-commerce, gdzie zapotrzebowanie na pracowników nie maleje. Podobnie jak otwartość na zatrudnianie obcokrajowców - pożądanymi kandydatami do pracy w tej branży są najczęściej Ukraińcy. Jednak na drodze do ich zatrudnienia stoją restrykcje wprowadzone w związku z COVID-19 – mówi Agnieszka Różańska, Starszy Specjalista ds. sprzedaży w Grupie Progres.

Firmy, które chcą zatrudniać pracowników z Ukrainy muszą liczyć się z tym, że każdy z nich po przyjeździe do Polski ma obowiązek odbycia kwarantanny trwającej 10 dni. Dopiero po jej przejściu i za zgodą sanepidu może rozpocząć pracę.

Covidowe benefity dla pracowników z Ukrainy


Standardami przy zatrudnianiu Ukraińców, które cieszyły się popularnością były startery sieci telekomunikacyjnej, pomoc przy zakładaniu konta w banku czy przy wypełnianiu wniosków na kartę pobytu oraz infolinia w języku ukraińskim. Obecnie to norma, o którą już nie pytają, bo w czasach pandemii kluczową kwestią jest dla nich zapewnienie bezpłatnego zakwaterowania w Polsce, posiłki regeneracyjne, darmowy transport do pracy oraz możliwość wypracowania większej liczby godzin. Są one dla nich szczególnie ważne, bo restrykcje, którym muszą się poddać po przyjeździe do Polski oznaczają dla nich 10 dni bez szybkiej szansy na zarobki.

Według Agnieszki Różańskiej, kluczowymi działaniami agencji pracy zatrudniających Ukraińców w sektorze TSL są obecnie te związane z epidemią. Pracowników ze Wschodu wspiera się w kwestiach związanych z zakwaterowaniem na czas kwarantanny i po jej przebyciu. Niemniej ważna jest koordynacja zakupów dostarczanych do osób w izolacji oraz pomoc rekruterów z Ukrainy i polskich konsultantów, proaktywne reagowanie na zaistniałą sytuację, a także stały kontakt z pracownikami przebywającymi na kwarantannie.

Ważne są również procedury postępowania dotyczące koronawirusa wdrażane w większości firm - pracownicy z Ukrainy są o nich informowani, a komunikaty przekazywane są w ich ojczystym języku. Ekspertka podkreśla, że zdrowie kadry, jej bezpieczeństwo i komfort pracy jest dla firm z sektora TSL priorytetem chroniącym przed brakiem przestojów oraz pozwalającym na ich dalszy rozwój w trudnych czasach.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: